Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie nabyć spadek. Mieszkanie i raty po babci

Jadwiga Jenczelewska
Czy można odziedziczyć mieszkanie z niespłaconymi ratami?
Czy można odziedziczyć mieszkanie z niespłaconymi ratami? 123rf
Sprawa, z jaką zwróciła się o poradę pani Marzena P., jest dość typowa i może pojawić się w każdej rodzinie. Pytanie dotyczy sporządzenia testamentu i dziedziczenia mieszkania.

- Moja babcia ma 89 lat i wykupuje swoje mieszkanie na raty - wyjaśnia Czytelniczka. - Jest to 10 rat, każda płatna raz w roku. To oznacza, że babcia będzie płaciła przez 10 lat po 1.000 zł. Nie jest to sytuacja komfortowa zważywszy na jej wiek. Czy jeśli babcia chce przepisać mieszkanie na swojego wnuka, czyli mojego brata, w którym momencie powinna sporządzić testament? Czy powinno to nastąpić już po zapłaceniu pierwszej raty?

Nie można wykluczyć, że babcia umrze na przestrzeni lat, kiedy są spłacane raty. Jeśli nie spisałaby testamentu, to kto wtedy odziedziczyłby jej mieszkanie - chce wiedzieć pani Marzena. No i na kogo spadnie obowiązek spłaty rat? Czytelniczka pyta przy okazji, ile kosztuje sporządzenie testamentu.

Jak skutecznie nabyć spadek

Aby skutecznie nabyć spadek, należy skierować do sądu spadku wniosek w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku lub udać się do notariusza w celu sporządzenia dokumentu poświadczenia dziedziczenia.

W takim przypadku muszą stawić się wszyscy spadkobiercy ustawowi oraz spadkobierca testamentowy celem złożenia stosownych oświadczeń.

Testament można sporządzić pismem odręcznym - osobiście, opatrując go datą i podpisem. Można również zwrócić się do notariusza o wykonanie tej czynności.

Taksa notarialna nie powinna przekroczyć 50 złotych plus koszt sporządzenia wydanych wypisów testamentu.

Warto przy okazji przypomnieć, bo nie zawsze jest to oczywiste, że testament - dla swej ważności - musi zawierać rozrządzenie na wypadek śmierci stanowiące wolę wyłącznie jednej osoby.

Prawnik radzi

Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic:

Problematyka testamentów jest niezwykle istotna ze względu na porządek dziedziczenia. Dziedziczenie testamentowe wyłącza bowiem ustawowy porządek dziedziczenia. Testament należy sporządzić wtedy, gdy chcemy rozrządzić swoim majątkiem w sposób odmienny od uregulowanego w tytule II Księgi IV Kodeksu cywilnego, gdzie wskazano, jaki obowiązuje porządek dziedziczenia w braku uregulowania tej kwestii testamentem.

Można go sporządzić w każdym czasie, lecz należy pamiętać, że do masy spadkowej będą wchodzić tylko te składniki, do których testator, w chwili śmierci, miał prawo własności, oraz te prawa majątkowe i niemajątkowe, które nie mają charakteru ściśle osobistego. To właśnie zastrzeżenie należy mieć na uwadze, odpowiadając na pytanie czytelniczki.

Kluczowe w sprawie jest ustalenie, w którym momencie prawo własności mieszkania przejdzie na babcię - czy będzie to chwila zawarcia przez nią umowy, czy też chwila spłaty ostatniej raty.

Kolejna kwestia dotyczy zagadnienia wykupu preferencyjnego lokali mieszkalnych, będących np. mieszkaniami zakładowymi. Jeżeli mieszkanie jest nabywane na zasadach preferencyjnych i jedynie babcia spełnia warunki do nabycia lokalu po cenie preferencyjnej - należy przyjąć, że jest to jej uprawnienie osobiste i nie będzie podlegało dziedziczeniu.

Jedynie w sytuacji, gdy babcia skutecznie nabędzie prawo własności mieszkania, będzie mogła przekazać je wnukowi - bądź dowolnej osobie - w treści testamentu.

Jeżeli babcia zawrze umowę kredytu w celu zakupu mieszkania - spadkobierca - bez względu na to, czy tytułem powołania do spadku będzie testament, czy ustawa - przyjmując spadek, wchodzi w zespół praw i obowiązków zmarłego, czyli z jednej strony dziedziczy mieszkanie, z drugiej zaś - jest obowiązany do spłaty kredytu zaciągniętego na jego kupno.

Po nowelizacji przepisów dotyczących sposobu przyjęcia spadku, warto pamiętać, że z mocy ustawy przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że jeżeli długi spadkowe przewyższą wartość masy czynnej spadku - nie musimy ich spłacać z własnego majątku, a tylko do wartości aktywów. Przepisy te stosuje się do spadków otwartych po 18 X 2015 r. Tak stanowi nowe brzmienie art. 1015 § 2 kc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera