Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

R. J. Palacio „Cudowny chłopak” RECENZJA: piękna opowieść o rodzinie, przyjaźni i tolerancji

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Mat. pras. wydawnictwa Albatros
Są takie książki, które przeczytać powinien każdy. Po to, aby zmierzyć się z własnymi wyobrażeniami na temat innych, stereotypowym myśleniem, wreszcie po to, aby na nowo odkryć w sobie wrażliwość i dobro, po prostu obudzić człowieczeństwo. „Cudowny chłopak” R. J. Palacio jest jedną z takich właśnie książek. To powieść dla dzieci i młodzieży, która poruszy i zmusi do refleksji także dorosłych. Tę książkę można przeczytać rodzinnie.

„Nie powiem wam, jak wyglądam. Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej”. Dziesięcioletni August Pullman ma świadomość tego, że bardzo różni się od innych dzieci. Jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz. Zanim skończył 10 lat, musiał przejść ponad 20 operacji.

Augusta poznajemy, kiedy chłopiec po raz pierwszy idzie do szkoły, od razu do piątej klasy. Wcześniej nie mógł chodzić do szkoły z uwagi na częste operacje, długie pobyty w szpitalu itp. Uczyła go mama. Teraz August musi zmierzyć się ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, ich okrucieństwem, uprzedzeniami, złośliwościami, ciekawskimi spojrzeniami. Na szczęście Auggie spotyka się również z dobrocią, przyjaźnią i życzliwością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale nie tylko jego.

Niech nie zrazi Was objętość tej powieści (400 stron). Książka jest napisana prostym językiem, zrozumiałym i przystępnym już dla 10-latków. Rozdziały są bardzo krótkie. Historię Augusta Pullmana czytelnik poznaje z perspektywy jego samego, a także jego starszej siostry Olivii, jej chłopaka, przyjaciółki Mirandy czy przyjaciół chłopca. Dzięki temu więcej dowiaduje się o rodzinie Augusta i poznaje inne ważne w życiu dziesięciolatka osoby.

Szczególnie interesujące są opowieści siostry Augusta i jego szkolnego przyjaciela. Olivia, zwana przez rodzinę Liv, mówi tak: „August jest Słońcem. Ja, mama i tata jesteśmy planetami, które krążą wokół Słońca”. Liv jest bardzo dojrzała, zbyt dojrzała jak na swój wiek. Też idzie do nowej szkoły i również mierzy się z problemami. Z kolei Jack Will, przyjaciel chłopca, odkrywa czym jest prawdziwa przyjaźń.

„Cudowny chłopak” to wzruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, miłości i tolerancji. O odmienności, która niesie ze sobą ważne wartości. To uniwersalna i ponadczasowa historia, po którą powinny sięgnąć dzieci, młodzież i rodzice. Nie jest ckliwa i banalna, lecz prawdziwa i poruszająca. Uważny czytelnik dostrzeże, że nie ma w niej moralizatorskiego tonu. To książka, która uczy empatii i wrażliwości na drugiego człowieka, pięknie opowiada o przyjaźni i rodzinie.

„Cudowny chłopak” jest kolejnym wydaniem tej powieści. Pierwsze ukazało się w Polsce w 2014 roku pt. „Cud chłopak”. Teraz tytuł nieco zmodyfikowano z uwagi na film, który w styczniu br. trafił do kin. Została również wydana bajka dla najmłodszych pt. „Cudowny chłopak”. To wersja historii Augusta skierowana do przedszkolaków. Bardzo polecam!

R. J. Palacio, „Cudowny chłopak”, wydawnictwo Albatros, 2018, 416 stron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!