Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywczaków portret własny. Rozpoczyna się realizacja ciekawego projektu

Jakub Marcjasz
Żywczaków portret własny - to tytuł projektu, którego pomysłodawczynią i realizatorką jest Dorota Firlej, historyk sztuki, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu, a także prezes Towarzystwa Naukowego Żywieckiego.

To temat, który zamierzam realizować przez lata. Na pewno nie zamknę go za rok czy dwa, ale będę robić tak długo, jak starczy mi sił i pomysłów - zapowiada Dorota Firlej, która realizację projektu rozpoczyna po 17 latach zawodowej pracy.

- Myślę, że teraz jest mi łatwiej niż wcześniej. Temat żywczaków ciągle przewija się w moim życiu, fascynuje, jest moim idea fix. Rozmawiając z mieszkańcami cały czas odkrywam nowe rzeczy, dzięki czemu poszczególne puzzle układają się w historie żywieckie - mówi prezes Towarzystwa Naukowego Żywieckie-go.

Projekt oficjalnie został zainaugurowany podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbyły się także w Żywcu. Wówczas Dorota Firlej wygłosiła wykład na temat historii stroju żywieckiego. I to właśnie niemu będzie poświęcona pierwsza publikacja, która już pod koniec roku ukaże się na rynku wydawniczym.

Projekt „Żywczaków portret własny” nie ograniczy się jednak do wydania jednej, monograficznej książki (chociaż i i taka pozycja może powstanie), ale raczej będzie to cykl mniejszych inicjatyw.

Planowane są spotkania z zasłużonymi osobami dla historii miasta, wystawy, małe publikacje książkowe. A tematów do podjęcia jest cała masa: strój żywiecki, znane miejscowe rodziny i ważne dla miasta rzemiosła, które są podstawą historii i tradycji, etymologia miejscowych nazwy, historia budynków zarówno tych świeckich, jak i kościelnych, sztuka sakralna, czy w końcu żywiecka kuchnia.
Wszystkie te elementy łączą putosze. To właśnie rdzenni mieszkańca Żywca znają klucze do otwarcia kolejnych drzwi z ciekawostkami dotyczącymi miasta

- Kwintesencją historii i tradycji miasta są putosze w strojach żywieckich, czyli Asysta Żywiecka, która stoi na straży historii - podkreśla Dorota Firlej.

Dlatego w projekcie „Żywczaków portret własny” tak ważne będą spotkania z najbardziej cenionymi jej członkami. Osób, w życiu których szczególne miejsce zajmuje pielęgnowanie przeszłości.

- Jeśli nie zapiszemy ich wspomnień i najstarsze pokolenie odejdzie, to będzie ogromna strata, którą trudno będzie zapełnić - przestrzega Dorota Firlej, podkreślając, że członkowie Asysty Żywieckiej są bardzo świadomi swojej małej ojczyzny.

W projekcie „Żywczaków portret własny” szczególne miejsce poświęcone zostanie właśnie strojowi żywieckiemu oraz Asyście Żywieckiej.

- Chcemy wydać reprint przedwojennego podręcznika Matuszkównej, w którym opisała ona, jak putosz i putoszka powinni się ubierać, a w którym znajdą się zdjęcia i terminologie tłumaczące poszczególne elementy stroju - zapowiada Dorota Firlej.

Już wkrótce także na łamach Tygodnika Żywieckiego ukażą się teksty, które będą poruszać tę tematykę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!