Książka pod choinkę. "Pax" powinien się Wam spodobać

  Książka pod choinkę. "Pax" powinien się Wam spodobać

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Pax" to książka o przyjaźni chłopczyka i jego liska. Wzruszająca, w sam raz do czytania przez rodziców razem z dziećmi.
  "Pax", Sara Pennypacker, Wydawnictwo IUVI, Kraków 2016, stron 292, cena 29,90 zł

  "Pax", Sara Pennypacker, Wydawnictwo IUVI, Kraków 2016, stron 292, cena 29,90 zł ©Fot. materiały prasowe

  Nie wiadomo gdzie ani kiedy dzieje się historia opisana w książce. Bohaterem jest 12-latek Peter, który w wieku siedmiu lat uratował osieroconego liska. Dał mu na imię Pax. Od tego czasu chłopak - wychowywany tylko przez tatę, bo mama zmarła - i jego lisek byli nierozłączni. Pax pomieszkiwał w domu, nie potrafił polować, nie zapuszczał się do lasu, a jego ulubionym przysmakiem było... masło orzechowe. Jednak pewnego dnia wszystko się kończy. Ojciec chłopca idzie do wojska, więc Peter musi się przeprowadzić kilkaset kilometrów dalej - do domu dziadka. Najgorsze jest jednak to, że nie może zabrać ze sobą liska, więc ten musi być wypuszczony do lasu.


  Peter ciężko przeżywa rozstanie z ukochanym liskiem i już po pierwszej nocy w domu dziadka postanawia - nic nie mówiąc nikomu - wyruszyć w drogę powrotną. Do Paxa i starego domu. Czeka go trochę przygód, dzięki którym odkrywa wiele prawd o świecie i poznaje siebie. Czy uda mu się dotrzeć do domu w ogarniętym wojnę kraju? I czy znajdzie Paxa?

  Książka opowiada także o przygodach lisa i to z jego perspektywy. Dzięki temu jest dynamiczna, a czytelnik jest cały czas ciekawy, co wydarzy się w kolejnym rozdziale. Przy okazji można się dowiedzieć wielu rzeczy o zwyczajach lisów, ich naturze oraz tego, jak postrzegają przyrodę czy poznają inne gatunki.

  Recenzenci napisali o tej książce, że to klasyka na miarę "Małego Księcia". Jest tak samo ponadczasowa i wzruszająca, opowiada o przyjaźni, tęsknocie i miłości do zwierząt. Polecana dla dzieci w wieku 11 lat i starszych.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama