Łysienie niekobiece? Niestety też

  Łysienie niekobiece? Niestety też

  Rozmawiała: Elżbieta Twórz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Łysienie niekobiece? Niestety też

  ©Fot. /mat.pras./ptaiit/ oddział śląsk

  Jedną z przyczyn łysienia bywa stres, ma on duży wpływ na wypadanie włosów - mówi prof. LIGIA BRZEZIŃSKA-WCISŁO, ordynator Oddziału Dermatologii Szpitala Klinicznego ŚUM w Katowicach
  Łysienie niekobiece? Niestety też

  ©Fot. /mat.pras./ptaiit/ oddział śląsk

  Nikogo nie dziwi, że mężczyźni łysieją. Łysienie jest takie męskie, ale niekobiece...
  No nie do końca, bo ten typ łysienia występuje również u kobiet. Łysienie typu męskiego to tzw. łysienie androgenowe. Są dwie przyczyny - genetyczna i hormonalna. Zawsze podczas wywiadu lekarskiego pytamy, jakie są lub były włosy u dziadka, ojca czy w rodzinie. Bo jeżeli przodkowie mieli złe włosy, to nie należy spodziewać się, że będzie dobrze - w krótkim czasie dojdzie do łysienia.
  Druga przyczyna to zaburzenia hormonalne. Dlatego u kobiet również może wystąpić łysienie androgenowe, albo w postaci łysienia męskiego, czyli zaczynającego się od kątów czoła, skroniowych, a potem szczytów głowy lub takiego, że pas włosów o średnicy 2,5-3 centymetrów na czole jest zachowany, a łysienie dotyczy szczytu głowy - ten typ występuje częściej u kobiet w okresie menopauzy. Stosujemy wtedy w takich przypadkach u kobiet preparaty antyandrogenowe i także możemy trochę pomóc, chociaż nie ma rewelacji.

  A co jest przyczyną łysienia?
  Wiele różnych chorób: na przykład tkanki łącznej, gdzie mamy toczeń rumieniowaty układowy - w tym przypadku m.in. może występować przejściowe wypadanie włosów i łysienie. Ale ono jest przejściowe i jeżeli stan zdrowia ulegnie poprawie, to łysienie też ustąpi. Natomiast toczeń rumieniowaty, jego postać skórna, powoduje już wyłącznie łysienie bliznowaciejące i w przypadku leczenia tej postaci chodzi o to, żeby nie rozszerzała się blizna, nie było ostrego odczynu zapalnego. Przyczyną łysienia jest zapalenie skórno-mięśniowe - jednostka z pogranicza dermatologii i neurologii - patrząc na taką pacjentkę widzimy, że włosy są bardzo brzydkie, połamane, ale gdy robimy trichogram, czyli badamy stan włosów pod mikroskopem, to stwierdzamy, że korzenie są bardzo dobre, natomiast łodygi są bardzo uszkodzone, czyli ta jednostka chorobowa powoduje uszkodzenie łodygi włosa, a nie korzenia. Podsumowując, w przypadku łysienia bliznowaciejącego nic się nie da zrobić, tylko tyle, żeby to ognisko nie było czynne.

  Chce pani profesor powiedzieć, że łysienia nie da się ,,odwrócić”?
  Ależ nie, da się odwrócić, chociaż nie wszystkie postaci. Jeśli mamy np. łysienie bliznowaciejące, powstają blizny - to już niestety na całe życie. Na bliźnie już nigdy włosy nie urosną.

  Jakie jeszcze inne czynniki wpływają na wypadanie włosów?
  Uważam, że z pewnością stres, jakieś mocne przeżycie odgrywa bardzo dużą rolę. Mimo że jest wiele przyczyn ogólnoustrojowych powodujących łysienie, to z mojego doświadczenia wynika, że stres ma niebagatelne znaczenie.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama