Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowotwory, cukrzyca i psychika: Atlas zachorowalności mieszkańców w woj. śląskim z kontrowersjami

Agata Pustułka
Jeśli wierzyć Atlasowi zachorowalności w województwie śląskim, najwięcej chorób to nowotwory i cukrzyca.
Jeśli wierzyć Atlasowi zachorowalności w województwie śląskim, najwięcej chorób to nowotwory i cukrzyca. Krzysztof Kapica
Na co chorujemy najczęściej? Jakie choroby dominują? Powstał specjalny atlas zachorowań, ale nie wszyscy uważają, że przedstawia wiarygodne dane. Jak jest naprawdę?

Marszałek Wojciech Saługa jest z PO, a wojewoda Jarosław Wieczorek z PiS, lecz tym razem nie poszło o politykę, ale o raport dotyczący zachorowalności mieszkańców województwa śląskiego.

Wydział Rozwoju Regionalnego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego na podstawie danych śląskiego oddziału NFZ przygotował "Atlas zachorowalności w województwie śląskim".

Cel pracy jest jak najbardziej szczytny: chodzi o to, by pozyskać argumenty, które przyniosą dla regionu jak najwięcej pieniędzy z funduszy unijnych na ochronę zdrowia: inwestycje i finansowanie programów profilaktycznych. Chodzi o miliony euro!

Jednak zdaniem Wydziału Nadzoru na Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zawyżono dane dotyczące zachorowalności m.in. na nowotwory, a zaniżono na cukrzycę i choroby psychiatryczne. - Poprosiłam, by przedstawiono mi metodologię opracowania i analizy danych - mówi dyrektor wydziału UW Jolanta Czaplińska -Jaszczurowska.

W atlasie “marszałkowskim” wzięto pod uwagę 18 grup i jednostek chorobowych sklasyfikowanych zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych i podliczono na co chorujemy i w jakich powiatach i miastach ze zdrowiem jest najgorzej.

Okazuje się, że w przeliczeniu na 1 000 mieszkańców, najwięcej powiatów z maksymalnymi wartościami indeksu (najwięcej jednostek chorobowych, największa zachorowalność) występuje w subregionie centralnym - ścisła Aglomeracja.
Wskazać należy przede wszystkim na Katowice z 300 tysięczną populacją, w których maksymalne wartości wskaźnika odnotowuje się w 7 przypadkach, a także Dąbrowę Górniczą oraz Siemianowice Śląskie, w których maksymalne wartości stwierdza się w odpowiednio 6 i 5 przypadkach.

Co ciekawe struktura demograficzna badanych wskazuje na przewagę kobiet w większości analizowanych grup i jednostek chorobowych. Jest to związane z dwoma faktami: kobiety dłużej żyją i bardziej dbają o zdrowie. Przewagę mężczyzn odnotowuje się w chorobie niedokrwiennej serca.

- Jako jedyne województwo, w jednym miejscu pokazaliśmy zebrane dane z uwzględnieniem zróżnicowania przestrzennego zachorowalności, dokonując podziału przez pryzmat płci i wieku. Nie należy jednak tych danych interpretować w kategorii złego lub dobrego stanu zdrowia mieszkańców województwa, ponieważ o wysokiej lub niskiej liczbie zarejestrowanych może decydować lepsza lub gorsza dostępność do usług specjalistycznych lub poziom świadomości społeczeństwa - wyjaśnia Beata Goleśnia ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

By uwierzyć w dane, musimy jednak poczekać na odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!