Dofinansowania do wymiany pieców w 2017 roku

  Dofinansowania do wymiany pieców w 2017 roku

  Materiał informacyjny

  Aktualizacja:

  Polska

  Dofinansowania do wymiany pieców w 2017 roku
  1/6
  przejdź do galerii
  Dopłaty w wysokości 50, 70 a nawet i 100 proc. – takie kwoty, w zależności od gminy – można uzyskać na wymianę starego, szkodliwego dla środowiska pieca, na nowe, proekologiczne rozwiązania dla ogrzewania budynku. Skąd tak duże dofinansowania? Ostatni raport traktujący o smogu w Europie uświadomił Polakom, że czas na radykalną zmianę. Wiceminister rozwoju – Jadwiga Emilewicz – zapowiada, że od 2018 roku obowiązywać będzie zakaz wprowadzania do obrotu kotłów spoza piątej generacji.

  O tym, czy dana gmina uruchomi system dofinansowania do wymiany instalacji grzewczej, dowiemy się ze stron internetowych urzędów. Takimi informacjami dysponuje też biuro ochrony środowiska lub gospodarki. Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku, ponieważ pula pieniędzy jest ograniczona i nabory, które rozpoczęły się w styczniu i lutym, szybko dobiegają końca.

  Jaką dopłatę można uzyskać?

  Według danych upublicznionych przez stołeczny ratusz Warszawy, mieszkańcy tej gminy będą mogli uzyskać 7 tys. zł dopłaty. W Krakowie natomiast, gdzie problem skażonego powietrza jest szczególnie wyraźny, będzie można otrzymać dopłatę na poziomie 80 proc. Z kolei mieszkańcy Gdańska, jak twierdzi Maciej Lorek z WŚUM, mogą uzyskać w tym roku od 4 do 5 tys. Dodatkowo w tej gminie można ubiegać się o nową linię dofinansowania w wysokości 1000 zł, do zmiany kotła węglowego na kocioł retorowy (na ekogroszek). Dlaczego władze gminne Gdańska zdecydowały się na taki krok? Maciej Lorek podkreśla, że tym sposobem władze miasta chcą zachęcić mniej zamożnych mieszkańców, do podjęcia zmiany ogrzewania węglowego na bardziej ekologiczne.

  - Ciągle jeszcze jest spora grupa mieszkańców, która używa w swoich domach pieców węglowych – mówi Maciej Lorek.

  Ten problem niestety obecny jest nie tylko na Pomorzu, ale także – a nawet przede wszystkim – na południowych krańcach Polski. Z raportu przygotowanego przez firmę Tooba.pl na temat budownictwa jednorodzinnego w 2017 roku wynika, że drugim, najczęściej instalowanym systemem grzewczym, jest kocioł węglowy (25% badanych). Warto zauważyć, że osoby poddane ankiecie wybudowały dom nie wcześniej niż rok temu.

  Czy nastąpiła poprawa?

  Z danych krakowskiego magistratu do końca 2016 roku wpłynęło około 5500 wniosków dotyczących likwidacji ogrzewania węglowego dla niemal 8500 kotłów. W 2015 roku takich wniosków było znacznie mniej, bo około 2400. Podczas wspomnianego badania na temat domów jednorodzinnych okazało się, że większość osób, które instalowały system ogrzewania węglowego, nie miało możliwości podłączenia się pod sieć gazową. Poprawa może zatem wynikać zarówno ze zwiększonych dofinansowań, ale także z wciąż rozwijającą się infrastrukturą.

  Skąd pochodzą pieniądze na dofinansowanie zmiany ogrzewania?

  Jak podaje Maciej Sokołowski z Instytutu Analiz Badań i Certyfikacji, wymianę kotłów, do których używa się paliwa generujące smog, czyli PM10, można finansować w oparciu o różne źródła. Będą to środki wojewódzkie, krajowe, europejskie (którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska) oraz pochodzące od Ministra Środowiska. Jego zdaniem dotacje umożliwią nawet całkowity zwrot kosztów.

  Spora część polskich gmin oferuje dopłaty wyłącznie z własnych środków, jak na przykład Lublin. Niektóre województwa realizują także projekty mające na celu poprawę jakości powietrza poprzez Regionalne Programy Operacyjne. Gminy są także głównymi beneficjentami programów wprowadzonych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Ogólnopolskie programy finansujące zmiany kotłów nie są już tak rozbudowane. Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW twierdzi, że instytucja ta nie oferuje dopłat do wymiany lub modernizacji starych pieców dla indywidualnych osób. Jak podkreśla, narodowy fundusz jest organem centralnym, skupiającym się na przedsięwzięciach strategicznych dla całego kraju.

  - Takie działania muszą być podejmowane na szczeblu regionów, gmin – wyjaśnia Sławomir Kmiecik.

  Wniosek jest jeden – w największej mierze dopłaty zależą od lokalnych instytucji.

  Nowe projekty dofinansowań

  Resort zamierza zachęcić Polaków do montażu systemów cieplnych zasilanych energią elektryczną, poszerzoną o rozbudowaną akumulację ciepła. Z jednej strony ma to zrealizować poprzez atrakcyjną nocną taryfę, z drugiej oferując dopłaty do zmiany pieca węglowego na ogrzewanie elektryczne. Projekt jest na razie na etapie przygotowywania.

  Nowe rozwiązania opracowuje także resort rozwoju. Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, zapowiedziała, że o dofinansowanie będą mogli ubiegać się wszyscy, którzy zdeklarują się na wymianę kotła. Jak dodaje Emilewicz, resort zakłada, że takie wsparcie będzie musiało być skierowane przede wszystkim dla najuboższych rodzin, a zadecydują o tym kryteria socjalne. Tym sposobem będzie można uzyskać nawet 80 proc. dopłaty. Jednak warunkiem będzie wykonanie wcześniejszej termomodernizacji, ponieważ, jak zwraca uwagę Emilewicz, w Polsce nadal istnieje bardzo duża ilość domów nieocieplonych, z pojedynczymi oknami. Zatem program, zdaniem resortu, musi realizować rozwiązania systemowe, czyli wspierać zarówno zakup kotła, jak i termomodernizację.

  Z danych Polskiej Agencji Prasowej wynika, że projekt mający na celu finansowanie wymiany pieców, ma opracować także Komitet Ekonomiczny rady Ministrów. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd wprowadzi program „Czyste Powietrze”, który będzie zakładał ukierunkowanie polskiego budownictwa na rozwiązania ekologiczne, takie jak termomodernizacja, domy pasywne oraz instalacje grzewcze, nie mające złego wpływu na jakość powietrza.

  Kredyt jako rozwiązanie przy braku dofinansowania

  W przypadku, gdy gmina nie posiada programów dofinansowania do wymiany systemu grzewczego, można – w niektórych województwach – skorzystać z kredytu preferencyjnego na wymianę pieców węglowych na kotły olejowe lub gazowe. Taki kredyt udzielany jest przez Bank Ochrony Środowiska oraz wybrane banki spółdzielcze. Alternatywa wydaje się dość korzystna, ponieważ po realizacji całej inwestycji, kredyt może zostać w pewnym stopniu umorzony. W Małopolsce jest to nawet 50 proc.

  Smog, którego głównym powodem powstawania jest eksploatacja pieców na paliwo emitujące szkodliwe związki, musi być zwalczany kompleksowo. Warto skorzystać z dofinansowania do wymiany kotła na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Taka zmiana wpłynie pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale i finanse, bowiem niektóre systemy pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet do 80 proc.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama