Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej amputacji kończyn z powodu miażdżycy: Przełomowe wyniki badań śląskich lekarzy

Agata Pustułka
Miażdżyca tętnic udowych jest jedną z przyczyn amputacji. Teraz będzie leczona skuteczniej
Miażdżyca tętnic udowych jest jedną z przyczyn amputacji. Teraz będzie leczona skuteczniej Fot. 123rf
Cewnik balonowy nowej generacji zrobił furorę na konferencji w Paryżu. Wynik badań zaprezentowały Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca.

Przełom w leczeniu miażdżycy kończyn dolnych. Polscy specjaliści odnieśli sukces na konferencji w Paryżu

Podczas europejskiego kongresu EuroPCR w Paryżu zaprezentowano wyniki dwóch ważnych badań klinicznych, które przeprowadzone zostały przez polskich kardiologów ze Śląska. Dzięki nim znaczącej poprawie może ulec leczenie miażdżycy nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie.

Dr hab. Piotr Buszman oraz dr hab. Krzysztof Milewski – kardiolodzy i naukowcy z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland – zaprezentowali wyniki badań dotyczących choroby wieńcowej oraz miażdżycy tętnic kończyn dolnych podczas sesji Late Breaking Clinical Trial, czyli tej dotyczącej najbardziej przełomowych badań klinicznych. Polskie technologie zostały uznane za międzynarodowy przełom.

Potwierdzają to wyniki najnowszych badań, które udowodniły bezpieczeństwo, skuteczność i znaczącą przewagę prezentowanych opcji terapeutycznych nad dotychczas stosowanym leczeniem w kardiologii interwencyjnej.

Podczas kongresu w Paryżu jako pierwszy medycznemu światu przedstawiony został cewnik balonowy uwalniający leki polskiej firmy Balton, przeznaczony do angioplastyki tętnic udowych. W cewniku po raz pierwszy w historii użyto polimeru biodegradowal-nego. Jest to drugiej generacji cewnik powlekany paklita-kselem.

Do tej pory ta technologia nie była nigdzie stosowana. Dzięki tym właśnie zmianom przekazywanie leku do ściany tętnicy jest bardziej efektywne, pozwalając jednocześnie na lepsze gojenie w porównaniu z cewnikami pierwszej generacji. Wyniki tego badania zostały przyjęte na
EuroPCR jako przełomowe.

Roczne występowanie większych amputacji z powodu zwężenia tętnic udowych wynosi w europejskiej populacji 120-500/1 milion osób. W Polsce to odpowiednio 4800-20 000 przypadków rocznie. Teraz będzie ich mniej! Nawrót zwężenia był prawie trzykrotnie mniejszy w porównaniu ze zwykłym cewnikiem.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY NA FORUM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!