Złote Maski 2017 wręczone LAUREACI + ZDJĘCIA Wielkie święto...

  Złote Maski 2017 wręczone LAUREACI + ZDJĘCIA Wielkie święto teatru w Bielsku-Białej

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Złote Maski 2017
  1/47
  przejdź do galerii

  Złote Maski 2017 ©Marzena Bugała-Azarko

  To był wspaniały rok dla teatrów w województwie śląskim. Dlatego też zadanie jury było wyjątkowo trudne. Czy znawcy sztuki scenicznej dokonali właściwych wyborów? Tak - sądząc po reakcji zgromadzonej w Bielsku-Białej publiczności
  Złote Maski, finansowane z budżetu województwa śląskiego, to nagrody dla twórców teatralnych. Ich dorobek oceniało jury pod przewodnictwem dr Łucji Ginko.

  Kandydatów do nagród było wielu, a wybór trudny. Dlatego tych, którzy martwią się o los sztuki scenicznej, uspokajamy - ma się świetnie, nie zagrażają jej nowe media, widzów nie ubywa. W minionym roku, w naszych teatrach zrealizowano 67 spektakli (w 2015 r. - 60), nad którymi pracowało 68 reżyserów oraz 95 scenografów i kostiumologów. Wielu z nich zebrało doskonałe opinie widzów i recenzentów, co nieźle skomplikowało pracę jurorów. Najtrudniej przyszło wybierać potencjalnych laureatów z grona aktorów, bo do oceny było aż… 697, stworzonych przez nich ról!

  Jakie zmiany? W repertuarach pojawia się więcej dramaturgii współczesnej, zwłaszcza polskiej. Przykładem brawurowa „Siódemka” Ziemowita Szczerka (adaptacja: Michał Kmiecik) w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, surrealistyczny „Garnitur prezydenta” Maliny Prześlugi w Teatrze Nowym w Zabrzu czy refleksyjno-groteskowa „Humanka” Jarosława Murawskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wzrosła konkurencja w dziedzinie choreografii; ruch sceniczny nabywa prawa pełnowartościowego elementu inscenizacji. Mija natomiast powoli moda na scenograficzny minimalizm i ozdabianie każdego przedstawienia gadżetami typu tablet. Ku zadowoleniu widzów, do łask wracają oryginalne dekoracje i pomysłowe kostiumy. Wraca też muzyka, często komponowana specjalnie na użytek konkretnego przedstawienia.

  Ze zjawisk okołoteatralnych warto zwrócić uwagę na spontaniczny rozwój teatr amatorskiego. Niekwestionowanymi liderami okazały się tu Teatr Naumiony z Ornontowic („Kopidoł”) i Reduta Śląska z Chorzowskiego Centrum Kultury („Stary klamor w dziadkowym szranku”). Obydwa widowiska, wykonywane w gwarze śląskiej, zrealizowała ta sama reżyserka - Iwona Woźniak.
  Zobacz galerię
  Lista laureatów Złotych Masek 2017 na kolejnych stronach
  « 2 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szanowna Pani Redaktor, tak się Pani spontanicznie napisało, a trzba było pomyśleć...

   teatrolozka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Szanowna Pani Redaktor! jak można pisać takie rzeczy? tzn takie głupoty. "Ze zjawisk okołoteatralnych warto zwrócić uwagę na SPONTANICZNY rozwój teatr amatorskiego." - teatr amatorski jako ZJAWISKO...rozwiń całość

   Szanowna Pani Redaktor! jak można pisać takie rzeczy? tzn takie głupoty. "Ze zjawisk okołoteatralnych warto zwrócić uwagę na SPONTANICZNY rozwój teatr amatorskiego." - teatr amatorski jako ZJAWISKO OKOŁOTEATRALNE?
   teatr amatorski nie jest zjawiskiem. nie jest żadną osobliwością, fenomenem. i z pewnością nie jest działaniem okołoteatralnym. spróbuję to napisać najprościej jak się da - teatr amatorski jest teatrem, proszę Pani. a uwaga o spontanicznym rozwoju dowodzi tylko, że faktycznie nic Pani nie wie. Ja Pani powiem - to się nie dzieje samo. to godziny roboty sztabu ludzi, duże środki ministerstwa, Instytutu Teatralnego, ośrodków kultury, gmin, czasem uporczywy wolontariat.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak najpierw czyni, a potem mysli!

   Matka Bosak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Szanowna Pani Teatrolozka,
   nie powinna sie Pani dziwic merytorycznej zawartosci "artykulu". W koncu to nie jedyne tego typu informacja "opiniotworczego" Dziennika Zachodniego" jakimi skarmia sie...rozwiń całość

   Szanowna Pani Teatrolozka,
   nie powinna sie Pani dziwic merytorycznej zawartosci "artykulu". W koncu to nie jedyne tego typu informacja "opiniotworczego" Dziennika Zachodniego" jakimi skarmia sie czara mase slaskich czytelnikow. Duzo "mondrych" zadan - a czy maja jakiekolwiek podloze - kogo to w redakcyjnym kregu obchodzi!
   Przeciez Fake News to trend! I tu trzeba trzymac! Glupi czytelnik i tak kupi!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama