Brakuje lekarzy specjalistów. Kto nas będzie wkrótce leczył?

  Brakuje lekarzy specjalistów. Kto nas będzie wkrótce leczył?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach trwa Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Wśród tematów do dyskusji m.in.: kształcenie lekarzy specjalistów. Efekty odczujemy dopiero za...12 lat, ale już dziś, by miał nas kto leczyć, trzeba wprowadzać zmiany na polskich uczelniach medycznych.
  Brakuje lekarzy specjalistów. Kto nas będzie wkrótce leczył?

  ©123rf

  Średni wiek lekarza specjalisty i lekarza dentysty w Polsce to aż 54,5 roku. Średnia wieku pielęgniarek i położnych to 48 lat, a szacuje się, że w 2022 r. będzie to 50 lat.

  Na terenie działania Śląskiej Izby Lekarskiej w 2014 roku (dane z 2015 są właśnie zbierane) 73,5 proc. położników i ginekologów osiągnęło 50 rok życia. To samo dotyczy blisko 72,7 proc. pediatrów, 65,7 proc. chirurgów dziecięcych, 74,3 proc. otolaryngologów i 83,3 proc. chirurgów klatki piersiowej. Trudna sytuacja panuje też w wielu specjalizacjach szczegółowych takich jak alergologia, reumatologia, medycyna rodzinna, choroby wewnętrzne i chirurgia ogólna.

  Te dane statystyczne mówią jasno, że także w ochronie zdrowia potrzebna jest demograficzna rewolucja. Na rynek pracy musi trafić więcej lekarzy, a jedynym sposobem, by tak się stało jest zwiększenie liczby miejsc na uczelniach medycznych.

  W ciągu ostatnich 10 lat studia medyczne kończyło średnio 2558 lekarzy i 850 lekarzy dentystów, zaś po raz pierwszy Prawo Wykonywania Zawodu uzyskiwało średnio 2564 lekarzy i 857 lekarzy dentystów rocznie.Pracują ponad miarę.

  - Młodzi lekarze chcą specjalizować się w konkretnej wąskiej dziedzinie, takiej jak np. kardiologia czy pulmonologia. Interna - królowa medycyny - została w ostatnim czasie mocno osamotniona. Deficyt internistów odczuwalny jest w całej Polsce. Zdaniem wielu, interna nie daje odpowiednich możliwości rozwojowych, a jednocześnie to jedna z najtrudniejszych specjalizacji. Lekarz internista musi się przecież znać niemal na wszystkim. Na oddziały wewnętrzne trafiają czasem chorzy ze schorzeniami wielonarządowymi i ich powikłaniami, opieka nad nimi jest niełatwa i kosztowna, a środków permanentnie brakuje i lekarze stają niekiedy przed dramatycznymi wyborami -wyjaśnia prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA SLASKPLUS.PL


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ilu specjalistów pokazało Polsce du...y i praktykuje poza nią?

   Wóda święcona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Trzeba nam dobrze wykształconych specjalistów z Syrii i Afganistanu. Specjalistów od wysadzania się w powietrze!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama