Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chodnik czy ślizgawka: U kogo dochodzić odszkodowania?

Jadwiga Jenczelewska
Niemiłe skutki zimy zaczynają się tuż za progiem domu: na nieodśnieżonych, śliskich chodnikach można złamać rękę lub nogę, a nawet stracić zdrowie. U kogo dochodzić odszkodowania po takim wypadku?

Co trzeba zrobić, aby skutecznie starać się o odszkodowanie za wypadek na śliskim chodniku lub drodze?

– Obowiązek odśnieżania chodnika, pobocza i wszystkich innych części infrastruktury technicznej, a także utrzymania drogi zimą, spoczywa na zarządcy – mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. – Musimy w pierwszej kolejności ustalić podmiot odpowiedzialny za złe utrzymanie chodnika, na którym doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Bez tej wiedzy próżno szukać potencjalnego sprawcy.

O co możemy się starać?
Gdy już wiemy, od kogo możemy domagać się ewentualnego zadośćuczynienia za doznany uraz, warto ustalić, czego tak naprawdę możemy żądać. Gdy mamy do czynienia z zaniedbaniami zarządzających drogą, co doprowadziło do uszkodzenia ciała (w szczególności złamania ręki lub nogi), poszkodowany może domagać się od nich – lub podmiotów udzielających zarządcom ochrony ubezpieczeniowej – następujących zadośćuczynień i odszkodowań:

  1. Zwrotu kosztów poniesionych na leczenie, rehabilitację, ale też wszelkich innych kosztów w związku ze zdarzeniem – najlepszymi dowodami i dokumentami są w tym przypadku rachunki
  2. Jednorazowego świadczenia pieniężnego mającego na celu rekompensatę cierpień fizycznych i psychicznych z powodu doznanej krzywdy, cierpienia i bólu w wyniku urazu;
  3. Zasądzenia renty uzupełniającej, która ma stanowić wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem a wysokością dochodów uzyskiwanych przez niego po wypadku;
  4. Jednorazowego odszkodowanie (tzw. kapitalizacja renty), które jest uzasadnione szczególnie wtedy, gdy poszkodowany – w następstwie wypadku – stał się inwalidą, jest niezdolny do pracy;
  5. Odszkodowania, które stanowić będzie dla poszkodowanego – w związku z inwalidztwem – rekompensatę kosztów opieki lub leczenia.

Poszkodowany może liczyć na odszkodowanie w granicach zawinionego działania osoby odpowiedzialnej za właściwe dbania o drogę, w tym m.in. za jej odśnieżanie.

Jakie trzeba spełnić warunki, abyb otrzymać odszkodowanie? Więcej na następnej stronie

Rozmowa z Iwoną Zapart, prezes Federacji Konsumentów w Katowicach

Gdzie szukać odpowiedzialnych za stan chodników i dróg, gdy zdarzy się nam wypadek

W zależności od kategorii drogi inny jest podmiot, który nią zarządza i na którego barkach spoczywa dbanie o to, by chodnik, po którym idziemy, nie był oblodzony czy dziurawy. Jeśli idziemy po wąskiej osiedlowej uliczce wśród bloków lub znajdujemy się na peronie kolejowym, przystanku autobusowym czy pętli tramwajowej – odpowiedzialność za nie ponoszą podmioty zarządzające terenem, na którym drogi (w tym chodniki) są położone. W przypadku uliczek i chodników, które biegną pod naszymi oknami, najczęściej zarządza nimi spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa.

Po pierwsze zatem, musimy ustalić, czyj jest chodnik. To właściciele i administratorzy posesji muszą dbać o chodniki przylegające do budynków. Powinni je odśnieżać, posypywać piaskiem lub solą. Jeśli np. do wypadku doszło na terenie spółdzielni mieszkaniowej, to ona odpowiada za szkodę.
Po drugie, musimy ponad wszelką wątpliwość wykazać, że szkoda jest wynikiem zaniedbania obowiązków przez tego, do kogo chodnik należy.

Co jest potrzebne do uzyskania odszkodowania?
Bez wątpienia potrzebne są dowody. Mogą to być:
– zaświadczenie od lekarza i dokumentacja medyczna związana z leczeniem;
– pisemne oświadczenie ewentualnych świadków zdarzenia;
– fotografie z miejsca wypadku;
– monitoring.
Następnie musimy zgłosić szkodę i złożyć wniosek o odszkodowanie. Trzeba podać wysokość odszkodowania, jakiego się domagamy. Podpisanie ugody blokuje możliwość dochodzenia dalszych roszczeń, a w przypadku złamań mogą wystąpić powikłania. Zbyt wcześnie podpisana ugoda to poważny błąd.

Kiedy wnosimy sprawę odszkodowanie do sądu?
To droga do uzyskania odszkodowania, jeżeli właściciel lub ubezpieczyciel odmawiają go nam lub zaniżają. Pozew należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub położenie terenu, na którym doszło do wypadku.

Odśnieżanie dachów też jest niezwykle ważnym obowiązkiem. Pamiętajmy o nim!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chodnik czy ślizgawka: U kogo dochodzić odszkodowania? - Dziennik Zachodni