Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na nic kuszenie 6-latków. Rodzice wolą przedszkole

Katarzyna Domagała-Szymonek
Nowela ustawy o systemie oświaty dała rodzicom 6-latków wybór: przedszkolem a szkołą. Na razie większość stawia na przedszkole
Nowela ustawy o systemie oświaty dała rodzicom 6-latków wybór: przedszkolem a szkołą. Na razie większość stawia na przedszkole Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Wybrawki szkolne nie przekonały. Większość 6-latków i tak nie pójdzie do szkoły. Miasta kuszą rodziców 6-latków, ale efekt nie powala. Tylko w Sosnowcu i Chorzowie liczba najmłodszych uczniów jest większa od średniej w kraju

Sosnowiec, Chorzów, Piekary Śląskie i Rybnik - to miasta w regionie, w których uczniowie rozpoczynający naukę w pierwszej klasie mogą liczyć na różnego rodzaju bonusy, np. tablet, darmowe posiłki czy zestaw badań profilaktycznych. Wszystko w ramach kampanii zachęcających rodziców 6-latków do posłania pociechy do szkoły. Roboczo nazywanych „kuszeniem 6-latków”.

Mimo to niewielu rodziców postawiło na szkolną ławkę. Najwięcej - około 30 proc. - w Chorzowie i Sosnowcu. To i tak jeden z najwyższych wyników w kraju. Te liczby mogą się zmienić. Czas na podjęcie decyzji rodzice mają do ostatniego sierpnia. Kuszenie to efekt wprowadzonej przez rząd PiS nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która zniosła obowiązek szkolny dla 6-latków i dała ich rodzicom prawo wyboru. Samorządom zafundowała organizacyjny armagedon, bo brakuje miejsc w przedszkolach dla najmłodszych dzieci, a często muszą też zwalniać nauczycieli.

Miasta w Śląskiem, które wyprawką, tabletami, dodatkowymi badaniami czy kampaniami promującymi, kusiły rodziców 6-latków do posłania dzieci do szkół mówią, że z efektów rekrutacji są zadowolone. Choć wstępne wyniki pokazują, że w szkolnej ławce nie zasiądzie tam dużo więcej dzieci niż wskazuje średnia krajowa. Wyjątek stanowią Sosnowiec i Chorzów ok. 30 proc. rodziców zdecydowało się posłać 6-latki do szkoły. Zaś szacunkowa średnia w kraju wynosi ok. 20 proc.

Walka o trzylatki i sprawną organizację pracy szkół

500 złotych do wydania na wyprawkę szkolą oraz pakiet badań profilatycznych. Tym Sosnowiec kusi rodziców najmłodszych uczniów w ramach kampanii „Wsparcie na starcie“. W ich przypadku kuszenie spowodowało, że już blisko 30 proc. 6-latków zapisano do szkoły. Jak zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta, to jeden z najlepszych wyników w kraju. Średnio na taki krok decyduje się ok. 20 proc. rodzciów.

- Dla nas nie była to walka o sześciolaki w szkole, ale o miejsce w przedszkolach dla trzylatków i sprawną organizację pracy szkół - podkreśla Chęciński. I jak dodaje, to ostatnie zadanie ułatwili im też rodzice 70 dzieci, które na ich wniosek będą powtarzały pierwszą klasę. - Dzięki temu liczymy, że uda uniknąć zwolnień dużej liczby nauczycieli (wstępne szacunki mówiły, że pracę może stracić nawet 70 nauczycieli - przyp. red.). Także dzieci trzyletnie powinny znaleźć miejsce w przedszkolach - zaznacza. Jego zdaniem wyprawka była jednym z elementów, które skłoniły rodziców do podjęcia takiej decyzji. Pomogły też spotkania nauczycieli i dyrektorów szkół z rodzicami.
- Spodziewamy się, że najmłodszych uczniów będzie jeszcze więcej. Część rodziców cały czas wstrzymuje się z decyzją, a mają ja podjąć do końca sierpnia - podkreśla Krzysztof Karaś, rzecznik prasowy UM w Chorzowie. Miasto zamiast gadżetów wprowadza szereg udogodnień dla najmłodszych, m.in. maksymalnie dwudziestoosobowe klasy, dodatkowych nauczycieli do pomocy oraz godziny pracy świetlic szkolnych dostosowane do potrzeb rodziców. Czekają dodatkowe posiłki oraz pomoc psychologa i logopedy.

Hura! W każdej szkole choć jedna klasa z pierwszakami

Z najnowszych danych wynika, że w Piekarach Śląskich we wrześniu w szkolnych ławkach zasiądzie nieco ponad 12 proc. 6-latków. Tylko tylu rodziców zdecydowało się postawić na szkołę, mimo, że każdy pierwszak dostanie od miasta tablet (z programami edukacyjnymi - przyp. red) oraz plecak. Maluchy będą miały też zagwarantowane darmowe śniadanie, bezpłatne wyjście na basen oraz do kina. Choć do średniej sporo braktuje, urzędnicy i tak są zadowoleni.

- Dzięki temu w każdej szkole uda nam się otworzyć co najmniej jedną klasę pierwszą - podkreśla Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.

W Rybniku, gdzie również kuszono rodziców 6-latków wyprawką (przybory szkolne za 200 zł), na chwilę obecną do szkoły pójdzie 15 proc. z nich. - Wczoraj kończyła się rejestracja do klas pierwszych, zatem dane nie są jeszcze ostateczne. Na chwilę obecną w systemie mamy potwierdzoną rejestrację 269 dzieci z rocznika 2010 - podkreśla Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika. - Dzięki temu uda nam się otworzyć mniej więcej jedenaście oddziałów dla dzieci przedszkolnych - wylicza. Miasto też planuje otworzyć co najmniej jedną klasę pierwszą w każdej ze szkół.
Chęciński u Zalewskiej

Udało nam się przekazać minister uwagi oraz propozycje dotyczące zmian w edukacji, które wypracowaliśmy podczas Samorządowej Debaty Oświatowej Województwa Śląskiego - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który w zeszłym tygodniu spotkał się na dwugodzinnej rozmowie z Anną Zalewską, szefową MEN. W trakcie spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele gmin w Śląskiem, dyrektorzy szkół i związkowcy oświatowi, rozmawiano, m.in. o ewentualnych podwyżkach i zmianie systemu wynagradzania nauczycieli, reformie systemu doskonalenia zawodowego pedagogów czy uszczelnieniu systemu szkolnictwa zawodowego dla dorosłych. Jednak odpowiedzi na najważniejsze pytanie przedstawiciele Śląskiego nie otrzymali.

- Pani minister nie chciała zdradzić nam tajemnicy jaki będzie system edukacji od września 2017 roku. Powiedziała jedynie, że zmiany będą zaskakujące - mówi prezydent. W mediach najczęściej spekuluje się o wprowadzeniu systemu „4 plus 4 plus 4” (4 lata szkoły powszechnej, dziś podstawowej, 4 lata gimnazjum i 4 lata liceum). - Byłbym zdziwiony, gdyby taki system wszedł w życie. Skłaniałbym się ku opcji 3 lata szkoły podstawowej, 5 lat gimnazjum oraz 4 liceów. Moim zdaniem pewne jest jedno, szkolnictwo pogimnazjalne będzie dłuższe - komentuje. Szczegóły „dobrej zmiany“ w oświacie poznamy 27 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!