Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy dłużnik utrudnia egzekucję wyroku [PRAWNIK RADZI]

red
Adwokat Mariusz Lewandowski
Adwokat Mariusz Lewandowski Sławomir Kowalski
Cotygodniowa porada prawna w "Nowościach". Zamieszczamy w niej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania naszych Czytelników dotyczące ich wątpliwości prawnych z różnych dziedzin. Na pytania odpowiada adwokat Mariusz Lewandowski.

- Mam wyrok w sprawie o zapłatę, ale przed egzekucją dłużnik darował mieszkanie i samochód członkowi swojej rodziny. Jakie są możliwości dochodzenia zasądzonej wyrokiem kwoty? - pyta Czytelnik.

- Z treści pytania wprost wynika, że dłużnik podjął działania mające utrudnić lub uniemożliwić egzekucję wyroku sądowego w sprawie o zapłatę - mówi adwokat Mariusz Lewandowski. - Kodeks cywilny przewiduje konkretne instrumenty prawne, które mają temu przeciwdziałać, czyli chronić wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika. Służy temu tak zwana skarga pauliańska, która pozwala na zakwestionowanie każdej czynności prawnej dłużnika (np. darowizny nieruchomości, samochodu), która została dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli (tj. pogorszyła sytuację majątkową dłużnika) i wiązała się z ucieczką dłużnika z majątkiem.

Tryb uproszczony

Skorzystanie ze skargi pauliańskiej będzie miało szanse powodzenia, gdy strona wcześniej wymienionej czynności prawnej dłużnika, na przykład obdarowany, wiedziała o trudnej sytuacji majątkowej dłużnika lub mogła uzyskać takie informacje na przykład z księgi wieczystej nieruchomości.

Zobacz też:

"Nowości" sprawdzają, czym jeżdżą toruńscy prezydenci, skarbnik miasta i dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta. Zestawienie powstało w oparciu o aktualne oświadczenia majątkowe. Prezentowane na zdjęciach auta należy traktować wyłącznie poglądowo.SPRAWDŹ SIĘ!Rozumiesz gwarę uczniów? QUIZ;nfZobacz także: Dwa wieżowce na toruńskiej Winnicy? [WIZUALIZACJE];nf

Tym jeżdżą toruńskie władze - prezydenci i dyrektorzy wydziałów

W treści pytania pojawia się informacja, że dłużnik dokonał darowizny na rzecz członka rodziny.

W takim przypadku przepisy prawa cywilnego przewidują uproszczony tryb skorzystania ze skargi pauliańskiej, albowiem przyjmuje się, że członek rodziny miał wiedzę o sytuacji dłużnika i wiedział (albo przynajmniej domyślał się) o prawdziwych intencjach dłużnika.

Skorzystanie ze skargi pauliańskiej obwarowane jest terminem, a mianowicie 5 letnim terminem od dokonania kwestionowanej czynności prawnej. Po upływie tego czasu nie można kwestionować czynności prawnej „krzywdzącej” wierzycieli (np. darowizny).

Instytucją podobną do opisanej skargi pauliańskiej jest instytucja, która pozwala wierzycielowi zakwestionować odrzucenie spadku przez dłużnika, który odrzuca spadek - licząc, że przyjmie go dalszy krewny, co nie będzie wiązało się z przeznaczeniem składników spadku na spłatę wierzyciela.

Do 3 lub 5 lat

Warto tu dodać, że udaremnienie lub uszczuplenie zapłaty wierzycielowi poprzez usunięcie, ukrycie, zbycie, darowanie, zniszczenie czy też uszkodzenie składników majątku podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Przeczytaj także: Dla kogo ulgi MZK w Toruniu?

Takie działania dłużnika mogą być przedmiotem zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

W sytuacji, gdy dłużnik podejmuje takie działania w obliczu kwoty wynikającej z wyroku sądowego, popełnia przestępstwa zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Gdy dłużnik utrudnia egzekucję wyroku [PRAWNIK RADZI] - Nowości Dziennik Toruński