Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastyczne zdjęcia na papierosach. Czy rzeczywiście zniechęcają do palenia?

KR
Na nowych opakowaniach papierosów poza pisemną informacją o skutkach palenia wyrobów tytoniowych, znalazło się ich graficzne zobrazowanie. Niektóre z nich są drastyczne.
Na nowych opakowaniach papierosów poza pisemną informacją o skutkach palenia wyrobów tytoniowych, znalazło się ich graficzne zobrazowanie. Niektóre z nich są drastyczne.
Zniszczone zęby i dziąsła, odkrztuszanie krwistej wydzieliny, ostrzeżenie przed utratą wzroku czy przed ryzykiem wystąpienia udaru. To tylko kilka z opisów zdjęć, które pojawiły się na paczkach papierosów. Chodziło o przystosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy. Czy drastyczne grafiki wpłyną na palaczy, by wyszli z uzależnienia?

Na nowych opakowaniach papierosów poza pisemną informacją o skutkach palenia wyrobów tytoniowych, znalazło się ich graficzne zobrazowanie. Niektóre z nich są drastyczne.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Oznakowania podzielone są na różne kategorie: jedne ostrzegają przed ryzykiem zachorowania na raka (np. płuc, jamy ustnej, gardła), wystąpieniem innych zachorowań (miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu), niepłodnością czy wpływem biernego palenia na dzieci.

Grafiki pojawiły się na paczkach papierosów, przystosowując tym samym polskie prawodawstwa do unijnych zapisów w tej sprawie.

Ale i z tym palacze sobie poradzili. W kioskach czy znanych serwisach zakupowych można znaleźć np. silikonowe etui na paczkę papierosów, zasłaniające całkowicie ich graficzne oznakowanie. Inni palacze naklejają na opakowania naklejki, albo przepakowują do tradycyjnych papierośnic.

Zdaniem specjalistów drastyczne grafiki niekoniecznie odstraszą palaczy po sięgnięcie po kolejnego papierosa.

- Nikotyna jest tak samo substancją uzależniającą, jak jest to w przypadku narkotyków czy alkoholu - zaznacza na wstępie Olga Przybyłek, psycholog i psychoterapeuta z Katowic.

- Patrząc na to z punktu widzenia mechanizmu uzależnienia - myślę, że w przypadku wszelkich takich ostrzeżeń czy to w formie umieszczania np. napisów, że "palenie zabija", że przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych lub informacji obrazkowej o skutkach palenia papierosów, jest mało prawdopodobnym, żeby skłoniło to do rzucenia palenia - dodaje.

Ale nie wyklucza, że jednostkowo, w przypadku konkretnej osoby, mogą doprowadzić do zamierzonego efektu, czyli pożegnania się z nałogiem.

- Zastanawiam się również na ile może to być skuteczne (umieszczanie grafik na paczkach papierosów - przyp. red.) w rzeczywistości obrazkowej, w której żyjemy. Na co dzień jesteśmy "bombardowani" mnóstwem obrazów. Czy pojawienie się kolejnych, spowoduje, że nas wystraszą, zniechęcą do czegoś? - mówi psycholog. Dodaje, że funkcjonując właśnie w rzeczywiści obrazkowej, często epatującej drastycznymi ujęciami prezentowanymi m.in. w mediach, filmach czy grach komputerowych - uodparniamy się na nie, nie odbieramy ich świadomie.

"Zależy nam na zdrowiu, by realizować cele życiowe". Polacy palą coraz mniej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drastyczne zdjęcia na papierosach. Czy rzeczywiście zniechęcają do palenia? - Dziennik Zachodni