Miłość odbiera rozum. To nie żart!

  Miłość odbiera rozum. To nie żart!

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stan miłosnego upojenia nie sprowadza się tylko do narządu serca - dowodzą naukowcy. Zmiany w mózgu zakochanej osoby sprawiają, że nawet najwięksi sceptycy szaleją z miłości
  Kochajmy, bo udany związek to recepta na szczęście i długie życie

  Kochajmy, bo udany związek to recepta na szczęście i długie życie ©123RF

  Podział na emocjonalne serce i trzeźwo myślący mózg to mit. Badania naukowe dowiodły, że koktajl chemicznych substancji, które serwuje nam mózg, sprawia, że nawet największy sceptyk może oszaleć z miłości, a jego zachowanie będzie przypominać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

  To prawda, że gdy kochasz, możesz góry przenosić

  Zakochany człowiek zdaje się robić irracjonalne rzeczy dla miłości: może nie spać, nie jeść, wciąż myśli o obiekcie wes-tchnień, ma wyostrzone zmysły, pokonuje setki kilometrów, śpiewa serenady pod oknem, a nawet jest w stanie zmienić swoje życie. W takich sytuacjach śmiejemy się zazwyczaj, że ktoś „stracił rozum”. Naukowcy dowiedli, skąd biorą się takie zachowania.

  - Gdy koncentrujemy swoją uwagę na obiekcie miłosnym, szczególnie intensywnie reaguje obszar mózgu zwany jądrem ogoniastym oraz ten związany z produkcją dopaminy i adrenaliny. To właśnie te związki odpowiadają za energię i motywację do działania - tłumaczy dr Kłodowska-Duda. - Niektórzy sugerują, że działanie dopaminy jest do tego stopnia przyjemne, że jej spadek przy bolesnym rozstaniu jest dla naszego mózgu jak pójście na odwyk. Z kolei stres, jaki odczuwamy podczas pierwszych randek, wyzwala zastrzyk adrenaliny i kortyzolu do krwi. Efekt? Spocone ręce, szybsze bicie serca i suchość w ustach - dodaje.

  Naukowcy z Uniwersytetu w Pizie dowiedli, że procesy mózgowe par ze świeżym stażem przypominają poniekąd te obecne u chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Po analizie próbek ich krwi odkryto, że poziom serotoniny u zakochanych był równoważny z niskim poziomem serotoniny w tychże zaburzeniach.

  To prawda, że miłość jest ślepa...

  Ludzki mózg to wbrew stereotypom nie tylko chłodny racjonalizm i kalkulacja. Podczas jednego z eksperymentów naukowcy zbadali mózgi zakochanych osób za pomocą rezonansu magnetycznego i okazało się, że kiedy się zakochujemy, kora czołowa, część mózgu odpowiedzialna m.in. za logiczne myślenie i ocenianie innych, jest… nieaktywna. To wyjaśnia, dlaczego wobec ukochanej osoby jesteśmy często mniej surowi i krytyczni, znikają wszelkie wątpliwości i obawy. Inne badania wykazują z kolei, że stan zakochania „wyłącza” te obszary w mózgu, które kontrolują strach i inne negatywne emocje.

  Co ciekawe, trochę inaczej „kocha” mózg mężczyzny, inaczej mózg kobiecy. Zakochany mężczyzna wykazuje większą aktywność części mózgu odpowiedzialnej za obrazy i wyobrażenia wizualne, u kobiet jest to przestrzeń odpowiadająca za pamięć.

  To prawda, że zakochani żyją dłużej

  Ludzie pozostający w udanych związkach cieszą się lepszym zdrowiem, żyją dłużej i są szczęśliwsi. Miłość pomaga przetrwać także trudne życiowe momenty.

  Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus (Dania) przeprowadzili badania w grupie 140 tys. osób między 30. a 69. rokiem życia. Okazało się, że najpoważniejszymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej są wiek pacjenta oraz… życie w pojedynkę. Inne badania dowodzą, że osoby samotne są dwukrotnie bardziej narażone na poważne choroby serca niż osoby żyjące z partnerem.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama