Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogatsi będą zdrowsi? Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Agata Pustułka
Dziś pacjenci nie mogą dopłacić za inny, lepiej dostosowany do ich potrzeb rodzaj wyrobu medycznego (np. za soczewki, endoprotezy czy stenty). To się ma zmienić
Dziś pacjenci nie mogą dopłacić za inny, lepiej dostosowany do ich potrzeb rodzaj wyrobu medycznego (np. za soczewki, endoprotezy czy stenty). To się ma zmienić Grzegorz Galasinski
Ministerstwo Zdrowia chce umożliwić zamożniejszym pacjentom, by w nadchodzącym roku mogli dopłacać do lepszych wyrobów medycznych, np. stentów czy soczewek.

Jak czytamy w informacji przekazanej przez resort, od wielu lat pacjenci zgłaszają, że sytuacja, w której NFZ finansuje tylko określone wyroby medyczne (np. konkretny rodzaj soczewek dla pacjentów poddawanych operacjom zaćmy), jest dla nich źródłem problemów i obciążeń – także finansowych. W obecnym systemie pacjent, który chciałby skorzystać z innego wyrobu medycznego niż ten, który proponuje mu świadczeniodawca (czyli np. szpital), musi zapłacić nie tylko pełną cenę za ten wyrób, lecz także ponieść koszt całej procedury medycznej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pacjenci nie mogą dopłacić za inny, lepiej dostosowany do ich potrzeb rodzaj wyrobu medycznego (np. za soczewki, endoprotezy czy stenty). To się ma zmienić. Ministerstwo chce dać pacjentom wybór.

Jaka to konkretnie propozycja? Nowe przepisy zawierają znane już pacjentom rozwiązania, podobne do tych, na których opiera się system refundacji leków, czyli część płaci państwo - część my. A jeśli chcemy inny lek, którego nie ma na liście refundacyjnej, to płacimy 100 proc. ceny.

Co to oznacza w przypadku stentów czy soczewek? Jeśli pacjent chciałby zdecydować się na wyrób medyczny, mieszczący się w limicie finansowania przez NFZ, to koszt pokrywałby w całości publiczny płatnik. Jeśli jednak cena urzędowa byłaby wyższa niż limit finansowania – sam pacjent dopłacałby różnicę między limitem finansowania a ceną wyrobu. Gdy jakiś wyrób w ogóle nie mieści się na liście, to pacjent pokrywa w całości koszt jego zakupu.

Bezpłatne leki dla seniorów w 2017 roku
Zmiany na liście leków
Projekt nowelizacji przewiduje, że w ramach świadczeń gwarantowanych pacjenci będą mieli zawsze nieodpłatnie zapewnione wyroby medyczne, których cena nie będzie wyższa niż limit finansowania.

Aby zapewnić, że pacjenci będą mieli dostęp do potrzebnych im rodzajów wyrobów medycznych oraz że będą to wyroby dobrej jakości, nowe przepisy uprawnią ministra zdrowia do określenia grup wyrobów medycznych, które zostaną objęte obowiązkiem złożenia wniosków refundacyjnych oraz minimalnych standardów jakościowych dla poszczególnych grup wyrobów.
Spełnienie minimalnych standardów jakościowych określonych przez ministra będzie podstawowym warunkiem złożenia wniosku.

- Te rozwiązania oraz cały proces tworzenia grup limitowych zagwarantują pacjentom możliwość wyboru z szerokiej gamy wyrobów – w tym także wykorzystujących nowoczesne technologie – mieszczących się w limicie - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Jak nowy system mógłby wyglądać w praktyce?
W przypadku operacji zaćmy (o którą często pytają pacjenci) mogłoby to wyglądać tak: wycena procedury (operacji zaćmy) zostałaby pomniejszona o koszt soczewki. Publiczny płatnik płaciłby za zabiegi niezależnie od tego, jaka soczewka zostanie wszczepiona pacjentowi (i wycena zabiegu byłaby taka sama). Powstałyby co najmniej dwie odrębne grupy soczewek: soczewki podstawowe i soczewki multifokalne (które dzisiaj są całkowicie niedostępne dla pacjentów leczących się „na NFZ”).

W każdej z tych grup – zarówno wśród soczewek podstawowych jak i multifokalnych – byłby jeden lub kilka typów soczewek całkowicie bezpłatnych dla pacjentów. Jeżeli pacjent zdecydowałby się na soczewkę, której cena byłaby wyższa od limitu określonego w obwieszczeniu ministra zdrowia, to do takiej soczewki by dopłacał. Projekt ustawy nie wskazuje konkretnych wyrobów ani limitów.

Inne przykłady? Na tym etapie prac jest jeszcze za wcześnie, żeby określić, jakie grupy wyrobów medycznych zostaną objęte proponowanym systemem.

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!