Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nowego od 1 stycznia na liście bezpłatnych leków dla seniorów? PROGRAM LEKI 75 PLUS

aga
Nowy wykaz leków 75 Plus od 1.1.2017
Nowy wykaz leków 75 Plus od 1.1.2017 SłAwomir Kowalski / Polska Press
Program Leki 75 Plus działa od września 2016 roku. Dzięki niemu seniorzy po 75. roku życia mają dostęp do bezpłatnych leków, które znajdują się na liście refundacyjnej. Na leki 75 plus w 2017 roku z budżetu trzeba wydać 564 mln zł.

PROGRAM LEKI 75 PLUS

Nowe leki od 1.1.2017

Zgodnie z projektem listy bezpłatnych leków dla seniorów od 1 stycznia 2017 r. zostaną objęte refundacją preparaty insulin ludzkich i analogów szybkodziałających z grupy limitowej 14.1, Hormony trzustki – insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich.

Ponadto do wykazu dodano leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona u dorosłych, w monoterapii (bez lewodopy) lub w skojarzeniu z lewodopą, tzn. w czasie trwania choroby, do jej późnych okresów, kiedy działanie lewodopy słabnie lub staje się nierówne i występują wahania skuteczności leczenia (wyczerpanie dawki lub efekt przełączania-zjawisko „on-off”).

Na liście znalazł się również lek zawierający umeclidinii bromidum do stosowania u dorosłych pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc w ramach leczenia podtrzymującego. W projekcie listy bezpłatnych leków dla seniorów nie znajdują się niesterydowe leki przeciwbólowe zawierające naproksen. Spośród wielu leków obecnych na tej liście stosowanych u pacjentów z chorobą i zespołem Parkinsona usunięto leki zawierające substancję czynną biperidenum. Lista zwiększyła się o 8 nowych pozycji kodów EAN leków będących odpowiednikami leków już wcześniej obecnych w tym wykazie.

JAK PROGRAM LEKI 75 PLUS OCENIA FARMACEUTKA

Dzięki programowi Leki 75+seniorzy po 75. roku życia mają dostęp do bezpłatnych leków, które znajdują się na liście refundacyjnej. Obecnie zawiera ona 1149 preparatów (68 substancji czynnych). Są to leki stosowane w większości chorób wieku podeszłego (np. chorób serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy). Przez półtora miesiąca z programu skorzystało 1,1 mln osób. Wydano im ponad 4 mln opakowań bezpłatnych leków i wystawiono ponad 1,7 mln recept na bezpłatne leki.

Docelowo wydatki na leki refundowane w grupie 75+ zmniejszą się w 2017 roku o ponad 60 proc. (w 2015 roku wyniosły około 860 mln zł). Planujemy poszerzyć listę, tak aby jak najpełniej odpowiadała potrzebom osób starszych.

W 2017 r. na finansowanie projektu przeznaczone zostanie 564 mln zł. Ta kwota ma w kolejnych latach będzie wzrastać.

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!