Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka jest idealna temperatura w mieszkaniu? Dr Jurczyk-Stanisławska: Ustaw grzejnik na trójkę!

Dr Violetta Jurczyk-Stanisławska
Dr Violetta Jurczyk-Stanisławska, lekarka rodzinna, medycyny pracy oraz internistka
Dr Violetta Jurczyk-Stanisławska, lekarka rodzinna, medycyny pracy oraz internistka
Jaka powinna być idealna temperatura w mieszkaniu? Najgorsze, co możemy zrobić, to „zafundować” sobie w mieszkaniu saunę, podkręcając grzejniki na maksa. Na skali od 0 do 5 wystarczy trójka! - mówi Dr Violetta Jurczyk-Stanisławska, lekarka rodzinna, medycyny pracy oraz internistka.

Grypa atakuje zimą nie tylko nasz organizm, ale też zdrowy rozsądek. Boimy się jej tak bardzo, że mroźna pora roku kojarzy nam się już tylko z wirusem grypy albo przeziębieniem. Tak, jakby inne choroby nagle zima „wymroziła”. A to poważny błąd, bo właśnie zimą wiele przewlekłych przypadłości ma bardziej ostry przebieg, niż w innych porach roku. Dlaczego tak się dzieje?

Bo zapominamy, że to nie sam mróz nam szkodzi, ale różnica temperatury między ulicą i przegrzanym wnętrzem. Najgorsze, co możemy zrobić, to „zafundować” sobie w mieszkaniu saunę, podkręcając grzejniki na maksa.

Idealna temperatura w mieszkaniu

Na skali od 0 do 5 wystarczy trójka! Powyżej jest ryzyko, że odezwą się przypadłości, których nie oczekujemy.

CZYTAJ KONIECZNIE
GRYPA ZBIERA ŚMIERTELNE ŻNIWO NA ŚLĄSKU

Ciężko będzie w domowym ciepełku cukrzykom, którzy są bardziej narażeni na różnego rodzaju zakażenia grzybicze. Ich organizm jest osłabiony, a dodatkowo skóra zimą gorzej oddycha.

Zaostrzą się dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Bo jest ona zimą bardziej narażona na nagłe zmiany temperatury. Gdy do tego na zewnątrz powietrze jest zimne, a w mieszkaniu zbyt gorące i suche, to podwójnie. Zimą bardziej cierpią osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów. Duża wilgotność powietrza na zewnątrz, w „zderzeniu” z suchym i gorącym „klimatem” w mieszkaniu sprawia, że ból odczuwają dużo mocniej niż np. wiosną.

Zima to także alarm dla alergików. Kto by się spodziewał, o alergiach zaczyna być głośno na wiosnę… I co z tego, skoro ciche, zimowe cierpienie trwa?

Osoby ze skłonnością do uczuleń muszą właśnie zimą zachować ostrożność. W przegrzanych, zawilgoconych i rzadko wietrzonych mieszkaniach rozwijają się bowiem alergeny. Ich obecność może wywołać atak astmy i osłabić układ odpornościowy. Dlatego w mroźne dni powinniśmy wietrzyć pościel. Bo w niskiej temperaturze giną prawie wszystkie roztocza – nasz „domowy” alergen. W mieszkaniu temperatura nie powinna przekraczać 22 stopni C. Za niska? No cóż, chyba lepiej ubrać w domu np. dres, niż pocić się w lekkiej koszulce, a później w lekarskim gabinecie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!