Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winston Graham "Cztery łabędzie" RECENZJA: miłość, zdrada i polityka. VI tom sagi o Poldarkach

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Jestem fanką sagi o Poldarkach, więc szósty tom przeczytałam błyskawicznie. Bo i powieść, jak to z sagą Dziedzictwo rodu Poldarków Winstona Grahama bywa, jest wciągająca. „Cztery łabędzie” to barwna i wielowątkowa opowieść o rodzie żyjącym w XVIII-wiecznej Kornwalii. Świetna lektura na urlop nad morzem, w górach czy nad jeziorem!

W „Czterech łabędziach” Winston Graham zasadniczo koncentruje się na losach czterech kobiet: Demelzy Poldark, Elizabeth Warleggan, Morwennie Withworth i Caroline Penvenen, która w szóstym tomie wreszcie wychodzi za mąż za Dwighta Enysa. Małżonkowie docierają się, szukają kompromisu, uczą siebie nawzajem.

Ale autor nie zapomina również w „Czterech łabędziach” o mężczyznach: Rossie Poldarku, George’u Warlegganie, braciach Drake’u i Samie Carne’ach czy Ossiem Withworthie. Samuel wreszcie się zakochuje. Ale czy młody metodysta znajdzie dzięki miłości szczęście?

Ross Poldark. Pierwsza część sagi o Poldarkach RECENZJA

Poprzednia, piąta część sagi o Poldarkach, pt. „Czarny księżyc”, skończyła się smutnym wydarzeniem – śmiercią ciotki Agathy Poldark, która za życia nie ukrywała swojej niechęci do Warlegganów i okazywała wrogość nowemu mężowi Elizabeth. Ten z trudem ją tolerował. Tuż przed jej śmierci, doszło między nimi do kłótni, podczas której starsza pani powiedziała George’owi, że Valentine urodził się przed czasem nie dlatego, że jest wcześniakiem, ale dlatego, że może nie jest jego synem.

Zasiane ziarno niepewności kiełkuje w szóstym tomie sagi. George stara się sprawdzić i na wszelkie sposoby potwierdzić swoje ojcostwo. Jednocześnie odsuwa się od żony i prawie nie zauważa maleńkiego synka. Jego zachowanie źle wpływa na małżeństwo z Elizabeth. Warlegganowie przeżywają poważny kryzys. Czy uda im się go zażegnać?

Demelza. Drugi tom sagi o Poldarkach RECENZJA

Bardzo ciekawy jest wątek Morwenny i Ossie’go Withworthów oraz młodszej siostry Morwenny - Rowelli. Zmuszona do ślubu z wielebnym kuzynka Elizabeth jest bardzo nieszczęśliwa. Morwenna wciąż kocha ubogiego i pochodzącego ze społecznych nizin Drake’a Carne’a, brata Demelzy. Choć stara się sumiennie wypełniać obowiązki żony, nie potrafi ukryć, że nie kocha męża. Ten nie jest jej dłużny. Ożenił się z Morwenną skuszony jej posagiem i wizją bogatego życia seksualnego. Co noc zmusza Morwennę, aby wypełniła swoje obowiązki wobec męża i oddała mu się. Tak, jak zgwałcił ją w noc poślubną, tak gwałci ją co noc (za wyjątkiem sobót i niedziel).

Morwenna w skrytości serca przeżywa swój dramat. Nawet nie może się nikomu zwierzyć. Zachodzi w ciążę, co ją przeraża. Narodziny dziecka nie koją jej bólu, przeciwnie – potęgują go.

Jeremy Poldark. Trzecia część sagi o Poldarkach RECENZJA

Młoda kobieta wyraźnie cierpi na depresję. Winston Graham tak nie nazywa jej stanu, bo w XVIII wieku depresja nie była zdiagnozowana, ale pokazuje, jak Morwennę próbowano leczyć. Pomagają jej dopiero szczere rozmowy z doktorem Dwightem Enysem. Bo oprócz ciała, Morwenna ma chorą duszę. Pogrąża się w rozpaczy...

Demelza i Ross, choć wydawało się, że kryzys mają za sobą, znowu przeżywają trudne chwile. Tym razem to Demelza ulega zauroczeniu przystojnym Hugh Armitage, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Smaczku sprawie dodaje fakt, że Ross uratował Hugh z francuskiego więzienia…

Warleggan. Czwarta część burzliwych losów Poldarków RECENZJA

Co ciekawe, w szóstym tomie sagi o Poldarkach Winston Graham wprowadził sporo politycznych wątków. Oprócz Wielkiej Rewolucji Francuskiej, o której bohaterowie nie tylko codziennie dyskutują i czytają z niepokojem w gazetach, jest też wojna pomiędzy Anglią i Francją (skutek właśnie francuskiej rewolucji) oraz wybory do Izby Gmin. Ten ostatni wątek jest dość szczegółowy. Autor poświęca mu sporo miejsca, bowiem o mandat posła ubiegają się odwieczni wrogowie Ross Poldark i George Warleggan. Dzięki temu czytelnik dowiaduje się więcej o działalności Izby Gmin i sposobie wyboru posłów.

Powieść czyta się świetnie. Wielowątkowa fabuła jest wciągająca. Winston Graham barwnie opisuje życie w XVIII-wiecznej Kornwalii, wiele uwagi poświęca strojom, potrawom, z detalami opisuje wnętrza domów bohaterów. Do tego plastyczne opisy przyrody kornwalijskiej - dzięki temu czytelnik może sobie wyobrazić życie w tej epoce w Kornwalii bardzo dokładnie. Polecam!

Czarny księżyc: namiętności, wojna i nowi bohaterowie. V część sagi o Poldarkach

Winston Graham "Cztery łabędzie", saga Dziedzictwo Poldarków cz. VI, wydawnictwo Czarna Owca, 2017, 604 strony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!