Ważne
  Zawartość mrocznego sejfu wyjaśni sprawę?

  Zawartość mrocznego sejfu wyjaśni sprawę?

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jørn Lier Horst, „Ślepy trop”,

  Jørn Lier Horst, „Ślepy trop”, ©fot. MAT. PRASOWE

  Rozkręca się kolejny skandynawski autor powieści kryminalnych. Jest niezły i świetnie zna policyjny świat, bo pracował jako szef wydziału śledczego.
  Jørn Lier Horst, „Ślepy trop”,

  Jørn Lier Horst, „Ślepy trop”, ©fot. MAT. PRASOWE

  Nie czytałam jeszcze książek Jørna Liera Horsta, „Ślepy trop” jest pierwszą, po którą sięgnęłam. Pierwsze wrażenie? Świetne. Nie wiem, jak to jest, że Skandynawom dobrze wychodzi pisanie kryminałów, Rosjanom tańczenie w balecie, a Rumuni są niedoścignieni w nauce języków obcych. Cóż, jeśli kolejny Skandynaw napisze kryminał, trzeba będzie przeczytać.

  Bohaterem „Ślepego tropu” jest komisarz Wisting. Typowy Norweg, trochę zamknięty w sobie, przestrzegający prawa i przepisów. Musi zmierzyć się z wyjaśnieniem sprawy zaginięcia taksówkarza, którą to uważa za najtrudniejszą w karierze.

  A do tego historia powiązana jest z pewną samotną matką. Sofie przeprowadza się z małą córką do domu odziedziczonego po dziadku, usuwa pamiątki po nim i odkrywa sejf. Znajdzie w nim coś, co zaskoczy nie tylko ją samą, ale i policjantów. Tajemniczy przedmiot przyczyni się do ponownego otwarcia niewyjaśnionej dotąd sprawy. Komisarz Wisting dostrzeże wreszcie możliwe jej rozwiązanie.

  Jørn Lier Horst - zanim zabrał się do pisania kryminałów - był szefem Wydziału Śledczego Okręgu Policji Vestfold. Stąd w jego książce widać znajomość policyjnego warsztatu, każdego detalu, który charakteryzuje pracę śledczych. Do tego ma ładną umiejętność budowania nastroju.

  Ważne jest także to, że autor w książce pokazuje bolączki Skandynawów, ich sposób myślenia, relacje rodzinne, samotność, brak osób, na których można by się oprzeć albo spędzać z nimi czas. A bohater kryminału, komisarz Wisting, w niczym nie przypomina bohatera powieści Jo Nesbø. Jest poukładany i nie ma nałogów, jak Harry Hole z książek Nesbø.

  Na naszym rynku ukazały się już cztery powieści Jørna Liera Horsta, wszystkie scala osoba komisarza Wistinga. Pora sięgnąć po pozostałe...

  Monika Krężel, dziennikarka DZ

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama