Od nowego roku rodzice 6-latków nie będą płacić za...

  Od nowego roku rodzice 6-latków nie będą płacić za przedszkole

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od nowego roku rodzice 6-latków nie będą płacić za przedszkole

  ©Andrzej Zgiet

  Od 1 stycznia 2017 roku rodzice 6-letnich przedszkolaków nie będą musieli płacić za ich pobyt w publicznej placówce. Jak tłumaczy Ministerstwo Edukacji Narodowej, zniesienie opłat ma związek z tym, że już od przyszłego roku 6-letnie przedszkolaki zostaną objęte subwencją oświatową.
  Od nowego roku rodzice 6-latków nie będą płacić za przedszkole

  ©Andrzej Zgiet

  Gminy tylko do końca roku mogą pobierać od rodziców opłaty za pobyt ich dziecka w przedszkolu w godzinach wykraczających poza ustalony w gminie czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.

  - Z kolei po 1 stycznia 2017, po rozpoczęciu nowego roku budżetowego, rady gminy powinny dokonać zmian w uchwale w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia w prowadzonych przez siebie publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego, w zakresie dotyczącym całkowitego zniesienia opłat za korzystanie przez dziecko 6-letnie z wychowania przedszkolnego - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

  W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2017 rodzice dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (oraz starszych) w publicznych przedszkolach (oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej lub innych formach wychowania przedszkolnego), muszą ponosić jedynie opłaty za korzystanie przez dziecko z wyżywienia, tzw. wsadu go gara.

  ILE WYNOSI SUBWENCJA OŚWIATOWA NA 6-LATKA


  Jak informuje MEN wysokość subwencji oświatowej jest różna i uwzględnia: rodzaj placówek wychowania przedszkolnego oraz rodzaju miejscowości, w której jest zlokalizowana. I tak:

  - w przypadku dziecka sześcioletniego w przedszkolu szacuje się, że średnia kwota subwencji wyniesie ok. 4 089 zł;

  - w przypadku dziecka sześcioletniego w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub korzystającego z innej formy wychowania przedszkolnego (np. punkty przedszkolne) szacuje się, że średnia kwota subwencji wyniesie ok. 3 650 zł.

  - w przypadku dziecka sześcioletniego w placówkach wychowania przedszkolnego na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców zostanie, oprócz powyższych kwot, naliczona dodatkowa kwota subwencji w wysokości ok. 861 zł.

  (oprac. materiały MEN)


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   km.

   Kamil Pałasz

   Zgłoś naruszenie treści

   https://youtu.be/HLF-AvKgZ4M

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama