Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mówią zawał, ale to tętniak aorty brzusznej

Agata Pustułka
W czasie tzw. planowych operacji tętniaka aorty brzusznej śmiertelność wynosi zaledwie 2-3 proc. Warto się badać!
W czasie tzw. planowych operacji tętniaka aorty brzusznej śmiertelność wynosi zaledwie 2-3 proc. Warto się badać! 123rf
Tętniak aorty brzusznej to przede wszystkim choroba mężczyzn. Problemy z nim mogą się zacząć już u chorych po 45. roku życia.

Chirurdzy naczyniowi z Ochojca uważają, że mężczyźni po 60. roku życia powinni być badani w kierunku wykrycia tętniaka aorty brzusznej w ramach programu NFZ. Tak, jak jest w przypadku raka sutka, gdy kobiety mają bezpłatną mammografię.
Tętniak aorty brzusznej zwykle dotyka panów po 60. roku życia, ale problem zaczyna się znacznie wcześniej, często już po 45. roku życia.

Bo tętniaki aorty brzusznej mogą rosnąć powoli i przez długi czas nie dają żadnych objawów. Gdy pękają, na ratunek jest zwykle zbyt późno. Aż połowa pacjentów umiera w domu. Nagle. Często zgon przypisywany jest zawałowi. Także operacje po pęknięciu tętniaka w połowie przypadków kończą się zgonem. Jedna czwarta pacjentów umiera w czasie transportu do szpitala.

To poważny problem nie tylko w Polsce. W USA pęknięcie tego tętniaka jest 13. przyczyną zgonów. Jednak gdy wcześniej zdiagnozujemy tętniaka, pacjent ma duże szanse na długie życie. W czasie tzw. planowych operacji śmiertelność wynosi zaledwie 2-3 proc. Niestety, choroba ta jest najczęściej wykrywana przypadkowo. Lekarze z Ochojca chcą to zmienić.
- Pęknięty tętniak jest schorzeniem ostrym, powstałym wskutek nagłego rozdarcia ściany aorty. Ponieważ aorta leży w przestrzeni zaotrzewnowej, wylewająca się z niej krew napotyka na pewien opór. Powstaje olbrzymi krwiak, mogący pomieścić nawet do 1000-2000 ml krwi - mówi doc. Wacław Kuczmik, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii naczyniowej z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. - W leczeniu tej choroby najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Skoro wiemy, że zachorowalność na nowotwory piersi rośnie u kobiet w określonym wieku i NFZ ma specjalny program profilaktyczny, podobnie jak w przypadku raka jelita grubego, to przyszedł czas, by w ten sam sposób zacząć postrzegać tętniaki aorty brzusznej - dodaje doc. Kuczmik.

Lekarze z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii GCM już jesienią przeprowadzą przesiewowe badania wśród mieszkańców Katowic właśnie w kierunku wykrycia tej śmiertelnie groźnej choroby. Pieniądze da Urząd Miasta w Katowicach. To świetny wstęp do tego, by badanie takie upowszechnić, zachęcić do niego szczególnie panów i skłonić NFZ do wprowadzenia ogólnopolskich rozwiązań.

- Małe tętniaki nie powodują dolegliwości bólowych. Z czasem powiększający się tętniak może być przyczyną okresowych bólów okolicy krzyżowo-lędźwiowej - mogą naśladować rwę kulszową lub inne schorzenia tego odcinka kręgosłupa, bólów brzucha o nieokreślonym charakterze, które trudno precyzyjnie umiejscowić, bólów promieniujących do krocza lub jąder - tłumaczy doc. Kuczmik.

Lekarz dodaje, że tętniak może też dawać różnorodne objawy uciskowe, powodujące zakrzepicę żył głębokich jednej lub obu kończyn dolnych - z ucisku żyły biodrowej lub żyły głównej dolnej przez TAB, zastój moczu w nerce, krwiomocz i białkomocz - z powodu ucisku na moczowód. Z chorobą tą wiąże się ubytek masy ciała - spowodowany uciskiem naczyń trzewnych oraz uczucie nadmiernej pełności po jedzeniu.

Przyjdźcie się zbadać

23 kwietnia 2016 roku lekarze z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu od godz. 10 do 16 na placu Szewczyka zapraszają na bezpłatne badania w kierunku diagnozy tętniaka aorty brzusznej.

Będą między innymi wykonywane badania USG. Można też skorzystać z konsultacji ze specjalistami np. chirurgii naczyniowej i kardiologii.

Badania współorganizuje Urząd Miasta Katowice. Koniecznie Państwo skorzystajcie!
Przyjmuje się, że tętniakiem aorty brzusznej nazywamy poszerzenie średnicy aorty powyżej 30 mm.
Jednak bywa, że rośnie nawet do 9-10 centymetrów. Inna definicja mówi, że tętniak to takie poszerzenie aorty, które przekracza co najmniej o 50 proc. średnicę odcinka leżącego bezpośrednio powyżej poszerzonego miejsca. Czasami tętniak powiększając się, przechodzi na tętnice biodrowe, natomiast stosunkowo rzadko obejmuje tętnice nerkowe. Na ryzyko pęknięcia tętniaka ma wpływ między innymi nieunormowane ciśnienie tętnicze. Fatalny wpływ ma również palenie papierosów.

============25 Liczba txt (8441610)============
65
============25 Liczba dane txt (8441611)============
w tym wieku#przypada szczyt #zachorowań na tętniaka #aorty brzusznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!