Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Śleboda” RECENZJA: brutalny mord w Murzasichlu. Góralski etnokryminał Kuźmińskich wciąga!

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
„Śleboda”: Góralski etnokryminał Kuźmińskich wciąga!
„Śleboda”: Góralski etnokryminał Kuźmińskich wciąga! Mat. pras. Wydawnictwa Dolnośląskiego
„Śleboda” to pierwszy z trzech etnokryminałów Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. Ja przeczytałam go jednak jako trzeci (po świetnych: „Pionku” i najnowszym „Kamieniu”). I stwierdzam, że seria Kuźmińskich z każdym tomem jest lepsza. W „Ślebodzie” trup ściele się gęsto, zagadka kryminalna wciąga, wielowątkowa fabuła jest wciągająca, a postaci wykreowane nader ciekawie. No i wszechobecne są tutaj Tatry, moje ukochane góry!

Bohaterami kryminałów Małgorzaty i Michała Kuźmińskich są antropolog kulturowa Anna Serafin i dziennikarz Sebastian Strzygoń. Ona ma doktorat i jest naukowcem. On ma swoje pięć minut w tabloidzie i chce jest wycisnąć jak cytrynę. Serafin i Strzygoń to duet, z którym czytelnik nie może się nudzić. Oni przyciągają kryminalne historie, pakują się w kłopoty, zadają niewygodne pytania, badają i sprawdzają. Istna mieszanka wybuchowa!

W „Ślebodzie” akcja dzieje się na Podhalu, a konkretnie w Murzasichlu. Anka Serafin, młoda doktor antropologii z Krakowa, jedzie w Tatry, by szukać własnej tożsamości, złapać oddech. Zatrzymuje się u kuzynki Kaśki. I już drugiego dnia swojego urlopu w Tatrach znajduje trupa. Zmasakrowane zwłoki z Doliny Suchej Wody należą do starego górala Jana Ślebody. Jego historia wiedzie ku wstydliwie skrywanej podhalańskiej przeszłości. To zabójstwo jest dopiero pierwszą ze zbrodni, które zdają się karą za stare grzechy.

Kamień to świetny etnoktyminał Kuźmińskich. Przeczytaj recenzję

Czy Anka i tabloidowy dziennikarz Sebastian Strzygoń odkryją, kto zabija w Murzasichlu? Dlaczego krwią ofiar maluje swastykę? I czy przekonają się, ile dla górali warta jest śleboda, czyli wolność?

Kuźmińscy w tej powieści poruszają wiele ważnych wątków. Mamy tutaj rozliczenia z tragiczną wojenną przeszłością, Goralenvolk, żołnierzy wyklętych, współczesnych nazistów, tatrzańską turystykę i folklor nastawione na dutki czy smutną diagnozę współczesnego dziennikarstwa. Jest wreszcie zagadka kryminalna, której finał nie zaskakuje, ale autorzy uzasadniają go w dość przekonujący sposób. Ponieważ czytałam dwa kolejne etnokryminały autorów, stwierdzam, że zdecydowanie popracowali nad myleniem czytelnika, gmatwaniem fabuły i podrzucaniem fałszywych i zaskakujących tropów.

Do tego Kuźmińscy przedstawiają bardzo sugestywny obraz górali. To ludzie z jednej strony zahartowani przez życie, nauczeni ciężkiej pracy, twardzi, zjednoczeni wobec obcych, a jednocześnie podzieleni wewnętrznie, przywiązani do tradycji, religijni. Ale z drugiej strony, w kryminale tym jak w soczewce skupia się obraz Podhala jako miejsca, gdzie układy towarzysko-polityczno-policyjno-prokuratorskie mają się świetnie. Każdy każdego zna i każdy każdemu coś zawdzięcza. Wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą. I kiedy w takiej społeczności dochodzi do brutalnych morderstw o prawdziwym policyjnym śledztwie nie ma mowy. Zwłaszcza, kiedy okazuje się, że w sprawę są zamieszani lokalny polityk, ważny dla regionu biznesmen i jego syn. A wszyscy są bardzo dobrymi znajomymi komendanta policji.

Pionek - świetny etnokryminał o śląskim wampirze. Przeczytaj recenzję

W tej powieści raził mnie nadmiar góralskiej gwary. Kuźmińscy w swoich etnokryminałach gwarę celowo stosują i jest ona dla nich znamienna, jednak mam wrażenie, że w „Ślebodzie” jest jej znacznie więcej niż w „Pionku” czy „Kamieniu”. Momentami z tego powodu czytanie powieści było męczące.

I na koniec: u Kuźmińskich tytuł zawsze jest wielowymiarowy. Śleboda to nie tylko nazwisko zamordowanego brutalnie górala. W gwarze góralskiej oznacza ono wolność. Bo o wolności właśnie jest ten kryminał: góralskiej, religijnej czy dziennikarskiej wolności słowa.

Małgorzata i Michał Kuźmińscy, „Śleboda”, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015, 336 stron

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

tyDZień Magazyn Informacyjny DZiennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera