Rodzice przeciwni reformie edukacji apelują do Andrzeja...

  Rodzice przeciwni reformie edukacji apelują do Andrzeja Dudy: panie prezydencie nie podpisuj ustaw!

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Według projektu MEN uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej
  1/3
  przejdź do galerii

  Według projektu MEN uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej ©Poslka Press

  W błyskawicznym tempie ustawy wprowadzające reformę oświaty przeszły przez Sejm i Senat. Wystarczyły cztery dni (od wtorku do piątku), aby zostały przegłosowane. By weszły w życie brakuje tylko podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Właśnie do niego rodzice ze Śląskiego, przeciwni zmianom apelują, aby wstrzymał chaos w szkołach i nie składał swojego podpisu.
  "Rodzice przeciwni reformie edukacji forsowanej przez MEN: piszmy do prezydenta z prośbą, by nie podpisywał" - tego typu wpisów w grupie "STOP zbyt szybkiej reformie edukacji", która zrzesza rodziców z woj. śląskiego, w ostatnich dniach jest coraz więcej. Powód? Błyskawiczne tempo prac i głosowań nad ustawami wprowadzającymi zmiany.

  W ostatni wtorek trafiły one pod obrady Sejmu. Już w środę późnym wieczorem zostały przegłosowane (głosowało 434 posłów, 230 było za, 190 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu).
  Wtedy Krystyna Szumilas, była minister edukacji narodowej mówiła o "czarnym dniu dla polskiej oświaty". Dzień później ustawy trafiły pod obrady Senatu. Już w piątek senatorowie przegłosowali je (głosowało 54 senatorów, 29 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu). By przepisy weszły w życie brakuje jeszcze tylko podpisu prezydenta Andrzej Dudy.

  Rodzice ze Śląskiego mają nadzieje, że głowa państwa wysłucha ich głosu. Dlatego coraz intensywniej zachęcają do wysyłania maili czy listów otwartych z prośbą, by ustaw nie podpisywał. Na Facebooku dzielą się gotowymi pomysłami:

  "Proponuję następujące:
  Tytuł maila: Rodzice są przeciwni reformie edukacji proponowanej przez MEN
  Treść maila: Prezydencie, proszę, nie podpisuj.
  Trzeba się podpisać imieniem i nazwiskiem, proponuję dopisać Rodzic.

  Adresy, pod które można wysyłać maile do prezydenta:
  listy@prezydent.pl; bdi@prezydent.pl".

  Zachęcają też do podpisania się pod listem otwartym skierowanym do PAD. "Szanowny Panie Prezydencie! Piszę do Pana jako rodzic głęboko zaniepokojony likwidacją obecnego ustroju szkolnego oraz jako rodzic uczennicy klasy szóstej - rocznik 2005 i proszę o rozważenie, czy reforma w obecnym kształcie rzeczywiście jest polskiej szkole potrzebna, jakie argumenty przemawiają za tym- poza sentymentalnymi, że my rodzice także chodziliśmy do szkoły ośmioklasowej? Czy rzeczywiście trzeba zmieniać ustrój szkolny i likwidować szkoły? (...) Panie Prezydencie, to nie jest przecież wojna, w której należy w imię niezrozumiałej dla rodziców idei poświęcić kilka roczników dzieci" - piszą we wstępnie zaniepokojeni rodzice.

  Jak informuje MEN, zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum.

  W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym nie będą funkcjonować gimnazja.

  Już od września 2017 w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej mają powstać branżowe szkoły I stopnia. Dodatkowo od roku szkolnego 2020/2021 wprowadzone zostaną branżowe szkoły II stopnia dla absolwentów BS I.

  Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach rozpoczną się od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024. W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej.

  Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

  Projekt ustawy zakłada, stopniowe i ewolucyjne wygaszanie gimnazjów. Na rok szkolny 2017/2018 nie będzie przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne do klasy I gimnazjum. Od 1 września 2017 r. nie będzie już klasy I obecnego gimnazjum, a w latach następnych kolejnych klas.

  (men.gov.pl)

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EDUKACJA

   LEJE W pisUAR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   NAUCZYCIELE I RODZICE UCZNIÓW MUSICIE BRAĆ SPRAWY W WŁASNE RĘCE . NIE LICZCIE NA MALINIAKA BO on PODPISUJE TO CO KURDUPEL mu KARZE .

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama