Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buduj garaż bez kwitów

Jadwiga Jenczelewska
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy Prawa budowlanego
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy Prawa budowlanego Fot. Janusz WóJtowicz
Warto wiedzieć, na jaką budowę już nie musisz mieć pozwolenia. Są ułatwienia dla inwestycji przeznaczonych np. do wypoczynku.

Wiosna to nie tylko czas wielkich porządków, ale też małych i dużych inwestycji budowlanych. Nasz Czytelnik z Zabrza, pan Zenon Czajka, prosi o udzielenie informacji w następującej sprawie.

– W pobliżu Łodzi kupiłem działkę – niecały hektar. Jesienią posadziłem na niej drzewa owocowe, krzewy oraz ozdobne iglaki. W maju tego roku zamierzam cały teren ogrodzić, czyli wykonać ogrodzenie na podmurówce i zabudować ozdobne przęsła, a następnie wybudować altanę o powierzchni 35 mkw. oraz murowany garaż. Chciałbym wiedzieć, na które z tych budowli muszę uzyskać zezwolenie, tak, abym nie wszedł w konflikt z prawem budowlanym. Z tego, co słyszałem, miały wejść w życie nowe przepisy. Czy już obowiązują i czy one mnie też dotyczą?

O szczegółach przepisów budowlanych mówi mecenas Sławomir Zaremba, prawnik z Katowic. Mogą się one przydać wszystkim, którzy planują jakieś inwestycje.

Prawnik radzi: Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic:

Zagospodarowanie posiadanej działki związane jest z koniecznością zapoznania się z wieloma przepisami, w szczególności z zakresu prawa budowlanego. Pamiętajmy, że nieznajomość prawa szkodzi. Ta stara, pochodząca jeszcze z czasów rzymskich zasada, oznacza, że jeżeli swoim działaniem naruszymy obowiązujące przepisy prawa – nawet te, których nie znamy – poniesiemy konsekwencje tych naruszeń.

W zakresie prawa budowlanego sytuacja jest o tyle niekomfortowa, że konsekwencją naruszenia przepisów może być nałożenie dotkliwych kar finansowych, np. za tak zwaną samowolę budowlaną.
Określenie to oznacza wzniesienie na działce budynku lub budowli bez uzyskania odpowiedniego pozwolenia czy decyzji – uprawnionego do jej wydania – organu administracji publicznej.

Przepisy związane z zagospodarowaniem działki pod kątem jej zabudowy czy rozbudowy lub remontu istniejących już na niej budynków, regulują przepisy ustawy Prawo budowlane, ale też zawarte w innych ustawach nowelizowanych u-stawą z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw (we-szła w życie 1 stycznia 2017 roku). Wprowadza ona wiele istotnych ułatwień i liczne uproszczenia procedur dla inwestorów budowlanych.
Do istotniejszych zmian należy zaliczyć uproszczenie procedury budowy zjazdów z drogi na posesje. Ustawa nowelizuje bowiem także ustawę o drogach publicznych. Wprowadza zmiany, których celem jest jednoznaczne wskazanie, że do u-zyskania rozstrzygnięcia w zakresie lokalizacji zjazdu, nie jest wymagana decyzja o warunkach zabudowy, wydawana na podstawie art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jeżeli chodzi o wątpliwości Czytelnika, pozwolenia na budowę nie będzie wymagało postawienie ogrodzenia (art. 29.1.23 ust.pr. bud.), trzeba jednak zapoznać się z przepisami gminnymi – w szczególności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ na terenie niektórych gmin obowiązuje zakaz wznoszenia ogrodzeń betonowych.
W planie zagospodarowania przestrzennego czy w warunkach zabudowy określane są linie rozgraniczające dla dróg lub zabudowy oraz podane są parametry charakterystyczne dla rodzaju ogrodzeń, np. czy ogrodzenie może być pełne, ażurowe, a w niektórych gminach jest zakaz budowania tzw. ogrodzeń betonowych lub ogrodzeń panelowych z elementów prefabrykowanych.

Altana do 35 mkw. nie wymaga pozwolenia na budowę. Podstawą prawną jest art. 29.2d znowelizowanej ustawy. Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga już budowa garaży.

To wybudujesz bez zezwolenia:

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia dotyczy m.in.:

  • wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o pow. zabudowy do 35 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki;

  • wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 mkw., przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 mkw. powierzchni działki;

  • altan działkowych i obiektów gospodarczych, o których mowa w ustawie z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40);

  • obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 mkw. przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 mkw. ;

  • wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;

  • przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 mkw. (...);

  • pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:
    cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty;
    uprawiania wędkarstwa;
    rekreacji;

    COMPONENT {"params":{},"component":"gallery_button"}

  • pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;

  • instalacji klimatyzacyjnych;

  • przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W wyniku nowelizacji zgłoszenie jest wymagane jedynie w zakresie przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych (...).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera