Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytamy dzieciom. Recenzja nowej odsłony "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Nowa odsłona "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy
Nowa odsłona "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy Piotr Ciastek
Nowa odsłona książkowej "Akademii Pana Kleksa", to wspaniały powrót do krainy dzieciństwa. Barwne ilustracje stworzone przez Dorotę Prończuk idealnie wpisują się w klimat dzieła Jana Brzechwy.

Książki, które pojawiły się u mnie na półce po urodzeniu kilka miesięcy temu mojego syna dzielą się na te, które są przeznaczone wyłącznie dla niego - czarno-białe figury geometryczne i te, które mu czytam "do poduszki". Żeby mieć samemu z czytania jakąś frajdę, zaopatrzyłem się w pozycje, które zainteresują także mnie i przywołają wspomnienia. Zacząłem od "Mikołajka" René Goscinny'ego, jednak żonie nie spodobały się niektóre dialogi padające w książce. Przerzuciłem się zatem na polską klasykę, a mianowicie na nową odsłonę "Akademii Pana Kleksa" wydawnictwa Wilga.

Kto nie pamięta z dzieciństwa, albo szkoły podstawowej "Akadamii Pana Kleksa" Jana Brzechwy? Po pierwsze opowieść została spisana w bardzo rzadko spotykanej dziś przepięknej polszczyźnie. Po drugie przypomniała mi czasy, kiedy siadałem z książką w łóżku przy nocnej lampce i poznawałem przygody 12-letniego Adasia Niezgódki i jego kolegów.

Na odbiór tej powieści niebagatelny wpływ miała jej ekranizacja z brawurową rolą Piotra Fronczewskiego jako Ambrożego Kleksa. O popularności naszego rodzimego czarodzieja świadczyć może fakt, że "Akademia" znalazła się w pierwszej piątce rankingu najchętniej oglądanych polskich filmów XX wieku, wyprzedzając nawet "Seksmisję" Juliusza Machulskiego. Podobnie było z samą powieścią, którą czyta już kolejne pokolenie dzieci i ich rodziców.

Feeria barw, która wylewa się z kart powieści znakomicie została oddana na ilustracjach wspomnianej Doroty Prończuk. Świetna kreska cieszy oko małego i dorosłego odbiorcy. Rysunki nie są przesłodzone, ale i daleko im do mroku. Wszystko znakomicie się uzupełnia.

Obecne wydanie trafiło na rynek w ramach“Serii z niezapominajką“, czyli klasycznych, ponadczasowych i przede wszystkim mądrych książek polskich pisarzy, na których wychowały się pokolenia Polaków. W serii znalazły się już takie książki jak: „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Pan soczewka w puszczy”, „Proszę słonia”, „Szelmostwa Lisa Witalisa”, „Marceli Szpak dziwi się światu” oraz „Król Maciuś Pierwszy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty