Drastyczne zdjęcia na papierosach. Czy rzeczywiście...

  Drastyczne zdjęcia na papierosach. Czy rzeczywiście zniechęcają do palenia?

  KR

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Drastyczne zdjęcia na papierosach. Czy rzeczywiście zniechęcają do palenia?
  1/14
  przejdź do galerii
  Zniszczone zęby i dziąsła, odkrztuszanie krwistej wydzieliny, ostrzeżenie przed utratą wzroku czy przed ryzykiem wystąpienia udaru. To tylko kilka z opisów zdjęć, które pojawiły się na paczkach papierosów. Chodziło o przystosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy. Czy drastyczne grafiki wpłyną na palaczy, by wyszli z uzależnienia?
  Na nowych opakowaniach papierosów poza pisemną informacją o skutkach palenia wyrobów tytoniowych, znalazło się ich graficzne zobrazowanie. Niektóre z nich są drastyczne.

  Oznakowania podzielone są na różne kategorie: jedne ostrzegają przed ryzykiem zachorowania na raka (np. płuc, jamy ustnej, gardła), wystąpieniem innych zachorowań (miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu), niepłodnością czy wpływem biernego palenia na dzieci.

  Grafiki pojawiły się na paczkach papierosów, przystosowując tym samym polskie prawodawstwa do unijnych zapisów w tej sprawie.

  Ale i z tym palacze sobie poradzili. W kioskach czy znanych serwisach zakupowych można znaleźć np. silikonowe etui na paczkę papierosów, zasłaniające całkowicie ich graficzne oznakowanie. Inni palacze naklejają na opakowania naklejki, albo przepakowują do tradycyjnych papierośnic.

  Zdaniem specjalistów drastyczne grafiki niekoniecznie odstraszą palaczy po sięgnięcie po kolejnego papierosa.

  - Nikotyna jest tak samo substancją uzależniającą, jak jest to w przypadku narkotyków czy alkoholu - zaznacza na wstępie Olga Przybyłek, psycholog i psychoterapeuta z Katowic.

  - Patrząc na to z punktu widzenia mechanizmu uzależnienia - myślę, że w przypadku wszelkich takich ostrzeżeń czy to w formie umieszczania np. napisów, że "palenie zabija", że przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych lub informacji obrazkowej o skutkach palenia papierosów, jest mało prawdopodobnym, żeby skłoniło to do rzucenia palenia - dodaje.

  Ale nie wyklucza, że jednostkowo, w przypadku konkretnej osoby, mogą doprowadzić do zamierzonego efektu, czyli pożegnania się z nałogiem.
  Zobacz galerię
  - Zastanawiam się również na ile może to być skuteczne (umieszczanie grafik na paczkach papierosów - przyp. red.) w rzeczywistości obrazkowej, w której żyjemy. Na co dzień jesteśmy "bombardowani" mnóstwem obrazów. Czy pojawienie się kolejnych, spowoduje, że nas wystraszą, zniechęcą do czegoś? - mówi psycholog. Dodaje, że funkcjonując właśnie w rzeczywiści obrazkowej, często epatującej drastycznymi ujęciami prezentowanymi m.in. w mediach, filmach czy grach komputerowych - uodparniamy się na nie, nie odbieramy ich świadomie.

  "Zależy nam na zdrowiu, by realizować cele życiowe". Polacy palą coraz mniej


  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja kupię sobie zdrowe z podgrzewaniem tytoniu i tyle

   krzysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   wprowadzają papierosy z podgrzewaniem tytoniu a nie spalaniem i są praktycznie zdrowe, dziesięć razy mniej szkodliwe od normalnych, żadne epapierosy z płynami tylko prawdziwy tytoń i super

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Każdy sam decyduje czy i co pali

   Barts (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Kolejny idiotyzm. Papierosy są dla dorosłych ludzi i każdy sam decyduje. Sto lat temu była prohibicja - też chcieli decydować co wolno...
   Urzędnicy do roboty a nie do nakazywania/zakazywania

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...Kota pot pacha i uogon do pyska - zamiast kurzynia!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A fto z wos bou - antykurzoki - przimuszony do kurzynio?
   A co by bouo, jak by tak zacznonc drukowac na nalepkach flaszek z gorzouom, zdjyncia z wypadkow, morderstw i inkszych deliktow pod wplywym...rozwiń całość

   A fto z wos bou - antykurzoki - przimuszony do kurzynio?
   A co by bouo, jak by tak zacznonc drukowac na nalepkach flaszek z gorzouom, zdjyncia z wypadkow, morderstw i inkszych deliktow pod wplywym alkoholu?
   Abo je ochlyjstwo cechom narodowom Polokow, kero cza wzionc pod ochrona UNESCO? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama