Reforma edukacji: Znamy treść pytania referendalnego. Rusza...

  Reforma edukacji: Znamy treść pytania referendalnego. Rusza zbiórka podpisów [MAPA ZMIAN]

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Reforma edukacji: Znamy treść pytania referendalnego. Rusza zbiórka podpisów [MAPA ZMIAN]
  1/6
  przejdź do galerii
  "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?" - tak brzmi pytanie, które przeciwnicy reformy edukacji chcą zadać Polakom w ogólnopolskim referendum. Dziś rozpoczęła się zbiórka podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie.
  - To wspólna inicjatywa rodziców, partii politycznych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych. Wszystkich, którzy zdają sobie sprawę, że przygotowanie tej reformy jest wymierzone w polskie dziecko, w ucznia, w szkołę. Plany rządu nie leżą w interesie młodego pokolenia, któremu odbiera się szansę na aktywną, dobrą edukację – mówił podczas konferencji, na której ogłoszono treść pytania Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.


  Zobacz galerię

  Politycy różnych partii, nauczyciele, przedstawiciele ZNP czy sami rodzice spotkali się również w siedzibie ZNP w Sosnowcu, gdzie odbyła się konferencja zapowiadająca zbiórkę podpisów. Miejsce zostało wybranie nie przez przypadek. To w Sosnowcu blisko rok temu zorganizowano pierwszą konferencję, na której planowano dyskutować o propozycjach zmian w oświacie z minister Anną Zalewską. To się nie udało. Pani minister z zaproszenia nie skorzystała.

  - Był czas, aby rzetelnie przygotować się do reformy, ale pani minister zignorowała samorządowców i ekspertów. Nikt z nas, osób, dla których oświata jest ważna, nie uważa, że edukacji nie trzeba reformować. Ale nie o taki kierunek zmian nam chodziło - mówiła Iwona Załucka, prezes ZNP w Sosnowcu.

  INTERAKTYWNA MAPA ZMIAN W WOJ. ŚLĄSKIM. KLIKNIJ I SPRAWDŹ REFORMĘ EDUKACJI W SWOIM MIEŚCIE


  - W całej reformie jej twórcom umknęło kilka istotnych słów, takich jak "dziecko, uczeń, rodzic, logika". Patrząc na koszty, jakie samorządy poniosą na wprowadzenie zmian, będą one niewspółmierne do efektów zmian - komentował Zbigniew Byszewski, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Sosnowcu. Zaznaczał też, że nie zna gminy, w której dostosowanie sieci szkół do założeń reformy nie spowodowałoby problemów. Jednym z nich będą zwolnienia nauczycieli. - Matematyka jest bezlitosna i stwierdzenie, że w systemie pozostaje tyle samo dzieci, więc będzie potrzeba tyle samo nauczycieli, nie jest prawdziwe. Tylko w naszym jednym gimnazjum w tym roku szkołę opuści siedem klas. Szkoła podstawowa, w strukturę której zostanie od września włączone to gimnazjum, będzie miała tylko dwie klasy siódme - zauważał Byszewski.  W sumie pod deklaracją na rzecz przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum swój podpis złożyli przedstawiciele 13 rożnych organizacji: ZNP, Rodzice przeciwko reformie edukacji, PO, Koalicja „Nie dla chaosu w szkole”, .Nowoczesna, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Razem, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, PSL, Kongres Kobiet, OPZZ, Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców oraz Inicjatywa Polska.

  - To pytanie jest słowem kluczem. Do końca marca będziemy zbierać podpisy po to, aby sprawnie przeprowadzić referendum i powiedzieć stop reformie edukacji - mówiła Beata Małecka-Libera, posłanka PO.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dajcie spokój

   nieee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dajcie już sobie spokój,w każdym mieście ustalone są już propozycje nowej sieci szkół,dyrektorzy mają już praktycznie zatrudnionych nowych nauczycieli w podstawówkach do kl 7/8 z nowych...rozwiń całość

   dajcie już sobie spokój,w każdym mieście ustalone są już propozycje nowej sieci szkół,dyrektorzy mają już praktycznie zatrudnionych nowych nauczycieli w podstawówkach do kl 7/8 z nowych przedmiotów,a wy myślicie,że referendum przejdzie??? jesteście żałośni,skończcie skamleć tylko weżcie się do roboty!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę dopisać jeszcze jedno pytanie do edukacyjnego referendum?

   Marek R. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy zgadzasz się, aby polski podatnik utrzymywał studentów z Ukrainy na polskich uczelniach?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama