Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co jeść na śniadanie? Chipsy, ketchup, słodkie jogurty to wrogowie,

(GRAM, KAP)
Słodkie jogurty nie są dobre na  sniadanie
Słodkie jogurty nie są dobre na sniadanie Fot. Slawomir Seidler / Polskapresse
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dobrze skomponowane pozwala na dobre rozpoczęcie dnia i pobudza organizm. Co jeść na śniadanie?

Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą nam zapewnić zdrowie - to wiemy nie od dzisiaj. Jest wiele schorzeń, które powstają na tle nieprawidłowego żywienia. Jeżeli dziecko będzie otyłe w dzieciństwie, to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że będzie otyłe w wieku dorosłym.

A z otyłością wiąże się szereg innych schorzeń. Pracujemy na zdrowie przez całe życie. Źle zbilansowana dieta grozi poważnymi konsekwencjami w późniejszym czasie: nadmiar soli może spowodować rozwój nadciśnienia tętniczego oraz zaburzenia związane z chorobami układu krwionośnego. Niedobór witaminy D wpływa na nieprawidłowy rozwój kośćca, a także na naczynia krwionośne.

Ważne! Zakładając, że dziecko zjada w ciągu dnia do 5 posiłków, jego śniadanie powinno dostarczyć 25-30 proc. dziennej racji pokarmowej. Dla dziecka w wieku 7-9 lat oznacza to mniej więcej 400-500 kcal, dla starszych dzieci od 500 do około 700.

Ale jak skomponować dobry pierwszy posiłek? Przede wszystkim - zapomnijmy o reklamach! Czekolada, słodkie ciastka czy płatki naprawdę nie są dobrymi składnikami śniadania. Tego rodzaju słodkie produkty w ogóle nie powinny być częścią codziennej diety - traktujmy je jako słodycze i pozwalajmy na nie dzieciom tylko od czasu do czasu.

A jakich produktów nie powinny dzieci (a więc i tym samym rodzice) nadużywać?

Kremy czekoladowo-orzechowe

W składzie kremów czekoladowych są tłuszcz i węglowodany proste. Nie ma w nich żadnych cennych składników - witamin, składników mineralnych czy białka zwierzęcego. W dodatku wiele z nich ma w składzie olej palmowy, który zawiera do 45 proc. niekorzystnych dla organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych, sprzyjających otyłości, cukrzycy typu II i wzrostowi „złego” cholesterolu LDL we krwi.

Zestaw chleb plus krem czekoladowy jest zatem bombą węglowodanową, bo składa się z pieczywa (najczęściej białego) i z kremu.

Jogurty owocowe

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku dzieci, jak i dorosłych, są jogurty naturalne. Do nich dodajemy owoce, świeże lub suszone i wtedy mamy zdrowy jogurt owocowy. Taki jogurt ma mniejszą zawartość węglowodanów prostych niż pozostałe tzw. owocowe gotowe.
Jeżeli więc chcemy zaserwować jogurt na śniadanie, to możemy do niego dodać - poza świeżymi owocami - także inne składniki, np. orzechy, muesli, granolę (mieszanina płatków zbożowych, rodzynek, orzechów, suszonych owoców i cukru, pieczona do chrupkości) i miód. Jeżeli ma to być podwieczorek, to wybierzmy jogurt z samymi owocami. Aby podnieść wartość energetyczną takiego podwieczorku, dobrze jest dodać owoce suszone, ziarna słonecznika.

Zwróćmy jednak uwagę na zawartość cukru - nawet jogurty naturalne mają pod tym względem różne wartości, nie mówiąc już o owocowych. 10 g lub więcej cukru w 100 g produktu oznacza wysoką zawartość cukru, pomiędzy 2 a 10 - średnią, zaś 2 g lub mniej to produkt o niskiej zawartości cukru.

Żelki owocowe

Zapełniają żołądek, ale nie mają nic wspólnego z sokiem owocowym. Na opakowaniu jednych z nich można znaleźć informację, że zawierają: cukier, syrop skrobiowy, substancję zagęszczającą, regulator kwasowości, aromaty oraz barwniki (E-104, E-122, E-124, E-129, E-133, E-151). Zamiast nich lepiej podać dziecku pokrojone owoce w pojemniczku czy sok owocowy. Ustawa dopuszcza witaminizowanie słodyczy (dodatek wit. C), więc niektóre żelki rzeczywiście mogą ją zawierać, ale witaminę C mają również wszystkie warzywa i owoce.

Napoje energetyczne

Ostatnio mówi się o tym, że nastolatki, a nawet dzieci, nadużywają tych napojów. Mają one wysoką wartość energetyczną, dużo cukrów prostych, mogą zawierać kofeinę. Po długim okresie stosowania mogą podnosić ciśnienie tętnicze. Absolutnie zakazane dla dzieci. Za to napoje izotoniczne (nie energetyczne) mogą być spożywane przez młodzież uprawiającą sport, przy intensywnym wysiłku.

Kawa Nastolatki sięgają już po kawę. Jeżeli będzie to np. jedna kawa w ciągu dnia, filtrowana (a nie parzona), z dodatkiem mleka, to starszym nastolatkom można ją darować. Ważne, by była filtrowana.

Chipsy

Skład takiej żywności nie ma nic wspólnego z racjonalnym żywieniem. To są głównie produkty dostarczające organizmowi tłuszcz, i to wcale nie dobry, tylko pochodzący z nasyconych kwasów tłuszczowych.

To również bomba sodowa - paczka chipsów dwukrotnie przekracza dobowe zapotrzebowanie na sód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!