Żywczaków portret własny. Rozpoczyna się realizacja...

  Żywczaków portret własny. Rozpoczyna się realizacja ciekawego projektu

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żywczaków portret własny. Rozpoczyna się realizacja ciekawego projektu
  1/8
  przejdź do galerii

  ©ARC Doroty Firlej

  Żywczaków portret własny - to tytuł projektu, którego pomysłodawczynią i realizatorką jest Dorota Firlej, historyk sztuki, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu, a także prezes Towarzystwa Naukowego Żywieckiego.
  To temat, który zamierzam realizować przez lata. Na pewno nie zamknę go za rok czy dwa, ale będę robić tak długo, jak starczy mi sił i pomysłów - zapowiada Dorota Firlej, która realizację projektu rozpoczyna po 17 latach zawodowej pracy.

  - Myślę, że teraz jest mi łatwiej niż wcześniej. Temat żywczaków ciągle przewija się w moim życiu, fascynuje, jest moim idea fix. Rozmawiając z mieszkańcami cały czas odkrywam nowe rzeczy, dzięki czemu poszczególne puzzle układają się w historie żywieckie - mówi prezes Towarzystwa Naukowego Żywieckie-go.

  Projekt oficjalnie został zainaugurowany podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się także w Żywcu. Wówczas Dorota Firlej wygłosiła wykład na temat historii stroju żywieckiego. I to właśnie niemu będzie poświęcona pierwsza publikacja, która już pod koniec roku ukaże się na rynku wydawniczym.

  Projekt „Żywczaków portret własny” nie ograniczy się jednak do wydania jednej, monograficznej książki (chociaż i i taka pozycja może powstanie), ale raczej będzie to cykl mniejszych inicjatyw.

  Planowane są spotkania z zasłużonymi osobami dla historii miasta, wystawy, małe publikacje książkowe. A tematów do podjęcia jest cała masa: strój żywiecki, znane miejscowe rodziny i ważne dla miasta rzemiosła, które są podstawą historii i tradycji, etymologia miejscowych nazwy, historia budynków zarówno tych świeckich, jak i kościelnych, sztuka sakralna, czy w końcu żywiecka kuchnia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   okazja dla redaktorki

   żywczok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   no to może w końcu Tereska napisze cos sensownego?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama