Grypa: OBJAWY, PRZEBIEG: Suchy kaszel, gorączka, katar? TO...

  Grypa: OBJAWY, PRZEBIEG: Suchy kaszel, gorączka, katar? TO MOŻE BYĆ GRYPA. Jak nie zachorować?

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Grypa: OBJAWY, LECZENIE, PRZEBIEG
  1/6
  przejdź do galerii

  Grypa: OBJAWY, LECZENIE, PRZEBIEG
  W okresie dużej zachorowalności na grypę warto chodzić w maseczkach ochronnych
  ©Arc

  Wysoka gorączka, łamanie w kościach, katar, suchy kaszel i czasem nudności. To objawy grypy. Grypa jest trudna do wykrycia, ale nieleczona niszczy nasz układ oddechowy. Może nawet doprowadzić do ciężkich powikłań takich jak zapalenie opon mózgowych. GRYPA: OBJAWY, PRZEBIEG. Nie lekceważ tej choroby. Tym bardziej, że bardzo łatwo zarazić się grypą. Wystarczy, że osoba zarażona obok na kichnie.

  GRYPA: OBJAWY, PRZEBIEG


  Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni. Największa zakażalność występuje pierwszego dnia oraz na trzy dni przed i do 5 dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami.


  GRYPA: OBJAWY, PRZEBIEG


  - Grypa ma zwykle niespokojny przebieg i trudno ją odróżnić od innych grypopodobnych chorób. Charakterystyczne objawy to wysoka temperatura, nawet powyżej 38 stopni Celsjusza, suchy kaszel, katar, ogólne poczucie rozbicia, łamanie w kościach i nudności. Najbardziej narażone na zachorowania są kobiety w ciąży, dzieci do 4 roku życia czy osoby w wieku 65 lat i starsze.

  Bardzo ważne w zapobieganiu zachorowań na grypę są szczepienia - mówi Nadia Mucha z oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

  Grypą można zarazić się poprzez wdychany aerozol z wirusem grypy, gdy ktoś kicha czy kaszle. Co więcej grypą możemy się zarazić dotykając zakażoną powierzchnię. Wirus grypy bowiem osadza się na powierzchniach.

  GRYPA: OBJAWY, PRZEBIEG


  - Najlepiej w sezonie dużej zachorowalności na grypę unikać dużych zbiorowisk np. jazdy w autobusach miejskich. Jeżeli nie jest to możliwe, warto zaopatrzyć się maseczkę ochronną, którą kupimy w każdej aptece. Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena rąk. Kaszląc powinniśmy także zasłaniać usta - dodaje Nadia Mucha z oddziału epidemiologii.

  CZYTAJ TAKŻE: Grypa atakuje na Śląsku. Grozi nam epidemia? Gwałtowny wzrost zachorowań [OBJAWY GRYPY]

  Ptasia grypa na Podkarpaciu. Jest groźna?  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy to aby napewno grypa?

   Monika B. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wszystko fajnie pieknie ale grypa to nie zawsze grypa, mój mąż mający często przeziębienie uwaza że ma grype i zaraz umrze :D dlatego dobrze jest umieć je odróżnić. Kiedys trafiłam na taki art....rozwiń całość

   wszystko fajnie pieknie ale grypa to nie zawsze grypa, mój mąż mający często przeziębienie uwaza że ma grype i zaraz umrze :D dlatego dobrze jest umieć je odróżnić. Kiedys trafiłam na taki art. http://vitispharma.pl/grypa-a-przeziebienie-jak-je-odroznic i teraz nie dam sobie wmówić męzowi że to grypa bo ma opisane czarno na białym :Dzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama