Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje lekarzy specjalistów. Kto nas będzie wkrótce leczył?

Agata Pustułka
123rf
W Katowicach trwa Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Wśród tematów do dyskusji m.in.: kształcenie lekarzy specjalistów. Efekty odczujemy dopiero za...12 lat, ale już dziś, by miał nas kto leczyć, trzeba wprowadzać zmiany na polskich uczelniach medycznych.

Średni wiek lekarza specjalisty i lekarza dentysty w Polsce to aż 54,5 roku. Średnia wieku pielęgniarek i położnych to 48 lat, a szacuje się, że w 2022 r. będzie to 50 lat.

Na terenie działania Śląskiej Izby Lekarskiej w 2014 roku (dane z 2015 są właśnie zbierane) 73,5 proc. położników i ginekologów osiągnęło 50 rok życia. To samo dotyczy blisko 72,7 proc. pediatrów, 65,7 proc. chirurgów dziecięcych, 74,3 proc. otolaryngologów i 83,3 proc. chirurgów klatki piersiowej. Trudna sytuacja panuje też w wielu specjalizacjach szczegółowych takich jak alergologia, reumatologia, medycyna rodzinna, choroby wewnętrzne i chirurgia ogólna.

Te dane statystyczne mówią jasno, że także w ochronie zdrowia potrzebna jest demograficzna rewolucja. Na rynek pracy musi trafić więcej lekarzy, a jedynym sposobem, by tak się stało jest zwiększenie liczby miejsc na uczelniach medycznych.

W ciągu ostatnich 10 lat studia medyczne kończyło średnio 2558 lekarzy i 850 lekarzy dentystów, zaś po raz pierwszy Prawo Wykonywania Zawodu uzyskiwało średnio 2564 lekarzy i 857 lekarzy dentystów rocznie.Pracują ponad miarę.

- Młodzi lekarze chcą specjalizować się w konkretnej wąskiej dziedzinie, takiej jak np. kardiologia czy pulmonologia. Interna - królowa medycyny - została w ostatnim czasie mocno osamotniona. Deficyt internistów odczuwalny jest w całej Polsce. Zdaniem wielu, interna nie daje odpowiednich możliwości rozwojowych, a jednocześnie to jedna z najtrudniejszych specjalizacji. Lekarz internista musi się przecież znać niemal na wszystkim. Na oddziały wewnętrzne trafiają czasem chorzy ze schorzeniami wielonarządowymi i ich powikłaniami, opieka nad nimi jest niełatwa i kosztowna, a środków permanentnie brakuje i lekarze stają niekiedy przed dramatycznymi wyborami -wyjaśnia prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Brakuje lekarzy specjalistów. Kto nas będzie wkrótce leczył? - Dziennik Zachodni