Ważne
  Niepubliczna opieka zdrowotna bez szans u ministra zdrowia?

  Niepubliczna opieka zdrowotna bez szans u ministra zdrowia?

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Środowisko lekarzy specjalistów posiadających NZOZ-y jest zaniepokojone projektem nowego rozporządzenia ministra zdrowia.
  Nowy projekt wysoko premiuje sprzęt, który dotąd zobowiązane były mieć tylko poradnie przyszpitalne

  Nowy projekt wysoko premiuje sprzęt, który dotąd zobowiązane były mieć tylko poradnie przyszpitalne ©Polska Press

  Absurdalny, nierealny dla ośrodków zdrowia niezwiązanych ze szpitalem, napisany pod przychodnie przyszpitalne - tak środowisko lekarskie ocenia projekt nowej ustawy o kontraktowaniu świadczeń medycznych.

  - Najwyraźniej chodzi o to, by w 99 proc. kontrakty dostały przychodnie przyszpitalne, a specjalistyczne przychodnie prywatne doprowadzić do upadku - mówią.

  Widać to już w nowych wymogach dotyczących sprzętu.

  - Do tej pory na przykład w przychodni urologicznej wystarczył cystoskop, a teraz wymagany jest nie tylko cystoskop, ale i kosztowny sprzęt do urodynamiki, który dotąd miały tylko szpitale i przychodnie przyszpitalne - mówi jeden z urologów.


  - A w poradni alergologicznej projekt przewiduje konieczność posiadania bronochofideroskopu, który też dotąd wymagany był tylko w przychodniach przyszpitalnych, ponieważ jest to badanie inwazyjne, z udziałem anestezjologa - mówi inny lekarz.
  Premiowane będą przychodnie, które mają tak wysoko specjalistyczny sprzęt, jak np. tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.

  - Tymczasem choćby każdy z nas zainwestował w tomograf, to kolejki do badania i tak się nie zmniejszą, bo NFZ nie zakontraktuje więcej badań. Mało tego! Tomografy, które są, byłyby w stanie przebadać więcej pacjentów, gdyby NFZ zechciał zapłacić. W rezultacie kupione za wielkie pieniądze tomografy nie miałyby szans na wykorzystanie - skarżą się dyrektorzy niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

  Żeby jeszcze bardziej umniejszyć szanse NZOZ-ów na kontrakt, sprzęt, który zakupili, by spełnić dotychczasowe warunki kontraktowania, wart jest dziś 1 lub najwyżej 2 punkty.

  Natomiast bardzo wysoko, wyżej niż sami specjaliści, punktowana jest informatyzacja. - Jest sporo punktów za możliwość logowania się, ale pacjent i tak musi przyjść ze skierowaniem - zaznaczają lekarze.

  Nowy projekt wysoko punktuje też wizyty domowe specjalistów, co środowisko lekarskie również uważa za absurd, ponieważ specjalista bez odpowiedniego sprzętu niewiele zrobi w warunkach domowych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama