Jak sobie radzić z niestrawnością?

  Jak sobie radzić z niestrawnością?

  Artykuł Partnera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak sobie radzić z niestrawnością?
  Niestrawność to tak naprawdę szereg objawów, które mogą się przytrafić każdemu bez względu na wiek. Może być objawem poważniejszej choroby ale równie dobrze może pojawiać się samoistnie na przykład w związku ze świątecznym przejedzenie. Z objawami niestrawności borykają się często kobiety w ciąży, osoby starsze oraz te o delikatnym żołądku i ze zdiagnozowanymi chorobami żołądka. Na szczęście jest wiele sposobów by poradzić sobie z tą przypadłością.
  Jak sobie radzić z niestrawnością?

  Skąd się bierze niestrawność?

  Jeśli odczuwasz ból w okolicy żeber, towarzyszy temu uczucia ciągle wypełnionego żołądka, nawet rano przed śniadaniem, nie masz apetytu, często miewasz zgagę lub co chwila ci się odbija, a dodatkowo masz złe samopoczucie i generalnie czujesz się fatalnie to mogą być właśnie objawy niestrawności.

  Niektórzy zauważają u siebie te objawy jedynie po obfitym świątecznym posiłku. Kiedy to przez kilka dni nie umiemy powstrzymać się przed spróbowaniem wszystkich smakołyków, które pojawiają się na stole. Żołądek nie radzi sobie ze strawieniem takiej ilości jedzenia na raz a więc pojawiają się nieprzyjemne konsekwencje. Niestety niektórzy doświadczają tej przypadłości częściej, szczególnie jeśli stwierdzono u nich refluks żołądkowy bądź problemy z woreczkiem żółciowym, co prowadzi do nieprawidłowego metabolizmu tłuszczów w organizmie. Kobiety w okresie ciąży wyjątkowo często doświadczają niestrawności i jest to związane z naciskiem jaki wywiera dziecko na żołądek i jelita.

  W żołądku musi istnieć pewna równowaga między śluzem jaki wyścieła ściany tego organu a kwasem żołądkowym. Jeśli śluzu jest zbyt mało kwas może uszkadzać ściany żołądka i prowadzić do powstawania stanów zapalnych oraz wrzodów. Kwas żołądkowy to tak naprawdę mocno rozcieńczony kwas solny. Jest on nam niezbędny, ponieważ zapoczątkowuje proces trawienia, czyli rozpuszcza jedzenie na drobniejsze części, które następnie transportowane są przez jelito gdzie przy udziale innych enzymów jest rozkładane na elementy przyswajane do organizmu przez kosmki jelitowe.

  Zapobiegaj zamiast leczyć

  Aby nie doświadczać tych przykrych dolegliwości najlepiej jest im zapobiegać. Jest kilka czynników, które wydatnie przyczyniają się do występowania problemów z trawieniem. Należą do nich:

  • Palenie papierosów oraz picie alkoholu;
  • Jedzenie zbyt tłusto, kwaśno lub słono;
  • Potrawy zbyt ostre lub bardzo słodkie;
  • Szybkie i łapczywe jedzenie, a także zbyt duże porcje;
  • Stres;
  • Nieregularne posiłki.

  Lecz dietą

  Należałoby spojrzeć na układ trawienny jak na bardzo skomplikowaną maszynę, która psuje się kiedy dostarczmy do niej materiał niskiej jakości lub zbyt dużo do przerobienia na raz. A więc oprócz wykluczenia papierosów czy alkoholu z codziennego życia warto zastanowić się czy posiłki, które spożywamy zawierają odpowiednia zawartość potrzebnych składników. Zbyt dużo cukru czy tłuszczu zaburza równowagę w organizmie. Tłuszcz trawiony jest przy udziale żółci z pęcherzyka żółciowego, duża ilość tłuszczu wymaga wielkich nakładów ze strony tego organu i może on sobie z tym nie poradzić. Wtedy pojawiają się kłopoty z trawieniem. Podobnie jest z cukrem, który wymusza na trzustce wzmożoną produkcję insuliny. Tak samo by strawić dużą ilość jedzenia dostarczonego na raz i w pośpiechu żołądek zaczyna produkować więcej kwasu solnego niż jednorazowo potrzebuje, a ten wypełniając go ponad jego pojemność cofa się do przełyku powodując uczucie zgagi.

  Należałoby zadbać o odpowiednią dietę, oraz równowagę tłuszczu, soli, cukru w codziennych posiłkach. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to by posiłku były lekkostrawne, a najlepiej gotowane na parze i jak najmniej przetworzone. Takie jedzenie zostanie łatwo strawione i nie wymusi na żołądku wzmożonej pracy.

  Co jeszcze na niestrawność?

  Oprócz zastosowania diety lekkostrawnej oraz zmiany nawyków żywieniowych warto również zaopatrzyć się w ziołowe herbatki i napary, które wspomogą trawienie. W domowej apteczce powinny znaleźć się herbatki z mięty pieprzowej, dziurawca, kminku i kopru włoskiego. Pomoże również napój z cytryny i tartego imbiru, lub napar z kwiatu nagietka. Potrawy najlepiej jest wzbogacać ziołami takimi jak bazylia, oregano, majeranek czy kurkuma. Wspomagają trawienie oraz wzmagają uczucie sytości, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko przejedzenia.

  Tabletki na niestrawność

  Czasem potrzebujemy czegoś co pomoże szybko i skutecznie. Szczególnie jeśli jesteśmy poza domem lub gdy nasze samopoczucie jest wyjątkowo złe. Ponieważ przy niestrawności najczęściej pojawia się zgaga a ta jest wynikiem zbyt dużej produkcji kwasu żołądkowego natychmiastową ulgę przyniosą substancje, które zneutralizują tę substancję. Znanym od lat sposobem jest wpicie łyżki sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance przegotowanej wody. Jednak nie jest to sposób dla wszystkich, a dla niektórych jest on wyjątkowo nieprzyjemny. W aptece możemy znaleźć leki na bazie węglanu wapnia i magnezu węglanu, które mają właściwości zobojętniające. Najczęściej mają formę tabletek do ssania, dzięki czemu przynoszą spodziewaną ulgę w ciągu kilku minut. Nie mają tak nieprzyjemnego smaku jak soda oczyszczona.

  Źródło: http://www.rennie.pl/pl/niestrawnosc/

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama