Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z notatnika recenzentki: festiwalowe nagrody teatralne już rozdane ZDJĘCIA

Henryka Wach-Malicka
Spektakl pt. „Wszystko o mojej matce” z krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa
Spektakl pt. „Wszystko o mojej matce” z krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa Mat. teatru
Napięcie opadło, znamy werdykt jury XVII Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. Ocena sądu konkursowego - w składzie: Lech Raczak, Sebastian Majewski i Łukasz Drewniak - w dużej mierze pokryła się zresztą z opiniami widzów, nagrodzono bowiem przedstawienia, które publiczność najdłużej oklaskiwała i o których najżywiej dyskutowano. Swoich laureatów wskazali także widzowie i tzw. młode jury.

Triumfatorem zabrzańskiego festiwalu został bez wątpienia niezwykły (tematycznie, formalnie i emocjonalnie) spektakl pt. „Wszystko o mojej matce” z krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa. Jury uhonorowało jego reżysera Michała Borczucha oraz cały zespół aktorski pierwszą nagrodą. Natomiast nagrodę im. Stanisława Bieniasza otrzymał Tomasz Śpiewak, autor tekstu i dramaturg tego przedstawienia.

CZYTAJ TEŻ:
Z notatnika recenzentki: Teatr, czyli... samo życie. Trwa „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu

Druga nagroda przypadła w udziale kolektywowi twórczemu, czyli reżyserce Annie Smolar oraz aktorom: Marcie Malikowskiej, Sonii Roszczuk, Maciejowi Pescie i Janowi Sobolewskiemu za spektakl pt. „Henrietta Lacks” z Teatru Nowego w Warszawie. Ta sceniczna opowieść o zmarłej na raka kobiecie, której komórki przyczyniły się do przełomu i przyspieszenia w badaniach medycznych, od początku do końca zaskakuje doborem środków i konwencji teatralnych. W istocie nie jest to jednak tylko formalna łamigłówka (choć forma ma tu ogromne znaczenie), ale poruszająca historia o roli przypadku w badaniach naukowych i o granicach etyki w inżynierii genetycznej. Spektakl, w połowie oparty na żelaznej wręcz dyscyplinie scenicznej, a w połowie na... improwizacji, zaskakuje i porusza, pozostając przy tym prawdziwym teatrem. Bez publicystyki i nachalnych tez, za to z metaforą i i umownością w roli głównej.

Jako trzeci na festiwalowym podium znalazł się urokliwy, brawurowo wykonany i niepozbawiony poważnej refleksji, choć „opakowany” przednim humorem, „Czeski dyplom” w wykonaniu Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filii we Wrocławiu. Jury przyznało nagrody zarówno wszystkim jego młodym wykonawcom, jak i reżyserowi - Piotrowi Ratajczakowi. „Czeski dyplom” uwiódł też zabrzańską publiczność. Widzowie, w drodze głosowania, przyznali mu swoją nagrodę.

Nagrody aktorskie zabrzańskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” otrzymali natomiast: Marta Bizoń („Dwoje biednych Rumunów, mówiących po polsku” z Teatru Ludowego w Krakowie), Kasia Łacisz-Kubacka („Ku Klux Klan. W krainie miłości” z Teatru Nowego w Zabrzu) oraz Janusz Łagodziński („Diabeł i tabliczka czekolady”, z Teatr im. J. Osterwy w Lublinie). W dziedzinie scenografii jury najwyżej oceniło pracę Mirka Kaczmarka w spektaklu „Ambona Ludu” (Teatr Nowy z Poznania), a nagrodę za muzykę i aranżację w przedstawieniu „Ku Klux Klan...” otrzymała Anna Stela.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Wypadek koszmar: TIR spadł z wiaduktu w Katowicach ZDJĘCIA

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Kuchenne rewolucje w Katowicach ze skandalem w tle WIDEO

tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!