NZOZ-y bez szans u ministra zdrowia?

  NZOZ-y bez szans u ministra zdrowia?

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  NZOZ-y bez szans?

  NZOZ-y bez szans? ©ARC

  NZOZ-y bez szans u ministra zdrowia? Wygląda że tak. Specjaliści widzą, ze wymogi są jakby napisane pod przychodnie przyszpitalne, które dysponują sprzętem, jakich normalny ośrodek zdrowia nigdy nie musiał mieć, a teraz właśnie ten sprzęt jest najwyżej punktowany. Lista argumentów na to, że ministerstwo zdrowia jakby chciał wzmocnić przychodnie przyszpitalne jest długa. Oto niektóre z punktów.
  NZOZ-y bez szans?

  NZOZ-y bez szans? ©ARC

  Absurdalny, nierealny dla ośrodków zdrowia niezwiązanych ze szpitalem, napisany pod przychodnie przyszpitalne – tak środowisko lekarskie ocenia projekt nowej ustawy o kontraktowaniu świadczeń medycznych.

  - Najwyraźniej chodzi o to, by w 99 proc. kontrakty dostały przychodnie przyszpitalne, a specjalistyczne przychodnie prywatne doprowadzić do upadku – mówią.

  Widać to już w nowych wymogach dotyczących sprzętu.


  - Do tej pory na przykład w przychodni urologicznej wystarczył cystoskop, a teraz wymagany jest nie tylko cystoskop, ale i kosztowny sprzęt do urodynamiki, który dotąd miały tylko szpitale i przychodnie przyszpitalne – mówi jeden z urologów.
  - A w poradni alergologicznej projekt przewiduje konieczność posiadania bronochofideroskopu, który też dotąd wymagany był tylko w przychodniach przyszpitalnych, ponieważ jest to badanie inwazyjne, z udziałem anestezjologa – mówi inny lekarz.
  Premiowane będą przychodnie, które mają tak wysoko specjalistyczny sprzęt, jak np. tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny.

  - Tymczasem choćby każdy z nas zainwestował w tomograf, to kolejki do badania i tak się nie zmniejszą, bo NFZ nie zakontraktuje więcej badań. Mało tego! Tomografy, które są, byłyby w stanie przebadać więcej pacjentów, gdyby NFZ zechciał zapłacić. W rezultacie kupione za wielkie pieniądze tomografy nie miałyby szans na wykorzystanie – skarżą się dyrektorzy niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

  Żeby jeszcze bardziej umniejszyć szanse NZOZ-ów na kontrakt, sprzęt, który zakupili, by spełnić dotychczasowe warunki kontraktowania, wart jest dziś 1 lub najwyżej 2 punkty.

  Natomiast bardzo wysoko, wyżej niż sami specjaliści, punktowana jest informatyzacja. – Jest sporo punktów za możliwość logowania się, ale pacjent i tak musi przyjść ze skierowaniem – zaznaczają lekarze.

  Nowy projekt wysoko punktuje też wizyty domowe specjalistów, co środowisko lekarskie również uważa za absurd, ponieważ specjalista bez odpowiedniego sprzętu niewiele zrobi w warunkach domowych.

  Nowy projekt wysoko punktuje też przyjmowanie dzieci w przychodniach dla dorosłych. Lekarze nie rozumieją, dlaczego mają podbierać małych pacjentów lekarzom wyspecjalizowanym w ich leczeniu.

  Środowisko lekarskie martwi się też punktami ujemnymi za kontrole. – Problem w tym, że kontrole nie były przeprowadzone wszędzie i te, którym się udało ich nie mieć, ocalają punkty – mówią lekarze.

  Długo by jeszcze wymieniać dowody na to, że autorom projektu nowej ustawy zależy na utrąceniu niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Jak mówią lekarze, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden absurd. – Otóż, kontrakty zawierane są na pięć lat. Mamy je podpisać od połowy 2017 z NFZ, który w 2018 r. przestanie istnieć.

  Istnieje niebezpieczeństwo, że niewielu posłów i senatorów zauważy to, co widzą lekarze specjaliści. Jeden z senatorów powiedział wprost, że on się na tym nie zna. Że spodobało mu się jedynie to, że projekt ten wstrzymuje prywatyzację szpitali.
  Z pytaniem, czy w tym projekcie rzeczywiście chodzi o wzmocnienie specjalistycznych poradni przyszpitalnych, zwróciliśmy się wprost do ministerstwa zdrowia. W odpowiedzi Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia, napisała m.in.„Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej znajdował się do dnia 30 maja 2016 r. w konsultacjach publicznych, w wyniku których zgłoszono szereg uwag, które obecnie są rozpatrywane i poddawane analizie w zakresie ich zasadności.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Fabjański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
  *Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama