Ważne
  Oszustwa ubezpieczeniowe: ułuda „optymalizacji” [NASZE...

  Oszustwa ubezpieczeniowe: ułuda „optymalizacji” [NASZE SPRAWY]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie daj się nabrać na „wyższy zasiłek macierzyński i rodzicielski”
  Ofiarami oszustów są często mamy na urlopach macierzyńskich

  Ofiarami oszustów są często mamy na urlopach macierzyńskich ©123rf

  Amatorów łatwego i szybkiego zarobku zdaje się być coraz więcej. Nie tylko pukają do naszych drzwi, ale mamią nas i oszukują coraz częściej w internecie.

  „Optymalizacja składek ZUS-u”, „Oszczędź do 50 proc. kosztów firmy na składkach do ZUS-u” - takie oferty są stale obecne w polskim internecie. Ich autorzy wmawiają nam, że oferują łatwy i szybki zysk. Dają też teoretyczne zatrudnienie w jednym z państw Unii Europejskiej na małą część etatu, dzięki czemu w Polsce składek od działalności - jak zapewniają reklamy - płacić już nie trzeba.

  - Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, by nie wierzyć w szybkie i łatwe oszczędności na składkach z tytułu ubezpieczeń społecznych - mówi Aldona Węgrzynowicz, rzecznik regionalny ZUS-u województwa śląskiego. - Z dużym dystansem należy też podchodzić do ofert zapewniających duże wypłaty zasiłków z ZUS-u.

  Naciąganie ubezpieczonych na „optymalizację składek ZUS-u” nie jest jedynym sposobem ich oszukiwania. Kilka lat temu trzy agencje pracy tymczasowej naciągnęły ok. 30 tys. pracowników oraz blisko 500 firm z całego kraju i nie zapłaciły składek w wysokości 60 mln zł. Był to tzw. outsourcing pracowniczy. Firmy w kryzysie chciały redukować koszty i przekazywały pracowników agencjom, które miały płacić za nich część składki ZUS. Jednak pieniądze na konta ZUS-u nie wpływały. Nieświadomi przekrętu byli zarówno pracownicy, jak i firmy, które podpisywały umowę z agencją. Ten przekręt określono jako pracowniczą wersję afery Amber Gold.

  W ramach outsourcingu założyciel agencji (wciąż ukrywający sie poza Polską) przejął pracowników, ale ich składki zamiast do ZUS-u, przelewał do własnej kieszeni. ZUS i urząd skarbowy wciąż domagają się zwrotu zaległości od firm, które na ten outsourcing się zdecydowały.



  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Kierowca przejechał kobietę na pasach i uciekł. Szukają go internauci i policja
  *POLECAMY: Najlepsze kawiarnie w Katowicach to nie tylko dobra kawa
  *Gliwice miastem przyszłości, a jednak brakuje 9 rzeczy ZOBACZ
  *Kibolska zadyma w Zabrzu ZDJĘCIA I WIDEO tylko dla dorosłych
  *Ściągnąłeś film z torentów? Pójdziesz do więzienia. Policja namierza internautów

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama