Ważne
  Choroba na wakacjach. Jak leczyć się w Polsce i za granicą?

  Choroba na wakacjach. Jak leczyć się w Polsce i za granicą?

  Artykuł Partnera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Choroba na wakacjach. Jak leczyć się w Polsce i za granicą?
  Jak podaje raport IPSOS przeprowadzony na zlecenie Mondial Assistance, co 4 Polak planuje w tym roku wyjechać za granicę. 7 na 10 osób wykupi dodatkowe ubezpieczenie turystyczne gwarantujące pomoc np. w czasie wakacyjnej choroby. Ponad 70% rodaków spędzi swój urlop w kraju. Niezależnie jednak od miejsca pobytu warto wiedzieć, jakie prawa do opieki medycznej przysługują nam za granicą i w kraju podczas wakacyjnego wypoczynku.
  Choroba na wakacjach. Jak leczyć się w Polsce i za granicą?

  Urlop w kraju a choroba, czyli jak się leczyć w Polsce na wakacjach?

  Każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia może korzystać z bezpłatnej pomocy medycznej niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywa. Jeśli podczas wakacyjnego wypoczynku dopadnie nas przeziębienie, zatrujemy się lub ulegniemy kontuzji, otrzymamy świadczenia opieki zdrowotnej tam, gdzie akurat spędzamy nasz urlop. Z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skorzystamy w każdej poradni POZ bez żadnych limitów wizyt. Przychodnie na terenie całego kraju czynne są w godzinach od 8.00 do 18.00. Jeśli potrzebujemy pomocy poza godzinami pracy poradni, w razie pogorszenia stanu zdrowia lub nagłego zachorowania, do dyspozycji mamy nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. W punkcie sprawowania tej opieki przyjmie nas lekarz, który udzieli niezbędnej pomocy lub skieruje nas do szpitala. W razie jakichkolwiek wątpliwości, np. co do dawki przyjmowanego leku, możemy skontaktować się z lekarzem dyżurującym również telefonicznie.

  Kiedy ulegniemy poważnemu wypadkowi i zagrożone jest nasze zdrowie lub życie, pomocy udzielą nam lekarze dyżurujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Lekarz wykona czynności ratujące życie i zdrowie i skieruje nas na konieczne badania. Zaleci jednak późniejszą konsultację z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

  Na terenie całego kraju funkcjonują również poradnie świadczące doraźną opiekę stomatologiczną. W razie nagłego bólu zęba możemy zgłosić się do przychodni, która w godzinach od 19.00 do 7.00 rano w dni powszednie oraz w soboty, niedziele i święta całodobowo zapewnia pomoc stomatologa.

  Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, zabierzmy ze sobą zapas leków lub dodatkową receptę od lekarza pierwszego kontaktu. W przychodzi, do której trafimy na wakacjach po raz pierwszy, lekarz może odmówić wypisania recepty na leki refundowane, jeśli nie zna historii choroby.

  Wybierając się na wakacje w kraju, nie musimy mieć ze sobą żadnych dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Dzięki systemowi elektronicznej weryfikacji uprawień świadczeniobiorców (eWUŚ) każda placówka medyczna sprawdza ubezpieczenie pacjentów. Jeśli z jakiegoś powodu nie figurujemy w bazie, możemy złożyć stosowne oświadczenie o prawie do leczenia (oczywiście, jeśli rzeczywiście jesteśmy objęci ubezpieczeniem NFZ).

  Choroba na wakacjach, czyli jak korzystać z zagranicznej pomocy medycznej?

  Choć na wakacje wybieramy się zazwyczaj do krajów cieplejszych niż Polska, i tam możemy złapać przeziębienie lub np. dostać wysokiej gorączki. We wszystkich krajach Unii Europejskiej skorzystamy z bezpłatnej opieki zdrowotnej dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

  Jak wyrobić kartę EKUZ przeczytasz na stronie NFZ >> http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/

  Karta uprawnia do otrzymania takiej samej pomocy, jaką otrzymują obywatele danego kraju. Jeśli za wybrane usługi medyczne musimy zapłacić, po powrocie do kraju możemy ubiegać się o zwrot środków. Na wniosek otrzymamy wtedy albo zwrot całej kwoty, albo część poniesionych kosztów. Przed zagranicznym wyjazdem warto wyrobić kartę ubezpieczeniową, ponieważ ułatwia skorzystanie z pomocy medycznej. Jeśli jednak nie posiadamy takiego dokumentu, a musimy udać się do lekarza, możemy skontaktować się z zakładem ubezpieczeniowym i poprosić o przesłanie pocztą lub faksem elektronicznego dowodu ubezpieczenia. Za leczenie możemy również zapłacić, a po powrocie ubiegać się o zwrot środków wydanych na usługi medyczne. EKUZ działa tylko w przypadku pomocy doraźnej. Wszystkie planowane zabiegi medyczne, które chcemy wykonać za granicą, musimy opłacić zgodnie ze stawkami obowiązującymi w danym kraju.

  Dodatkowe ubezpieczenie na wakacje, czyli spokojny wypoczynek

  Jadąc na wakacje raczej nie myślimy, że czeka nas leczenie przeziębienia, zakładanie gipsu czy wizyta u stomatologa. Niestety życie lubi zaskakiwać, a choroby dopadają nas nawet w najgorętsze dni. Urlopowicze wybierający się za granicę coraz częściej decydują się na dodatkowe płatne ubezpieczenia zdrowotne (szczególnie jeśli odwiedzają inne kraje niż należące do UE), które gwarantują im całkowity wakacyjny spokój. W ramach dodatkowego ubezpieczenia zostaniemy np. przetransportowani do kraju po ciężkim wypadku, uzyskamy pomoc w przypadku zdarzenia związanego z aktem terroryzmu oraz odszkodowanie przy trwałym uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. To, czego bezpłatnie nie zagwarantuje nam ubezpieczenie NFZ, dostaniemy w ramach płatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Przed wakacjami warto zapoznać się więc z warunkami świadczenia pomocy medycznej w kraju, do którego podróżujemy.

  Przeziębienie w podróży – jak zapobiec przeziębieniu na wakacjach?

  W czasie lotu samolotem czy podróży pociągiem stykamy się z wieloma podróżującymi, a od każdego z nich możemy złapać wirusy wywołujące przeziębienie. Żeby temu zapobiec, unikajmy wychłodzenia organizmu, starannie myjmy ręce po kontakcie z przedmiotami, których dotykają inni i zadbajmy o zdrową dietę bogatą w witaminy wspierające odporność organizmu. Jeśli mamy niewielką gorączkę, czujemy się osłabieni, mamy katar i kichamy, najprawdopodobniej dopadło nas przeziębienie. Na wakacjach warto wiedzieć czym jest przeziębienie a grypa i jak je rozpoznać.

  Wakacyjny wyjazd to czas przyjemności i odpoczynku od codziennych zmartwień. Kiedy jednak zdarzy nam się choroba, pamiętajmy o swoich prawach do leczenia.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama