Co jeść na śniadanie? Chipsy, ketchup, słodkie jogurty to...

  Co jeść na śniadanie? Chipsy, ketchup, słodkie jogurty to wrogowie,

  (GRAM, KAP)

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Słodkie jogurty nie są dobre na sniadanie

  Słodkie jogurty nie są dobre na sniadanie ©Fot. Slawomir Seidler / Polskapresse

  Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dobrze skomponowane pozwala na dobre rozpoczęcie dnia i pobudza organizm. Co jeść na śniadanie?
  Słodkie jogurty nie są dobre na sniadanie

  Słodkie jogurty nie są dobre na sniadanie ©Fot. Slawomir Seidler / Polskapresse

  Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą nam zapewnić zdrowie - to wiemy nie od dzisiaj. Jest wiele schorzeń, które powstają na tle nieprawidłowego żywienia. Jeżeli dziecko będzie otyłe w dzieciństwie, to jest dużo większe prawdopodobieństwo, że będzie otyłe w wieku dorosłym.

  A z otyłością wiąże się szereg innych schorzeń. Pracujemy na zdrowie przez całe życie. Źle zbilansowana dieta grozi poważnymi konsekwencjami w późniejszym czasie: nadmiar soli może spowodować rozwój nadciśnienia tętniczego oraz zaburzenia związane z chorobami układu krwionośnego. Niedobór witaminy D wpływa na nieprawidłowy rozwój kośćca, a także na naczynia krwionośne.

  Ważne! Zakładając, że dziecko zjada w ciągu dnia do 5 posiłków, jego śniadanie powinno dostarczyć 25-30 proc. dziennej racji pokarmowej. Dla dziecka w wieku 7-9 lat oznacza to mniej więcej 400-500 kcal, dla starszych dzieci od 500 do około 700.

  Ale jak skomponować dobry pierwszy posiłek? Przede wszystkim - zapomnijmy o reklamach! Czekolada, słodkie ciastka czy płatki naprawdę nie są dobrymi składnikami śniadania. Tego rodzaju słodkie produkty w ogóle nie powinny być częścią codziennej diety - traktujmy je jako słodycze i pozwalajmy na nie dzieciom tylko od czasu do czasu.

  A jakich produktów nie powinny dzieci (a więc i tym samym rodzice) nadużywać?

  Kremy czekoladowo-orzechowe  W składzie kremów czekoladowych są tłuszcz i węglowodany proste. Nie ma w nich żadnych cennych składników - witamin, składników mineralnych czy białka zwierzęcego. W dodatku wiele z nich ma w składzie olej palmowy, który zawiera do 45 proc. niekorzystnych dla organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych, sprzyjających otyłości, cukrzycy typu II i wzrostowi „złego” cholesterolu LDL we krwi.

  Zestaw chleb plus krem czekoladowy jest zatem bombą węglowodanową, bo składa się z pieczywa (najczęściej białego) i z kremu.

  Jogurty owocowe  Najlepszym rozwiązaniem w przypadku dzieci, jak i dorosłych, są jogurty naturalne. Do nich dodajemy owoce, świeże lub suszone i wtedy mamy zdrowy jogurt owocowy. Taki jogurt ma mniejszą zawartość węglowodanów prostych niż pozostałe tzw. owocowe gotowe.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama