Barszcz Sosnowskiego: WYGLĄD, OPARZENIA, LECZENIE. To...

  Barszcz Sosnowskiego: WYGLĄD, OPARZENIA, LECZENIE. To niebezpieczna roślina

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Barszcz Sosnowskiego, ta parząca roślina jest bardzo trudna do zwalczenia, choć wygląda imponująco i ma ładne kwiatostany. To właśnie może zmylić osoby, które nie mają wiedzy o tym jak jest niebezpieczna. Najgroźniejsza jest w czasie upałów, bo emitowane przez nią olejki eteryczne mogą osadzać się skórze. Tak więc, nie musimy jej dotknąć, żeby się poparzyć.
  Barszcz Sosnowskiego
  1/11
  przejdź do galerii

  Barszcz Sosnowskiego ©Krzysztof Kapica

  BARSZCZ SOSNOWSKIEGO: OBJAWY OPARZENIA


  Absolutnie nie wolno dotykać i chwytać roślin przy użyciu gołych rąk, ani też pozwalać się dzieciom bawić w jego pobliżu. Specjalne ostrzeżenie w sprawie zagrożenia barszczem Sosnowskiego wydał właśnie Główny Inspektorat Sanitarny. - Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego. Zależnie od nasilenia poparzenia mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany - czytamy w dokumencie.


  Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną - największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin. Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin. Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. W każdym przypadku niezależnie od stopnia nasilenia objawów należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

  BARSZCZ SOSNOWSKIEGO: CO ROBIĆ?


  W sytuacji wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego. Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe. W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

  BARSZCZ SOSNOWSKIEGO: OSTRZEŻENIE


  Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest tak groźny? Bo we wszystkich częściach rośliny występuje olejek eteryczny, zawierający m. in. furanokumaryny. Chronią one samą roślinę przed owadami i patogenami, stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Związki te mają wysokie powinowactwo do DNA, co oznacza, że mają łatwość łączenia się z DNA komórek skóry powodując ich obumieranie. Na intensywność reakcji ma wpływ ilość olejku eterycznego, który miał kontakt ze skórą, intensywność ekspozycji na światło (promienie ultrafioletowe przyspieszają i nasilają proces łączenia się furanokumaryn z DNA) oraz wrażliwość osobnicza.

  Furanokumaryny są emitowane do otoczenia, toteż mogą osadzać się na skórze nie tylko w bezpośrednim kontakcie z rośliną, ale także poprzez powietrze, co ma miejsce szczególnie w upalne, wilgotne dni. Wdychanie olejków eterycznych może powodować bóle i zawroty głowy oraz nudności. W komórkach skóry, które zostały narażone na kontakt z furanokumarynami dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny, co powoduje powstawanie przebarwień (hiperpigmentacji), które mogą utrzymywać się nawet kilka lat po zagojeniu się oparzeń.

  BARSZCZ SOSNOWSKIEGO: GDZIE WYSTĘPUJE


  W Europe Środkowej i Zachodniej poza barszczem Sosnowskiego występują jeszcze dwa inwazyjne gatunki barszczu: barszcz Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum), często mylony z barszczem Sosnowskiego (różnice diagnostyczne nie są wystarczające dla jednoznacznego odróżnienia obu gatunków) i barszcz perski (Heracleum persicum).
  Nazwa barszczu Sosnowskiego pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika, odkrywcy tego gatunku, Dimitra Iwanowicza Sosnowskiego.

  BARSZCZ SOSNOWSKIEGO: WYGLĄD, CO TO JEST?


  Barszcz Sosnowskiego to bylina: o łodygach dętych (pustych w środku), podłużnie bruzdowanych, pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami, dorastająca w ciągu jednego sezonu do 4 - 5 metrów wysokości, z białymi, drobnymi kwiatami zebranymi w gigantyczny (o średnicy ok.50 cm ) baldach złożony (kształt parasolki), o dużych liściach (ok. 150 cm średnicy), które są skrętolegle ułożone na łodydze.Roślinę można pomylić z wyrośniętym koprem, od którego różni się głównie gigantycznymi rozmiarami (koper osiąga wysokości nie większe niż 75 cm.) i kolorem kwiatów (kwiaty kopru mają barwę żółtą).


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama