Rybnik: 40 tys. zł i statuetka „Juliusza" dla Małgorzaty...

  Rybnik: 40 tys. zł i statuetka „Juliusza" dla Małgorzaty Czyńskiej [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rybnik: 40 tys. zł i statuetka „Juliusza" dla Małgorzaty Czyńskiej
  1/50
  przejdź do galerii

  Rybnik: 40 tys. zł i statuetka „Juliusza" dla Małgorzaty Czyńskiej ©Bartosz Wojsa

  Ponad 100 zgłoszeń, 40 tys. zł nagrody i piękna statuetka „Juliusza" - za nami uroczysta gala pierwszej odsłony Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz" w Rybniku. Zwyciężyła Małgorzata Czyńska za książkę pt. „Kobro. Skok w przestrzeń".
  Nie sądziłam, że będę musiała tutaj przemawiać, bo konkurencja była tak liczna i tak mocna. Dziękuję prezydentowi Rybnika i mojej bohaterce, która miała tak bogate życie. Nie wiem, na co wydam pieniądze, bo nie myślałam, że wygram, ale na pewno przydadzą się w mojej pracy - mówiła Małgorzata Czyńska, autorka książki pt. „Kobro. Skok w przestrzeń", w której opisała biografię Katarzyny Kobro, polskiej rzeźbiarki awangardowej pochodzenia niemiecko-rosyjskiego.


  Ponad 100 zgłoszeń, 40 tys. złotych i statuetka „Juliusza" dla zwycięzcy - dzisiaj o godz. 18. w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się uroczysta gala pierwszej odsłony Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz", zorganizowana w ramach 47. Rybnickich Dni Literatury. Kapituła konkursu spośród ponad 100 zgłoszeń wybrała trzech autorów, którzy walczyli o wygraną. Byli to: Dariusz Foks i jego książka pt. „Historia kina polskiego", Tomasz Wiśniewski i książka pt. „O pochodzeniu łajdaków" oraz zwyciężczyni - Małgorzata Czyńska z książką pt. „Kobro. Skok w przestrzeń".

  - Wybór nie był łatwy, bo uczestnicy konkursu trzymali bardzo wysoki poziom. Wybraliśmy książki wyjątkowe, które dają refleksję i rzucają światło na ważne sprawy - mówiła prof. Anna Kałuża, przewodnicząca kapituły konkursu.

  Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, w czasie swojego przemówienia zaznaczył, że miasto będzie kontynuować ideę konkursu. - Tego bym sobie życzył, bo to jest moment historyczny. Warto kontynuować i pokazywać coś, co miasto ma w swoich korzeniach. Pokazywać i cenić kulturę, to ważna sprawa - mówił prezydent Kuczera.

  Kapituła doceniła także pracę Tomasza Wiśniewskiego i jego książki pt. „O pochodzeniu łajdaków", za zwięzłą prozę, opartą na przemyślanej anegdocie i twórczo grającej z tradycją. „Historia kina polskiego” Darka Foksa w ocenie jury określona została jako mądra artystycznie i formalnie bardzo polityczna wypowiedź na temat sztuki, historii i jej podmiotów.

  - Małgorzata Czyńska zauroczyła z kolei esejem biograficznym o awangardowej artystce, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzynie Kobro. Uwagę kapituły zwróciła skondensowana narracja uwzględniająca złożoność aspektów politycznych, artystycznych, historyczno-kulturowych życia bohaterki oraz doskonałe pokazanie uwikłania bohaterów w rożne wyzwania narodowo-religijne - zaznaczają organizatorzy konkursu.

  To jednak nie koniec, bo z laureatką nagrody będzie można spotkać się w niedzielę, 16 października, o godz. 16.00 w halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego 20. Spotkanie poprowadzi prof. Anna Kałuża, przewodnicząca kapituły konkursowej.

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama