Dąbrowa Górnicza: Ginekologia i położnictwo wracają znów do...

  Dąbrowa Górnicza: Ginekologia i położnictwo wracają znów do szpitala

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: Ginekologia i położnictwo wracają znów do szpitala
  Oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny wracają do ZCO Szpitala Specjalistycznego. Pacjentki będą przyjmowane na bieżąco.
  Dąbrowa Górnicza: Ginekologia i położnictwo wracają znów do szpitala
  Oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny wrócą ponownie w struktury ZCO Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza. To m.in. efekt zmian w systemie finansowania służby zdrowia, który preferował będzie placówki szpitalne, posiadające pełen zakres usług. Dziś oba wspomniane oddziały są poza szpitalem, a prowadzą je specjaliści związani z Perinatologią Śląską. Co takie zmiany oznaczają dla personelu oraz pacjentek z Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia, które chętnie rodzą dzieci w tej placówce medycznej?

  Według zapowiedzi dyrekcji dąbrowskiego szpitala, pacjentki mają być przyjmowane na bieżąco, a współpraca z Perinatologią Śląską ma trwać dalej, choć w innej formie. O miejsca pracy nie powinien także na razie obawiać się personel obu oddziałów.

  Oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny w Dąbrowie w czerwcu 2015 r. zostały wyłączone ze struktur placówki, trafiając do specjalistów z Zagłębiowskiego Centrum Perina-tologii. Patronat nad działalnością Centrum sprawuje prof. Krzy-sztof Sodowski, prezes zarządu Perinatologii Śląskiej, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. Ta zmiana przyniosła efekty, bo dziś w tym mieście rodzi się dwa razy więcej dzieci niż jeszcze niedawno. Teraz jednak oddziały ponownie wrócą w struktury szpitala.

  – Perinatologia Śląska, z uwagi na zmiany systemowe w organizacji opieki zdrowotnej w Polsce, zmierzające w kierunku kompleksowości udzielania świadczeń zdrowotnych, niejako kosztem ich specjalizacji, podjęła trudną decyzję rozpoczęcia rozmów zmierzających do wcielania zakresu świadczeń przez nią realizowanych do ZCO Szpitala Specjalistycznego – mówi prof. Krzysztof Sodowski.

  – Troską spółki pozostaje ochrona zawartych przez nią kontraktów z NFZ, gwarantujących możliwość udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych pacjentkom z Dąbrowy. Dlatego pożądaną formułą współdziałania byłaby cesja kontraktów spółki na rzecz szpitala, gwarantująca ciągłość i kompleksowość opieki dla mieszkańców Dąbrowy.

  Decyzje te zostały podyktowane zmianami systemowymi, zmierzającymi do zapewnienia maksymalnej kompleksowości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych przez wiodące ośrodki, które tym samym będą miały zapewnione finansowanie w nowym systemie. Potwierdzam, że współpraca pomiędzy mną a ZCO ma zostać utrzymana i będę rozwijał ośrodek perinato-logiczny w Dąbrowie – dodaje.

  Planowane zmiany potwierdza p.o. dyrektora ZCO Szpitala Specjalistycznego, Zbigniew Grzyw-nowicz. – ZCO planuje zwrotne przejęcie obu oddziałów na zasadzie cesji kontraktu, zawartego przez Perinatologię Śląską z NFZ. Obecnie konieczne jest dokonanie zmian w statucie ZCO i ponowna rejestracja zlikwidowanych w czerwcu 2015 r. komórek organizacyjnych. Procedura powinna się zakończyć w ciągu trzech miesięcy – informuje Zbigniew Grzywnowicz.

  Świadczenia będą wykonywane przez ten sam personel. – W przypadku powrotu w struktury ZCO obu oddziałów nie planuje się żadnych zwolnień. Wszystkie przyjęcia pacjentek będą się odbywać na bieżąco, o osoby już przebywające na oddziale będą miały zapewnioną fachową opiekę medyczną – dodaje Zbigniew Grzywnowicz.

  W dąbrowskim szpitalu faktycznie przychodzi na świat coraz więcej maluchów. W 2015 r. urodziło się tu tylko 320 maluchów, natomiast w ubiegłym roku zarejestrowanych w Urzędzie Stanu Cywilnego zostało 564 dzieci. Widać progres. Nawet w porównaniu do 2014 r. Wtedy to w Dąbrowie urodziło się przez 12 miesięcy 499 maluchów (256 dziewczynek i 243 chłopców).

  [b]ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM NA FORUM  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama