Ważne
  Książki dla nastolatków na wakacje. Czy warto czytać? Warto!

  Książki dla nastolatków na wakacje. Czy warto czytać? Warto!

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dla nastoletnich fanów książek wreszcie nadszedł fajny czas. Można poczytać w spokoju i nie torturować się myślami o odrabianiu lekcji. Dziś polecamy dwie pozycje dla nastolatków. Pierwsza to "Kłamca i szpieg", a druga "Lato Eden". Ta ostatnia zapewne spodoba się dziewczynom.
  Rebecca Stead, "Kłamca i szpieg", Wydawnictwo IUVI, Kraków 2017, stron 194

  Rebecca Stead, "Kłamca i szpieg", Wydawnictwo IUVI, Kraków 2017, stron 194 ©Fot. materiały prasowe

  Książka "Kłamca i szpieg"
  Główny bohater - Georges ma 12 lat. Moment, w którym go poznajemy, nie można nazwać szczęśliwym. Kilkunastoletniego chłopaka dręczą szkolni koledzy, a on z rodzicami musi wyprowadzić się z ukochanego domu. Ojciec Georgesa stracił pracę, więc rodziny nie stać już na dom. Nowy adres to blokowisko na Brooklynie.

  W nowym miejscu Georges znajduje sobie kolegę, zagadkowego Safera. Chłopak nie chodzi do szkoły i całymi dniami tropi zagadkowego sąsiada. Georges też zostaje wkręcony w obserwowanie mężczyzny, ma za zadanie go śledzić. Dopiero w finale okazuje się, dlaczego Safer najlepiej czuje się tylko w domu i czy opowiadanie o zagadkach blokowiska nie było przykrywką innych problemów Safera.

  Czy Georges znajdzie swoje miejsce w klasie i uda mu się przystosować do życia w innym miejscu, po stracie ukochanego domu? Warto się dowiedzieć.

  I może warto też wziąć przykład z zasady - wtedy, gdy nie możemy poradzić sobie ze stratą - którą stosowała mama Georgesa. Otóż po przeprowadzce rodzina powiesiła na ścianie w dużym pokoju obraz francuskiego malarza Seurata. Georges trochę lepiej się wtedy poczuł, bo obraz pojawił się w podobnym miejscu, jak w starym domu. Seurat malował wyłącznie kropkami. I mama bohatera opowiadała, że ta metoda malowania przypomina o tym, żeby na wszystko patrzeć z dystansu i w szerokiej perspektywie. Na przykład kiedy bolała ją myśl o sprzedaży domu, tłumaczyła sobie, że to nieprzyjemne uczucie jest tylko jedną z kropek na wielkim obrazie naszego życia...
  Książka polecana jest dla starszych dzieci, raczej nie dla 10- czy 11-letnich.


  Książka "Lato Eden"
  Ta książka od początku trzyma w napięciu, bo już na pierwszych stronach czytelnik dostaje informację o tym, że zaginęła 15-letnia Eden, najlepsza przyjaciółka Jess. I to właśnie z perspektywy Jess poznajemy historię dziewczyn.
  Jess i Eden znają się jak siostry, wszystko o sobie wiedzą. Obie mają za sobą traumatyczne przeżycia, z którymi częściowo potrafiły się uporać dzięki sile przyjaźni. Choć tak naprawdę trudne sytuacje cały czas w nich tkwią i potrzeba jeszcze sporo czasu, aby wszystko wróciło do normy.

  Eden znika w tajemniczych okolicznościach. Dzień wcześniej jak zwykle rozstała się z przyjaciółką na przystanku autobusowym, potem spotkała się jeszcze z chłopakiem. Ten odprowadził ją prawie pod drzwi domu. Nawet mama Eden zeznała policji, że słyszała powrót córki do domu. Co się więc stało potem? Im więcej czasu mija od zniknięcia nastolatki, tym mniejsze są szanse na odnalezienie dziewczyny.

  Jess nie potrafi się pogodzić ze zniknięciem przyjaciółki. Jest przesłuchiwana przez policję, skrupulatnie analizuje ostatnie miesiące z życia Eden. Sama postanawia jej szukać, choć ma własne problemy. Czasami stosuje metody, które poleciła jej mama - jeśli masz trudne zadanie do wykonania, sporządź listę trzech rzeczy, które możesz w tej sprawie zrobić. Nawet jeśli to będą naprawdę mało ważne rzeczy.
  To książka o sile przyjaźni, relacjach w rodzinie, problemach młodych ludzi i o tym, że nie warto tracić życia na kłótniach albo dogryzaniu sobie. Bo bywa, że na przebaczenie może być za późno.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama