Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Ehrlich Sachs "Po ojcu" RECENZJA: krótkie historie o skomplikowanych relacjach ojca i syna

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Psychologowie twierdzą, że najsilniejszą więzią międzyludzką jest ta pomiędzy matką i synem, a jej geneza sięga oczywiście do Biblii, do uczucia Maryi i Jezusa, Matki i Syna. Inni eksperci nieco poszerzają ten zbiór udowadniając, że ta najsilniejsza na świecie więź łączy matkę i dziecko. I gdzieś w tych badaniach, opiniach, debatach naukowych zaginął ojciec, a wraz z nim więź, która tworzy się pomiędzy ojcem i synem, ojcem i córką. Na szczęście jest literatura. Adam Ehrlich Sachs w książce „Po ojcu” świetnie tę relację pokazuje.

„Po ojcu” to zbiór 117 krótkich opowiadań i przypowieści, których tematem przewodnim są relacje między ojcem a synem. Poszczególni bohaterowie miotają się między skrajnym oddaniem a skrajną niechęcią. Jedni skłonni są do największych poświęceń w imię ojcowskiej miłości i synowskiego przywiązania. Inni robią wszystko, aby zerwać stosunki i zapomnieć o rodzinnych powinnościach w dążeniu do własnego szczęścia i wolności.

Relacje ojciec–syn są skomplikowane i Adam Ehrlich Sachs to udowadnia. Robi to w niebanalny sposób. Nie moralizuje, nie grzmi o kryzysie rodziny, nie piętnuje. Opisuje historie, krótkie slajdy. Robi to z humorem, ironią, czasem sarkazmem, goryczą. Jego przypowieści są szorstkie tak, jak szorstka jest ojcowska miłość na całym świecie. Dlatego autor sięga po przykłady m.in. z Pragi, Paryża i Las Vegas, z Austrii, Tunezji, Japonii, USA czy z Kaukazu.
"Wszyscy patrzą". Książka o artystach, którzy określili Nowy Jork

Bohaterowie „Po ojcu” pełnią rozmaite profesje. Są m.in. artystami, naukowcami, kominiarzami, pisarzami, wynalazcami, nauczycielami, prawnikami, filozofami, producentami filmowymi, reżyserami, biznesmenami, pianistami, rytownikami, stolarzami, biologami, architektami, malarzami, alpinistami, podróżnikami… Adam Ehrlich Sachs pokazuje m.in. ślepe oddanie syna wobec ojca, rozpierającą dumę, naśladowanie idealnego ojca, kształtowanie syna przez ojca i hartowanie jego ducha.

Tutaj synowie albo buntują się za wszelką cenę przeciw decyzjom podjętym przez ojców, albo z głęboką pokorą poddają się ich wyrokom. Chcą być dokładnie tacy jak ojcowie, osiągnąć tyle, co oni. Ojcowie albo gotowi są oddać życie za synów, albo traktują ich jak własność. Próbują ich zmieniać, podporządkować, krytykują. Kochają, ale nie zawsze tę miłość okazują w oczywisty sposób. Wymagają.

„Po ojcu” to ciekawa w przesłaniu i formie książka. Każda ze 117 przypowieści budzi emocje, dzięki czemu jest wiarygodna.

Adam Ehrlich Sachs – studiował nauki o atmosferze na uniwersytecie Harvarda, współpracował z tamtejszym czasopismem satyrycznym „Harvard Lampoon”. Jego utwory ukazywały się m.in. na łamach „New Yorkera”, „n+1” i magazynu „McSweeney's”. Po ojcu to jego debiut książkowy. Mieszka z żoną w Somerville w stanie Massachusetts.

„Po ojcu”, Adam Ehrlich Sachs, wyd. Czarna Owca, 2017, 240 stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!