Waloryzacja emerytur 2018: Ile na rękę po waloryzacji?...

  Waloryzacja emerytur 2018: Ile na rękę po waloryzacji? NETTO, BRUTTO. TABELA, ile wyniosła waloryzacja. Wzrost o 2,98 proc. Ile to złotych?

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Waloryzacja emerytur 2018: Emeryci i renciści już dostają więcej pieniędzy. Czy tego się spodziewali? SPRAWDŹ TABELE WALORYZACJI To najwyższa waloryzacja emerytur od kliku lat. Wskaźnik wyniósł 2,98 proc. Najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł brutto - z 1000 zł do 1029,80 zł brutto. Natomiast przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podskoczy o 67,28 zł - z 2257,64 do 2324,92 zł. Oblicz, ile wyniesie twoja emerytura po 1 marca 2018. TABELA Z PRZELICZNIKAMI.
  Podwyżki emerytur i rent będą najwyższe od kilku lat, ale ile będą wynosić? TABELA PRZELICZENIOWA EMERYTUR 2018
  1/8
  przejdź do galerii

  Podwyżki emerytur i rent będą najwyższe od kilku lat, ale ile będą wynosić?

  TABELA PRZELICZENIOWA EMERYTUR 2018 ©ARC

  Waloryzacja emerytur 2018


  Na czym polega waloryzacja emerytur i rent?
  Emerytury i renty w Polsce rosną 1 marca. Tego dnia podwyższone świadczenia otrzyma 7 mln uprawnionych. Waloryzacja naliczana jest w sposób procentowy, zależny od wskaźnika waloryzacji. Jeżeli wskaźnik ten wyniesie przykładowo 3 procent, emerytura w wysokości tysiąca złotych brutto zostanie podwyższona o 30 zł brutto, ponieważ tyle właśnie wynosi 3 procent od kwoty tysiąca złotych.


  Jak z powyższego wynika, na procentowej podwyżce najmocniej zyskują osoby z najwyższymi świadczeniami. Na przykład osoba z emeryturą w wysokości 3000 zł będzie mogła liczyć na podwyżkę w kwocie 90 zł brutto. Najmniej na waloryzacji zyskują osoby z niskimi świadczeniami, bo w ich przypadku podwyżki są ledwo odczuwalne.

  Dlatego też od dawna mówi się o potrzebie zmiany zasad waloryzacji - wspomniał o tym ostatnio m.in. premier Mateusz Morawiecki. W tym roku obowiązuje jednak nadal waloryzacja procentowa.

  Waloryzacja emerytur 2018 obejmuje świadczenia przyznane na wniosek zgłoszony najpóźniej w lutym, do których warunki zostały spełnione nie później niż w ostatnim dniu tego miesiąca. Kilkumilionowa rzesza emerytów i rencistów dostaje podwyżki emerytur i rent, wynikające z corocznej waloryzacji. W tym roku mogą oni liczyć na podwyżki wyższe niż w ostatnich latach. Po wielu przymiarkach 9 lutego ustalono wreszcie, że tegoroczne świadczenia dla seniorów zostaną podwyższone o 2,98 proc.

  SPRAWDŹ TABELĘ WALORYZACJI

  Zobacz galerię

  SPRAWDŹ TUTAJ
  WALORYZACJA EMERYTUR I RENT: JAKĄ PODWYŻKĘ DOSTANĄ UPRAWNIENI?


  Jak obliczyć waloryzację emerytury i renty?


  Tabela waloryzacji:  Zgodnie z regułami zapisanymi w ustawie, waloryzację oblicza się, mnożąc kwotę świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik ten rozumiany jest jako średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Zależy więc - w uproszczeniu - od dwóch czynników: ubiegłorocznej inflacji (wzrostu cen) oraz ubiegłorocznego wzrostu płac.

  Już kilka miesięcy temu wiadomo było, że wskaźnik waloryzacji w 2018 roku będzie nie niższy niż 2,4 proc. Kolejne, bardziej przybliżone prognozy inflacji i wzrostu płac sprawiły, że wskaźnik ten podskoczył do 2,7 proc.

  Skąd się wzięło 2,7 proc.? Otóż prognoza inflacji emeryckiej w 2017 r. wyniosła 102,1 proc. Z kolei prognozowany realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2017 r. na poziomie 3 proc. oznaczał, że prognozowane obligatoryjne 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń za rok 2017 wyniesie 0,6 proc. W efekcie pojawiła się prognoza, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wyniesie nie mniej niż 102,7 proc. (2,1 + 0,6 = 2,7).

  Ostatecznie jednak dane o rzeczywistej inflacji w ostatnich miesiącach minionego roku okazały się nieco wyższe, co w efekcie spowodowało wzrost wskaźnika waloryzacji do 2,98 proc. 9 lutego ogłosiło to Ministerstwo Rodziny i Pracy.

  Znając już wysokość wskaźnika waloryzacji, możemy wyliczyć, o ile wzrosną świadczenia i dodatki do świadczeń. Najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł brutto - z 1000 zł do 1029,80 zł brutto. Natomiast przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podskoczy o 67,28 zł - z 2257,64 do 2324,92 zł.

  Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o około 47,80 zł (z 1605,22 do 1653,06 zł), zaś przeciętna renta rodzinna z FUS - o około 57,00 zł (z 1914,46 do 1971,510 zł).

  Wzrosną także dodatki do świadczeń. Przykładowo dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie oraz dodatek kombatancki wzrosną o 6,24 zł (z 209,59 zł do 215,83).

  Waloryzacja emerytur i rent: jak było w minionych latach?  Mówiąc o tegorocznej waloryzacji, podkreśla się zwykle, że jest ona najwyższa na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jest to prawda, ale tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę jedynie wskaźnik waloryzacji, pomijając inne dodatki.
  Aby wyjaśnić, o co chodzi, posłużmy się przykładem ubiegłorocznej waloryzacji emerytur i rent. Otóż waloryzacja świadczeń w 2017 roku polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia przysługującej emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji w wysokości 0,44 proc.

  Podwyżka nie mogła być jednak niższa niż 10 zł - w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniosła 7,50 zł, zaś w przypadku emerytur częściowych - 5 zł.

  Były to symboliczne kwoty, toteż rząd zdecydował się na podwyżkę najniższych świadczeń. I tak najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne wynoszą obecnie 1 tys. zł brutto, zaś renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 750 zł brutto.

  Napisaliśmy, że taka jest ich wysokość obecnie, gdyż nie przewiduje się w tym roku innych podwyżek niż te wynikające z zasad waloryzacji.

  Sięgając jeszcze dalej w przeszłość: w 2016 roku, w związku z panującą wtedy deflacją (obniżkami cen), waloryzacja emerytur i rent wyniosła zaledwie 0,24 proc. Zdając sobie sprawę z groszowych podwyżek, rząd dorzucił jednak rencistom jednorazowe dodatki. Były to dodatki w kwocie od 50 do 400 zł, w zależności od świadczenia przysługującego osobie uprawnionej. Otrzymali je emeryci i renciści uzyskujący świadczenie poniżej 2 tys. zł brutto. Dodatek wyniósł 400 zł dla otrzymujących świadczenia w wysokości do 900 zł, 300 zł przy świadczeniu od 900 do 1100 zł, 200 zł przy świadczeniach od 1100 do 1500 zł i 50 zł dla otrzymujących emeryturę pomiędzy 1,5 tys. a 2 tys. zł brutto. Jednorazowe dodatki trafiły wtedy do 6,5 mln świadczeniobiorców.

  Jak z powyższego wynika, tegoroczna waloryzacja świadczeń, choć faktycznie wyższa niż w minionych latach, może jednak wielu seniorów rozczarować, gdyż dla ogromnej większości z nich będzie to wszystko, na co mogą w tym roku liczyć.

  Kto może liczyć na podwyżki emerytur i rent?


  Coroczna marcowa waloryzacja dotyczy wszystkich emerytów i rencistów. Podwyżkę dostaną także osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne, kompensacyjne i tzw. pomostówki.

  Wyższe świadczenia otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS, jak i KRUS (rolnicy). Tak samo Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaci wyższe świadczenia emerytowanym funkcjonariuszom policji, ABW, CBA, BOR oraz strażakom, Wojskowe Biuro Emerytalne MON - emerytowanym żołnierzom, zaś Biuro Emerytalne Służby Więziennej - pracownikom więziennictwa.

  W sumie na marcową waloryzację emerytur i rent czeka 7 milionów Polaków.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (176)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wysyłka PIT online

  Wars (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  W tym roku rozliczyłem PIT z podatnik info i wysłałem deklarację online. Liczę na zwrot podatku do końca miesiąca.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  G

  H (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  Mam w d**** twoj PIT teraz trzeba walczyć z reżimem PiS przez niepłacenie podatkow zeby te szmaty nie miały co dać na 500 plus ich rydzykowej wielodzietnej patologii


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  emigracja

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  uciekaj do rosji-----wielu tych co nie chcieli placic podatkow siedzi u putina. ale mysle ze masz za malo zeby cie przyjal.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zcx

  cx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Ojej ciekawe, co na takie rewelacje powie obecnie słusznie nam panująca dobra, czyli “dojna zmiana”….Wszak Polacy to norwidowski „Chrystus Narodów”, Prometeusz mający promieniować na ciemna Rosje i...rozwiń całość

  Ojej ciekawe, co na takie rewelacje powie obecnie słusznie nam panująca dobra, czyli “dojna zmiana”….Wszak Polacy to norwidowski „Chrystus Narodów”, Prometeusz mający promieniować na ciemna Rosje i ja europeizować. My nigdy nie skrzywdziliśmy żadnego Żyda, Cygana, Niemca czy Rosjanina, pokazywaliśmy bez przerwy drugi policzek. Zawsze i wszędzie byliśmy po jasnej stronie mocy, wszak jesteśmy Narodem, który wydal takie wybitne jednostki jak Sw. Jan Paweł II (światowy protektor pedofilów), Ojciec Rydzyk (bankier NMP) i Prezes Kartofel Jedyny co agentem nie był, sprawiedliwy wśród narodów PRL. Semper Fidelis dla kasy i koryta hehe. Nawet przegrane w wojnie, ciągle okupacje i katastrofy zawsze przez nasze umęczone męczeństwo umieliśmy obrócić w owocne umartwianie się ku zbawieniu całej ludzkości. W 1945 miłościwie wypędziliśmy miliony Niemców z Wrocławia, Bydgoszczy i Szczecina żeby ich zbawić od samych siebie i nawrócić na katolicyzm. Zygmunt III Waza zdobył i ograbił Moskwę w roku pańskim 1610 w celu budowy przyjaźni polsko- rosyjskiej. W Jedwabnym to Niemcy spalili Żydów w stodole. W getcie warszawskim i poza nim nie było szmalcowników. W 1968 to nie my ekspediowaliśmy Żydów za granice, wszak wtedy Polska nie istniała. Wschodnia granica II RP była sprawiedliwa, bo wcieliła do Polski Polesie i Wołyń gdzie stanowiliśmy aż 20 % miejscowej populacji. To się nazywa katolicka, ONRowska wersja tzw. samostanowienia narodów. A potem niewdzięczni banderowscy Ukraińcy zabijali cale polskie wsie bo ich tak dobrze traktowaliśmy przed 1939, łagodnie pacyfikując i paląc ich wioski, zamykając szkoły i cerkwie i niektóre nawet burząc (zobacz akcja rewindykacyjna na Lubelszczyźnie w 1938.) Zabraliśmy Czechom Zaolzie w 1938 w imię przyjaźni narodów i nieśmiertelnych idei internacjonalizmu. W 1968 to nie my najechaliśmy Czechosłowację, wszakże Polska i jej armia wtedy nie istniała. Obecnie Polska istnieje, nawet podobno wstała z kolan, lecz niestety od razu przepieprzyła głową o zbyt niski sufit. Wiadomo, nam się należy przestrzeń od morza do morza, taki nasz sarmacki Lebensraum, dotacje europejskie na drogi i autostrady i na marmurowe posadzki w plebaniach, a nawet jeszcze reperacje od Niemiec i od Rosji i od Żydów amerykańskich za to ze kiedykolwiek pozwoliliśmy im mieszkać tutaj w tym naszym pępku świata, naszej klerykalnej ziemi obiecanej. A nawet jeżeli w końcu nie dostaniemy ani grosza, to możemy iść sobie wesoło pomachać chorągiewkami na skokach narciarskich gdzie jacyś straceńcy fruwają na dwóch długich deskach w nadziei ze nie uderza swoim obliczem w Ziemie, te Ziemie, pokrzyczeć „Polska biało czerwoni” a potem w barze przy cieplej wódce i solonych ogurasach ponarzekać na nasz biedny kraj, wiecznie i na wieki wieków amen w ruinie, od ponad 1000 lat ponizany i okradany przez Żydów, masonów i gejów, wiecznie zagrożony inwazja ludobójczych wojsk Putina i Merkel. Możemy jednak także i wychwalać nasz kraj niosący naukę katolickiego Jezusa niczym biała jasna latarnia w ciemnym świecie pełnym brudnych nieumytych, spoconych i w dodatku jeszcze pogańskich uchodźców. Oto IV RP, najmniej zakłamana Ojczyzna na Świecie, gniazdo prawdziwych Polaków, wysyłająca błogosławionego abp. Wesołowskiego i innych księży na Dominikanę i do San Escobar żeby nieśli tamtejszym brudnym dzikusom katolickie miłosierdzie w jego najczystszej niepokalanej maryjnej postaci- pedofilii. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Porażka

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 15

  Co za porażka, najbiedniejszemu 20, a bogatemu czyli "sobie" 100.
  Banda nic więcej proponuję , aby spróbować wyżyć 1 osobie za trochę ponad 800 zł.
  Serce ściska jak się widzi emeryta (nie menela)...rozwiń całość

  Co za porażka, najbiedniejszemu 20, a bogatemu czyli "sobie" 100.
  Banda nic więcej proponuję , aby spróbować wyżyć 1 osobie za trochę ponad 800 zł.
  Serce ściska jak się widzi emeryta (nie menela) , który zbiera na koniec targu zostawione przez sprzedaeców nadpsute warzywa i owoce.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Anny

  Olga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  a ile lat i jak Pani Anna pracowała


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do anny

  ;;swoj;; (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  jaką składkę płacił najbiedniejszy a jaką ,,swój,,? co?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rewaloryzacja

  rycho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  przepracowalem ponad40 lat mam dobra emeryture i uwazam ze powinienem dostawac wiecej jak ci co maja 20 lat pracy a jak nie to do roboty ja jeszcze pracuje dodatkowo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z patologią!!

  Arek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 18

  Dość wspierania nierobów. Waloryzacja tylko procentowa. I zero 500+ dla patologicznych bachorów i emerytów. Należy szanować uczciwie zarabiających!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do precz z patologią

  Biała (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Jak ty odróżniasz te "patologiczne bachory" od normalnych dzieci?
  Od kiedy to emeryci dostają 500+??? W założeniu co najwyżej 1x do roku i to tylko obiecanka bez pokrycia...
  Jeśli ty jesteś...rozwiń całość

  Jak ty odróżniasz te "patologiczne bachory" od normalnych dzieci?
  Od kiedy to emeryci dostają 500+??? W założeniu co najwyżej 1x do roku i to tylko obiecanka bez pokrycia...
  Jeśli ty jesteś uczciwie zarabiający (i uczciwy) to ja jestem Królowa Madagaskaru...
  Jeśli chodzi o procentową waloryzację to ok, zgadzam się pod warunkiem że najniższe emerytury i renty będą waloryzowane przynajmniej 20% a najwyższe 0,2%. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Arek Precz z Patologia !!

  Emi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Sam jestes bachorem i patologia , Jak mozna na dzieci tak mowic .. Tylko patologia tak mówi i osoba ktura nie ma zadnego dobrego wychowania i manier zero szacunku do innych .. To ty tez nie...rozwiń całość

  Sam jestes bachorem i patologia , Jak mozna na dzieci tak mowic .. Tylko patologia tak mówi i osoba ktura nie ma zadnego dobrego wychowania i manier zero szacunku do innych .. To ty tez nie dostaniesz od innych uszanowania. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Emerytura

  DARIUSZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

  Tylko człowiek bez podstawowej wiedzy - myśli że emerytura kwotowa i różna dla każdego jest sprawiedliwa,a szczególnie dla tych co mają minimum.Każydy powinien odkładać CZĘŚĆ zarobionych pieniędzy...rozwiń całość

  Tylko człowiek bez podstawowej wiedzy - myśli że emerytura kwotowa i różna dla każdego jest sprawiedliwa,a szczególnie dla tych co mają minimum.Każydy powinien odkładać CZĘŚĆ zarobionych pieniędzy i z nich korzystać na starość.Tak jak w banku.Jeśli odłożysz 100 zł.to nie dostaniesz oprocentowania np. 20% a ten co odłożył 10000tys dostanie 2%.Obaj dostaną jednakowo np 2%.Inną sprawą są niskie emerytury i ich waloryzacja.Zastanów się co piszesz,bo poprostu jest mi ciebie żal,że jesteś poprostu głupi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawiedliwie - to każdemu emerytowi po 50 ZŁ się należy .

  Janosik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 16

  Znowu mamy niesprawiedliwą waloryzację emerytur. Każdy powinien dostać tą samą kwotę !
  Znowu widzimy niesprawiedliwość społeczną , gdyż bogaci dostaną aż 5 X - większą podwyżkę od...rozwiń całość

  Znowu mamy niesprawiedliwą waloryzację emerytur. Każdy powinien dostać tą samą kwotę !
  Znowu widzimy niesprawiedliwość społeczną , gdyż bogaci dostaną aż 5 X - większą podwyżkę od biedniejszej większości. Podział między bogatszymi i najbiedniejszymi niesamowicie się zwiększy.
  To jest Społeczna Niesprawiedliwość .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PIS - prawda o nich

  oto PIS zdemaskowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 19

  To wlasnie PIS doprowadzilo do obecnej sytuacji gdzie jest mnostwo jezyka nienawisci i Narod jest podzielony jak nigdy od czasow stanu wojennego. To ONI z PIS zaczeli dzielic ludzi na tych "z...rozwiń całość

  To wlasnie PIS doprowadzilo do obecnej sytuacji gdzie jest mnostwo jezyka nienawisci i Narod jest podzielony jak nigdy od czasow stanu wojennego. To ONI z PIS zaczeli dzielic ludzi na tych "z lepszego i gorszego sortu", to ONI zaczeli nazywac demokratyczna opozycje od zdrady i Targowicy, to ONI przesladuja kobiety nie dajac im elementarnego prawa czlowieka jakim jest powszechny, darmowy dostep do aborcji, to ONI nie chca dac prawa do eutanazji cierpiacym i nieuleczalnie chorym, to ONI zlikwidowali edukacje seksualna w Polsce azeby szerzyc katolickie zabobony i Ciemnogrod, to ONI ukrywaja coraz liczniejsze przypadki pedofilli wsrod swoich klerykalnych pupilkow i coraz wieksze zlodziejstwo pieniedzy podatnikow przez kler, to ONI probuja wciskac na sile imiona ich martwego idolka Lecha Kaczynskiego na nazwy ulic bez pytania sie o zdanie mieszkancow, to ONI wymyslili sobie zamach w Smolensku zeby tanczyc na trupach swoich bliskich dla politycznej korzysci i wyludzenia milionowych odszkodowan kosztem nas wszystkich z budzetu Panstwa, to ONI okradaja tych ktorzy uczciwie pracuja aby dac pieniadze wielodzietnej i wiecznie bezrobotnej patologii w postaci 500 plus i w ten sposob kupic sobie glosy na wyborach, to ONI majsterkuja przy ordynacji wyborczej w nadziei ze uda im sie sfalszowac nastepne wybory i pozostac przy korycie i nie isc do pierdla, to ONI faworyzuja dotowanie swojej biednej, leniwej wschodniej Polski kosztem bogatej , ciezko pracujacej Polski zachodniej, to ONI zniszczyli niezaleznosc sadow, w tym Sadu Najwyzszego i Trybunalu Konstytucyjnego, to ONI probuja rozbudzac anty- niemieckie i anty- rosyjskie szownistyczne nastroje zeby destabilizowac sytuacje w Europie oraz szerzyc faszyzm w kraju, to ONI domagaja sie od Niemcow odszkodowan za lata wojny mimo ze wiedza ze nie maja zadnej realnej szansy ich otrzymac i pomimo tego ze Polska dostala ogromne odszkodowanie w postaci dobrze zagospodarowanych Ziem Zachodnich az po Odre i Nyse Luzycka, to ONI gloryfikujac totalitarna, sanacyjna Polske przedwojenna i jej kresy wschodnie zapominaja ze ziemie za Bugiem nigdy nie powinny byc polskie bo byly w ogromnej wiekszosci zamieszkane przez inne narody oraz ze nowa granica po 1945 jest aktem sprawiedliwosci dziejowej, to ONI dyskryminuja gejow i lesbijski nie dajac nam prawa do malzenstwa i adopcji dzieci, to ONI oczerniaja najwybitniejszych zyjacych Polakow jakimi sa Lech Walesa i prof. Leszek Balcerowicz, to ONI probuja rewelacjami z afery Amber Gold zakryc ich o wiele wieksza afere SKOKOW, to ONI gloryfikujac II RP a oczerniajac PRL staraja sie zapomniec ze w II RP wiekszosc spoleczenstwa zyjaca w nedzy utrzymywala nieliczna kaste arystokratow i militarystow, podczas gdy PRL znacznie poprawilo sytuacje tych biednych mas ludowych, to ONI probuja stopniowo zmienic nasza demokratyczna Konstytucje z 1997, to ONI zniszczyli polska armie i wyrzucili doswiadczonych generalow zastepujac ich debilami bez doswiadczenia w postaci Misiewicza, to ONI osmieszyli Polske na arenie miedzynarodowej, doprawadzili do jej izolacji i spowoduja ze predzej czy pozniej Unia Europejska slusznie obetnie nam wszystkie dotacje, to ONI chca zeby wyrzucono nas z UE, to ONI zrobili posmiewisko z mediow publicznych i to ONI niedlugo doprowadza do ich bankructwa poniewaz niemal wszyscy beda juz tylko ogladac TVN, to oni wreszcie zadluzaja kraj niczym kiedys Gierek i to ONI za pare lat- jezeli utrzymaja sie przy wladzy- doprowadza nasza gospodarke do ruiny jak w Grecji a nasz system polityczny do poziomu Bialorusi. ONI nie chca dobrze dla Polski, tylko chca dobrze dla siebie, swojego kleru i swojej partii PIS, i dlatego to ONI musza byc odsunieci od wladzy. ONI nie maja prawa narzekac na mowe nienawisci bo spoleczenstwo obywatelskie ma OBOWIAZEK i PRAWO bronic konstytucyjnego porzadku oraz dobrobytu Narodu oraz pokoju wewnetrznego w Kraju i miedzynarodowego w Regionie przeciwko machinacjom tej bandy faszystow i ciemniakow.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  emerytura

  lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  dno

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Każdy miał całe

  toefl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  długie życie , aby solidnie pracować na swoją emeryturę . Teraz już lamenty nie pomogą .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ssdds

  sdsd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  precz z PIS z tymi zlodziejami!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do warczących na PIS

  Olga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Oj ludki biedne z klapkami na oczach. Za rządów POpaprańców to dopiero dostawaliście kokosy. Bawili się za nasze pieniądze, afera goniła aferę, korupcja na każdym kroku. Prawie sprzedali naszą...rozwiń całość

  Oj ludki biedne z klapkami na oczach. Za rządów POpaprańców to dopiero dostawaliście kokosy. Bawili się za nasze pieniądze, afera goniła aferę, korupcja na każdym kroku. Prawie sprzedali naszą Polskę, niedouczone barany, pomioty komunistyczne. Ja chcę żyć w takiej rzeczywistości jaką dziś mamy ale widzę, że większości komentujących odpowiadało życie pod buciorem zachodnich eurograczy. Widocznie lubicie jak Obcy Wam zagra i za nic macie nasz kraj a pojecie patriotyzmu i solidarności są Wam obce. Poczytajcie lepiej historię a zobaczycie jak nasz Rodacy z narażeniem życia walczyli o Nasza Polskę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oto PIS i prawda o nim c.d.

  PIS - smutna prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

  PiSu przewinień ciąg dalszy ... To ONI zniszczyli pierwotna Puszczę Białowieska przez bezprawny wyrąb łamiący nasze europejskie prawo , to ONI szkodzą nam wszystkim przez import droższego...rozwiń całość

  PiSu przewinień ciąg dalszy ... To ONI zniszczyli pierwotna Puszczę Białowieska przez bezprawny wyrąb łamiący nasze europejskie prawo , to ONI szkodzą nam wszystkim przez import droższego amerykańskiego gazu i arabskiej ropy ktore musza być przewożone tysiące km drogim transportem morskim i my ponosimy ten dodatkowy koszt podczas gdy taniej można kupić surowce z Rosji , to ONI oczerniają uchodźcow z biednych krajów i zerują na głupocie rasistowskich wieśniaków ktorzy sie boja obcych nawet z sąsiedniej wiochy a co dopiero kogoś o innym kolorze skory , to ONI zabierają kase na inwestycje naszym rejonom Polski zachodniej bo my głosujemy w większości na PO aby dać ja swoim wyborcom ciemniakom ze Ściany Wschodniej, to ONI nie dopuszczają do zapłodnienia invitro tych kobiet ktore inaczej nie mogą mieć dzieci , to ONI razem z klerem chcą zmusić kobiety do rodzenia niedorozwiniętych dzieci lub dzieci z gwałtów , to ONI zniszczyli służbę zdrowia przez brak podwyżek dla lekarzy rezydentów i pielęgniarek i spowodowali ich masowa emigracje za chlebem na Zachod, to ONI promują patriachialny model rodziny aby zniechęcić jak najwiecej kobiet od poszukiwania prawdziwej wolnosci , to ONI zrobili z Polski karczmę zajezdna i burdel dla amerykańskich sołdatow, to ONI rozbijali luksusowe limuzyny z pieniędzy podatników tak jak Duda na A4 koło Opola, Macierewicz w Lubiczu koło Torunia i Szydło w Oswiecimiu i za każdym razem oskarżali niewinnych ludzi o ich spowodowanie , to ONI wprowadzili swoich niewykwalifikowanych , ciemnych krewnych bez zadnej edukacji na kierownicze stołki w spółkach skarbu państwa , to ONI wprowadzili do urzedów swoje ciotki i podlotki i rozwinęli kolesiostwo i nepotyzm do rozmiaru nigdy wcześniej nie spotykanego, to ONI odebrali nalezne emerytury i renty tym którzy sluzyli jedynej takiej tylko Polsce która mogla na skutek zdrady jaltanskiej naszego ukochanego USA powstac po 1945, to ONI nielegalnie uchwalili budżet na samozwańczych obradach Sejmu na Sali Kongresowej , to ONI próbują nielegalnie zawlaszczyc przestrzeń publiczna na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zeby postawić tam pomnik ich bozyszcza Lecha Kaczynskiego , wreszcie to ONI pokazują prawdziwa nienawiść i hipokryzje na comiesięcznych wiecach ich smolenskiej sekty. Z tych powodów i wielu innych fanatyczna nienawiść i bezwzględnie tępienie ich obrzydliwej Trójcy Sw. czyli PiS, ich zakłamanej religii katolickiej i faszyzmu należy do obowiązków każdego trzeźwie i racjonalnie myślącego Polaka. Nie beda nas uczyć mistrzowie nienawisci z PIS czy i jak mamy ich nienawidzić. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Waloryzacja

  juzek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 19

  kiedy doczekamy sie waloryzacji kwotowej - ci co maja duzo maja jescze wiecej :(

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo