Już od września w przedszkolach miejsca dla wszystkich...

  Już od września w przedszkolach miejsca dla wszystkich 3-latków

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już od września w przedszkolach miejsca dla wszystkich 3-latków

  ©Fot. 123rf

  Miejsce każdy z 3-latków ma pewne. Pytanie tylko, czy w tym przedszkolu, o którym marzą rodzice?
  Już od września w przedszkolach miejsca dla wszystkich 3-latków

  ©Fot. 123rf

  Od września 2017 samorządy będą musiały znaleźć miejsce w przedszkolach dla kolejnego rocznika dzieci. To trzylatki. Tym samym w roku szkolnym 2017/2018 wszystkie chętne dzieci w wieku 3, 4 i 5 lat będą miały zagwarantowane prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.

  Zaś rodzice 6-latków mają wybór czy posłać je do przedszkola czy do szkoły. To nie oznacza, że rodzice najmłodszych dzieci mogą być w pełni zadowoleni.
  W związku z tym, że rok temu przywrócono obowiązek szkolny dla 7-latków, 6-latki zamiast pójść do szkoły, blokują miejsca w przedszkolach dla młodszych (w naszym regionie zaledwie ok. 15 proc. rodziców 6-latków wybiera dla nich szkołę).

  Co to oznacza dla rodziców 3-latków? Dlatego choć miejsce mają zapewnione, to niech nie nastawiają się, że będzie to wybrane przez nich przedszkole. Jeśli w preferowanej placówce miejsc zabraknie, to wójt, burmistrz czy prezydent, wskaże inną. Jej lokalizacja nie musi odpowiadać rodzicom 3-latka.

  - W sytuacji, gdy w danym przedszkolu jest więcej kandydatów niż wolnych miejsc, może być tak, że samorządy wskażą miejsca w innej placówce - potwierdza Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

  Czy problem rzeczywiście wystąpi? Dziś trudno jest powiedzieć na sto procent. Rekrutacja właśnie trwa. W wielu miastach rozpocznie się dopiero w połowie kwietnia. Dopiero po jej zakończeniu samorządy poznają skalę zainteresowania. Z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że w tym roku szkolnym w przedszkolach w Śląskiem znalazło się miejsce dla 2754 dwulatków oraz 28820 trzylatków.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo