Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Wcześniaka. W Śląskiem wcześniaków rodzi się najwięcej w Polsce

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W województwie śląskim rodzi się najwięcej wcześniaków w Polsce.

W województwie śląskim rodzi się najwięcej wcześniaków w Polsce, bo ok. trzech tysięcy rocznie. Dzieci przedwcześnie urodzone to te, które pojawiają się na świecie przed terminem, czyli przed 37. tygodniem ciąży. Są nawet 22-24-tygodniowe.

Niektóre ważą mniej niż kilogram. Lekarze walczą nie tylko o ich życie, ale przede wszystkim o to, by po wyjściu ze szpitala rozwijały się bez problemów. Opieka nad nimi, a wcześniej sam poród to wielkie wyzwanie dla rodziców i lekarzy. Po przyjściu na świat maluszka trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo wymaga on wizyt u wielu specjalistów, w tym neurologa, laryngologa czy okulisty. Ma też zwykle zmieniony kalendarz szczepień. Na każdy szczegół należy uważać.

W przypadku badań słuchu, bardzo wiele zmieniło się na lepsze odkąd w szpitalach zostały wprowadzone badania przesiewowe. Jednak większość wcześniaków, niezależnie od wyniku takiego badania, jako grupa podwyższonego ryzyka, powinna trafiać do ośrodków audiologicznych, wykonujących bardziej szczegółowe i kompleksowe badania.

To bardzo ważne, bo tylko wczesna diagnostyka i wczesne wdrożenie postępowania np. wyposażenie w aparat słuchowy do 6 miesiąca życia, stanowią o sukcesie terapeutycznym i pozwalają na prawidłowy rozwój słuchu i mowy. Bardzo ważne są również terminowe wizyty u okulisty. Wcześniaki są bowiem narażone na poważne schorzenia, takie jak retinopatia wcześniacza, a także na inne wady wzroku czy zezowanie.

Najpoważniejszym schorzeniem jest retinopatia wcześniacza. Nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Można ją jednak łatwo leczyć, ale działania terapeutyczne muszą być właściwie prowadzone i wdrożone we właściwym momencie. Dlatego dzieci przedwcześnie urodzone powinny być objęte szczególną opieką okulistyczną, zwłaszcza między 1 a 3 miesiącem życia, kiedy rozwija się ta choroba.
Doktor Bogumiła Wójcik-Niklewska okulistka z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach podkreśla, że u wcześniaków często dochodzi do powikłań związanych z widzeniem. Dlatego konieczne jest badania dna oka u dzieci urodzonych za wcześnie.

- To pozwala nam dokładnie określić czy narząd wzroku rozwija się prawidłowo czy mamy do czynienia ze stanem chorobowym.Rodzice powinni większą uwagę zwracać na to, jak dziecko patrzy czy w jaki sposób się bawi.Zaniepokoić może każde zachowanie odbiegające od normy. Najłatwiej zauważyć zeza, ale też trzeba sprawdzać jakie obrazki dziecko widzi oraz czy na przykład spogląda w stronę źródła niespodziewanego dźwięku - dodaje specjalistka.

Pierwszy rok życia jest kluczowy dla rozwoju słuchu i wzroku u dzieci. Dlatego schorzeń związanych z tymi narządami nie można przeoczyć, by miały one szanse w przyszłości prawidłowo funkcjonować.

Wśród istotnych problemów w zakresie opieki nad wcześniakami w Polsce eksperci zwracają uwagę na konieczność rozszerzenia programu immunizacji przeciwko wirusowi RS, który stanowi dla nich bardzo duże zagrożenie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W tej chwili immunizacją objęte są wcześniaki urodzone przez 28 tygodniem ciąży oraz noworodki z dysplazją oskrzelowo-płucną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziś Dzień Wcześniaka. W Śląskiem wcześniaków rodzi się najwięcej w Polsce - Dziennik Zachodni