Recenzja książki "Wielka księga kaca"

  Recenzja książki "Wielka księga kaca"

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tytuł książki "Wielka księga kaca" sugeruje, że jej tematem będzie tylko... kac. Ale tak nie jest. Kac jest co prawda głównym bohaterem książki Andrasa Cserna-Szabo, Benedeka Darida, ale sporo tu historii, filozofii i socjologii.
  Andras Cserna-Szabo, Benedek Darida, "Wielka księga kaca", Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016, stron 351, cena ok. 39 złotych

  Andras Cserna-Szabo, Benedek Darida, "Wielka księga kaca", Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016, stron 351, cena ok. 39 złotych ©Fot. materiały prasowe

  W szkole uczą nas, że wiersze, eposy i powieści powinny mówić o wielkich bohaterach, miłości i śmierci. Ale żaden z podręczników nie wspomina o tym, że całą literaturę światową możemy postrzegać też jako jedną wielką imprezę, której członkowie spożywają zatrważające ilości alkoholu. Gdyby tak zastanowić się nad tym, jak powstała filozofia europejska... Sokrates i jego kumple snują rozważania o miłości dzień po straszliwej hulance i choć cierpią na kaca giganta, oczywiście upijają się od nowa. Książka węgierskich autorów udowadnia, że ta impreza trwa do dziś, tylko jej uczestnicy i rodzaje drinków ulegają zmianie - możemy przeczytać na wstępie wydania.


  Książki, której bohaterem byłby kac chyba jeszcze nie było. Nad takim tematem pochylili się dwaj Węgrzy. Wspólnie napisali dzieło o odwiecznej wojnie ludzkości z syndromem dnia następnego. Kaca przeciągnęli przez wszystkie epoki - od starożytności po średniowiecze, renesans aż po XX wiek i zimną wojnę.

  Sporo w tej książce filozofii, historii, a także socjologicznych opisów. Okazuje się, że za "tygrysa imprezy" należy uznać np. Sokratesa, który miał bardzo mocną głowę, jak i Józefa Wissarionowicza. Stalin mocno sobie cenił kaukaską tradycję - wstawanie najwcześniej o dwunastej w południe i miłość do gruzińskiego wina. Podobno Goethe nie wypił ani kropli alkoholu, za to Faust nie cierpiał klepać biedy i często był pijany.

  Autorzy już na początku książki zasygnalizowali podział świata na kraje wina i wódki. Opowiadają o tym, jak z kacem radzili sobie Skandynawowie, a jak mieszkańcy Azji.

  Dla tych, co się odważą, są także przepisy na mikstury zwalczające kaca. Ale często same ich składniki przyprawiają o zawrót głowy.

  Andras Cserna-Szabo, Benedek Darida
  Wielka księga kaca


  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo