Czarne prognozy: więcej chorych na raka i serce MAPA POTRZEB...

  Czarne prognozy: więcej chorych na raka i serce MAPA POTRZEB ZDROWOTNYCH

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Do końca 2016 roku mają powstać mapy potrzeb zdrowotnych, dotyczące 30 chorób. Od 1 lipca 2017 r. - nowe kontrakty dla szpitali.
  Wciąż będzie rósł popyt na usługi kardiologiczne. Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów w województwie

  Wciąż będzie rósł popyt na usługi kardiologiczne. Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów w województwie ©grzegorz gałasiński

  Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapy potrzeb zdrowotnych, dotyczące chorób układu krążenia, schorzeń onkologicznych oraz lecznictwa szpitalnego. Do końca roku mają być gotowe mapy analizujące statystyki 30 głównych chorób. Trwa procedura wyboru autorów.

  Na podstawie precyzyjnych statystyk zostaną opracowane prognozy zachorowalności, a w konsekwencji - finansowanie określonych dziedzin medycyny. Nowe oddziały nie będą powstawać bez dowodów na to, że są potrzebne chorym.

  Poza tym resort zbiera siły do odkładanego z roku na rok kontraktowania. Tym razem „godzinę zero” wyznaczono na 1 lipca 2017 r. Zostało niby sporo czasu, ale to tylko pozory.
  Do tej operacji trzeba się bowiem dobrze przygotować. Zwłaszcza że oczekiwania są ogromne. Jednocześnie ma przecież odbywać się proces likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i przejęcie jego kompetencji przez urzędy wojewódzkie. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to tylko zmiana nazwy instytucji, czy głębszy proces.

  Dla opozycji plan ten jest powrotem do centralnego planowania rodem z PRL-u. Środowiska medyczne są zaniepokojone sytuacją i na 24 września planują największą od lat manifestację. Ma w niej uczestniczyć ok. 200 tys. osób, a głównym hasłem jest zwiększenie nakładów na lecznictwo oraz podwyżka wynagrodzeń. Wprawdzie minister Radziwiłł zapowiedział, że w 2018 r. nakłady na zdrowie wzrosną do 6 punktów proc. PKB, ale te zapewnienia nie są traktowane jako wiarygodne. Jednym z elementów nowego rozdania mają być właśnie mapy potrzeb.

  Sonda

  Jak oceniasz dostęp do opieki medycznej


  Ich przygotowanie przyspieszył prof. Marian Zembala, były minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. Dla min. Radziwiłła powodzenie planów to „być albo nie być” w rządzie Beaty Szydło.

  Kto ma prawo do lekarza bez kolejki  Co wiemy dziś na temat zdrowia mieszkańców województwa śląskiego i głównych „zabójców”, czyli choroby serca oraz raka? Prognozy nie są optymistyczne.

  Kardiolodzy w regionie bardzo potrzebni


  Wbrew cięciom wycen świadczeń kardiologicznych, wprowadzonym niedawno przez NFZ, o 14 proc. do 2029 roku wzrośnie zapotrzebowanie na procedury w pracowniach hemodynamicznych (m.in. leczenie świeżego zawału serca), a i tak stołów zabiegowych jest w regionie sporo, bo 24.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama