Ważne
  Reforma edukacji w Jaworznie: wciąż brak konkretów w sprawie...

  Reforma edukacji w Jaworznie: wciąż brak konkretów w sprawie nowej sieci szkół

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Reforma edukacji w Jaworznie: wciąż brak konkretów w sprawie nowej sieci szkół
  1/5
  przejdź do galerii
  Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni nie dowiedzieli się, jak będzie wyglądać w Jaworznie nowa sieć szkół, która ma powstać w związku z likwidacją gimnazjów. Prezydent Paweł Silbert wyjaśnia milczenie urzędników brakiem opinii kuratorium oświaty. Miała być gotowa na sesję. Nie udało się.
  Opozycja nie była zadowolona z takiego obrotu sprawy. Radna Renata Chmielewska podkreśliła, że w innych miastach wszystko było jest jasne od dawna. - Czemu więc u nas się nie da? - pytała.

  Według Pawła Silberta, chodzi o to, by nie generować niepotrzebnych konfliktów, zanim nie wypowie się kuratorium. - Wszystko w swoim czasie -zaznaczał. Podobnie stwierdził Tadeusz Kaczmarek, wiceprezydent Jaworzna, na komisji edukacji.
  Przekonywał, że gmina ma jeszcze czas, by ostatecznie zdecydować, jak przebiegnie likwidacja gimnazjów. Urzędnicy są już po rozmowach z dyrektorami szkół. Chcą spotkać się z radami rodziców i Młodzieżową Radą Miasta. Głosowanie nad projektem uchwały, dot. sieci szkół, ma odbyć się w marcu.

  Wiadomo, że najmniej problemów ma być z gimnazjami w Dąbrowie Narodowej, Byczynie i Szczakowej, gdzie są zespoły szkół (w jednym budynku są podstawówki i gimnazja). Tam zostaną wygaszone te drugie. Niewyuczone, że w Jeleniu podstawówka i niedalekie gimnazjum, staną się jedną placówką - szkołą podstawową - w obecnej SP mogłoby uczyć się klasy 1-5, a w obecnym gimnazjów - klasy 6-8.

  Sprawa komplikuje się, jeśli chodzi o szkoły w Pieczyskach (gimnazjum) i Ciężkowiacach (SP), do których uczęszczają uczniowie z obu tych dzielnic. Tymczasem trudno utworzyć osobną podstawówkę w Pieczyskach, bo nie ma tam aż tyle dzieci. Kłopot jest też na Podłężu, gdzie bardzo blisko siebie są dwie podstawówki i Zespół Szkół Ogólnokształcących (a w nim III LO i Gimnazjum nr 4).

  Czy nauczyciele stracą pracę? Gmina sugeruje, że starsi stażem pracownicy mogą przejść na wcześniejsze emerytury lub skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Nie jest jednak możliwa prawnie żadna gratyfikacja dla nauczycieli od gminy, którzy zechcieliby skorzystać z takiej opcji. Gmina ma też plan przenoszenia nauczycieli ze szkół, w których jest mało uczniów, do placówek, gdzie zapotrzebowanie na nauczycieli jest większe.

  Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama