Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa 2017 na Śląsku. Grozi nam epidemia? W styczniu gwałtowny wzrost zachorowań [OBJAWY GRYPY]

Aga
Grypa 2017 na Śląsku. Grozi nam epidemia? Gwałtowny wzrost zachorowań [OBJAWY GRYPY]
Grypa 2017 na Śląsku. Grozi nam epidemia? Gwałtowny wzrost zachorowań [OBJAWY GRYPY] Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse
W tym roku grypa przyszła wcześniej. Sezon grypowy 2017 na Śląsku rozpoczął się bardzo gwałtownie. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna notuje już ponad 11 tys. nowych zachorowań tygodniowo. W styczniu ubiegłego roku zachorowań było o połowę mniej. GRYPA 2017 na Śląsku, jak się uchronić?

W tym roku grypa przyszła do nas wcześniej. Jak informuje Beata Kępa, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Katowicach, w zeszłym roku szczyt zachorowań przypadł na luty i marzec, zaś w tym roku statystyki rosną od grudnia.

Od początku roku w całej Polsce odnotowano ponad 292 tysiące zachorowań lub podejrzenia zachorowań. Rok temu było to o prawie połowę mniej - 150 tysięcy zachorowań. Takie dane przekazuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

GRYPA 2017 na Śląsku. Grozi nam epidemia? Gwałtowny wzrost zachorowań

Obecnie na grypę choruje grubo ponad 11 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego. Warto jednak zwrócić uwagę, że są to przypadki grypy zbadane i wytypowane przez lekarzy. Z tego wynika, że na grypę choruje lub chorowało znacznie więcej mieszkańców regionu tylko tego nie ujęto w statystykach.

- Oczywiście najlepszym sposobem na grypę są szczepienia. Namawiamy do nich wszystkich, zwłaszcza z grup ryzyka małych dzieci i seniorów, osoby chore na choroby przewlekłe, pracowników ochrony zdrowia - mówi Beata Kępa.Powiedz Grypie STOP - Zaszczep się!

Czym jest GRYPA?

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami.

GRYPA OBJAWY

Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.
Aby zwiększyć odporność trzeba zadbać o urozmaiconą dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, a również o zdrowy, długi sen.

GRYPA ZAPOBIEGANIE: Osiem sposobów na grypę!

  1. myj ręce jak najczęściej - po każdej wizycie w toalecie, przed jedzeniem, po kontakcie z żywnością, zwierzętami oraz po kontakcie z chorą osobą. Pamiętaj, że jest to najlepsza metoda na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych;
  2. nie zapominaj o prawidłowej technice mycia rąk - myj je mydłem pod bieżącą, ciepłą wodą przez 20-30 sekund, rozprowadzając dokładnie po wszystkich powierzchniach dłoni i palców;
  3. w przypadku braku dostępu do bieżącej wody np. w podróży używaj chusteczek nasączonych środkami czystości na bazie alkoholu;
  4. podczas kichania i kasłania zasłaniaj nos i usta chusteczką higieniczną, a w miarę potrzeby staraj się oczyszczać nos z wydzieliny;
  5. pamiętaj, aby po zużyciu chusteczki higienicznej wyrzucić ją jak najszybciej do kosza, by nie stanowiła źródła zakażenia;
  6. unikaj dotykania rękami śluzówek oczu, nosa i ust, ponieważ zwiększasz prawdopodobieństwo przeniesienia zarazków na powierzchnie użytkowe;
  7. wietrz pomieszczenie w którym przebywasz - nawet 3-4 razy dziennie przez 10 minut;
  8. jeśli masz objawy grypy (kaszel, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, osłabienie, biegunka) najlepiej zostań w domu - unikaj dużych skupisk ludzi, gdyż wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową na inne osoby - i jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!